فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۱
شناسه خبر : 10740
چاپ خبر

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران مطرح کرد؛

خالی بودن بیش از ۵۰ درصد ظرفیت کشاورزی مازندران/ مهم ترین عامل واردات برنج کشور

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بهره وری پایین در بخش کشاورزی هزینه های بالایی را به همراه دارد، گفت: بیش از ۵۰ درصد ظرفیت های بخش کشاورزی استان خالی است که با احیاء آن می توانیم بهره وری نیروی کار و منابع اعتباری را افزایش دهیم.

خالی بودن بیش از ۵۰ درصد ظرفیت کشاورزی مازندران/ مهم ترین عامل واردات برنج کشور

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از مازندران، دلاور حیدرپور امروز در شورای اداری شهرستان قائم شهر که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: مازندران علی رغم پتانسیل های آبی مناسبی که دارد اما حجم ذخیره آب های سطحی کم است و باعث می شود در تابستان به دلیل عدم ذخیره آبی دچار مشکل شویم.

وی ادامه داد: با توجه به بحران منابع آبی که در کشور وجود دارد اما در مازندران این مشکل در حد بحران نیست و باید با بهینه مصرف کردن منابع آبی موجود را حفظ کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: در سال های قبل، ۴٫۵ درصد اعتبارات تملکی به بخش کشاورزی مازندران اختصاص یافت که در حال حاضر سهم تملک دارایی بخش کشاورزی برای فعالیت های زیربنایی به ۵٫۵ درصد رسیده است که با افزایش اعتبار می توانیم تولید بیشتر و افزایش اشتغال را برای احیاء بخش کشاورزی داشته باشیم.

حیدرپور افزود: سال گذشته ۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات ملی برای فعالیت های زیربنایی پرداخت شد که امسال با رشد ۵۰ درصدی، بیشتر از گذشته در آماده سازی زیر ساخت تولید فعالیت خواهیم داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی اعم از صندوق توسعه ملی، توسعه مکانیزاسیون و سرمایه در گردش در اختیار کشاورزان قرار گرفته که با پرداخت این میزان تسهیلات توانسته ایم بسیاری از تقاضاهای بخش کشاورزی را پاسخگو باشیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: با توجه به عهده دار بودن بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی کشور، اما فعالیت های این بخش مانند آموزش و ترویج که منجر به افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی و افزایش کیفیت آن می شود نمود عینی برای برخی افراد ندارد و به عنوان حلقه گمشده است در حالی که اکثر افراد تنها پروژه های فیزیکی از قبیل تجهیز و نوسازی شالیزارها، شن ریزی جاده بین مزارع، آبیاری تحت فشار و احداث واحدهای تولیدی را به عنوان فعالیت های بخش کشاورزی می دانند.

حیدرپور با بیان اینکه بهره وری پایین در بخش کشاورزی هزینه های بالایی را به همراه دارد گفت: بیش از ۵۰ درصد ظرفیت های بخش کشاورزی استان خالی است که با احیاء آن می توانیم بهره وری نیروی کار و منابع اعتباری را افزایش دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پدیده نامیمون تغییر کاربری در زمین های کشاورزی اشاره کرد و افزود: سال های گذشته به دلیل کم رنگ اجرا شدن قانون حفظ کاربری در استان بسیاری از زمین های کشاورزی تغییر کاربری پیدا کرد که خوشبختانه طی یکی دو سال گذشته اجرای این قانون در استان شتاب بیشتری پیدا کرده و نسبت به ۱۰ سال قبل بی سابقه بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: هر هکتار مزارع برنجی که از چرخه تولید خارج شود برنج بیش از ۸۰ نفر وابسته به واردات می شود.

حیدرپور در پایان یادآور شد: بخش کشاورزی مازندران در ۱۴ محصول شامل برنج، مرکبات، کیوی، گل و گیاه زینتی، کلزا و علوفه پرچم دار تولید در کشور است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند