Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – افزایش 20درصدی صادرات غیرنفتی/ ضرورت وجود برنامه های راهبردی در توسعه تجارت خارجی
فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۹
شناسه خبر : 11239
چاپ خبر

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران:

افزایش ۲۰درصدی صادرات غیرنفتی/ ضرورت وجود برنامه های راهبردی در توسعه تجارت خارجی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران با تأکید بر ضرورت وجود دیدگاه برنامه های بلند مدت و راهبردی در توسعه تجارت خارجی کشور، گفت: سال گذشته ۶۱ میلیارد دلار صادرات اعم از کالا، خدمات و میعانات گازی به خارج از کشور صادر شد

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از رشت، فرهاد نوری در نشست تخصصی، عملکرد تجارت خارجی ایران و فرآیند تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور در رشت از صادرات خارجی ۹ میلیارد دلاری ایران به کشورهای اروپایی خبر داد.

وی با اشاره به افزایش ۲۰درصدی صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۳، افزود: سال گذشته ۶۱ میلیارد دلار صادرات اعم از کالا، خدمات و میعانات گازی به خارج از کشور صادر شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران با بیان اینکه از مجموع صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته، ۳۵ میلیارد دلار مربوط به فروش کالا است، بیان کرد: در بخش خدمات نیز ۱۲ میلیارد دلار درآمد نصیب کشور شده است که بخش عظیمی از آن شامل درآمدهای ارزی حاصل از گردشگری و جذب توریست به کشور است.

نوری سهم صادرات میعانات گازی را نیز ۱۴ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: مهم ترین بازارهای هدف صادراتی کشور شامل چین، عراق، امارات متحده عربی، هند، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، ایتالیا، پاکستان و مصر است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران مهم ترین مبادی واردات کشور را نیز شامل چين، امارات متحده عربي، جمهوري كره، تركيه، هند، سوئيس، آلمان، ايتاليا، هلند، تايوان عنوان کرد و با تأکید بر ضرورت وجود دیدگاه برنامه های بلند مدت و راهبردی در توسعه تجارت خارجی کشور، افزود: اعزام هیأت های کارشناسی و کاوشی برای بررسی جوانب راهکارهای توسعه تجارت خارجی با سایر کشورها باید مد نظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: صادرات محصولات با کیفیت و انجام واردات با ترکیب مشخص کالایی باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران با اشاره بر لزوم حمایت دولتی از بخش خصوصی در توسعه تجارت خارجی، ارزش کلی تجارت خارجی با کشورهای اروپایی را ۹ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در شرایط وجود تحریم های اقتصادی دستیابی به این میزان از حجم تجارت خارجی را مدیون هنر و مهارت بخش خصوصی هستیم.

وی با اشاره به محدودیت های بودجه ای دولت و عدم پرداخت جوایز صادراتی به صادرکنندگان نمونه، تصریح کرد: هم اکنون آنچه در دسترس ما است تدوین قوانین حمایتی در برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور و عمل به آن است.

نوری با اشاره به تدوین پیش نویس سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، خاطر نشان کرد: تأسی به سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، از مهم ترین پایه های اساسی در تدوین برنامه ششم توسعه کشور است.

وی با اشاره به تشکیل ۲۹ شورا در تدوین پیش نویس های مربوط به برنامه ششم توسعه از تشکیل ۳ شورا در وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور تدوین بخشی از این پیش نویس خبر داد و افزود: شوراهای متشکله  در وزارت صنعت، معدن و تجارت شامل شورای برنامه ریزی و تولید، شورای روابط خارجی و بین الملل، شورای بازرگانی و مالی است.

وی تسهیل و روان سازی امور مانند ثبت سفارش کالا، صدور مجوزهای صادراتی و وارداتی، حمایت از صادرات از طریق بانک تخصصی توسعه صادرات به عنوان ابزار حمایتی در توسعه صادرات را از جمله مباحث مطروحه در این پیش نویس عنوان کرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه تجارت ایران تهیه نقشه راه برای تنظیم روابط تجاری با کشورهای همسایه و شرکای مهم تجاری با ایران، افزایش رایزنان بازرگانی در ۶۰ کشور هدف و اولویت دار، ایجاد شرکت های بزرگ و کنسرسیوم صادراتی برای توسعه و توانمندسازی شرکت های کوچک و متوسط صادراتی و شبکه کسب و کار صادراتی با هدف بهبود فضای کسب و کار در توسعه را از جمله مهم ترین موارد مطروحه در پیش نویس برنامه ششم توسعه در حوزه تجارت خارجی عنوان کرد.

انتهای پیام/


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی