فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
شناسه خبر : 12351
چاپ خبر

رییس انجمن مرغداران گوشتی آمل:

صنعت مرغداری در حال ورشکستگی است / لزوم حمایت های ویژه مسؤولان

رییس انجمن مرغداران گوشتی آمل با بیان اینکه امروز حفظ صنعت مرغداری برهمگان لازم است گفت: ورشکستگی این صنعت در مازندران به اشتغال پایدار ضربه بزرگی وارد خواهد کرد در حالیکه دولت تدبیر وامید تمام همت خود را برای حمایت از اشتغالزایی معطوف داشته است

صنعت مرغداری در حال ورشکستگی است / لزوم حمایت های ویژه مسؤولان

علیمراد داودی، رییس انجمن صنفی کارفرمایی مرغداران گوشتی آمل در گفتگو با خبرگزاری بین المللی کاسپین از آمل با اشاره به بیماری آنفلوانزای مرغی فوق حاد پرندگان در مازندران گفت: متاسفانه در ۳ دوره متوالی اخیر بجز درمقطع کوتاه چندروزه مرغداران به دلیل فروش مرغ زیرقیمت تمام شده ضررسنگینی را متحمل شده اند، باتوجه به سهم عمده این صنعت درتامین پروتئین و ایجاد اشتغال مولد، رکود این صنعت چالش جدی را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: باتوجه به وجود بیماری در مرغ بومی، نشان از کوتاهای سازمان دامپزشکی درشناسائی واطلاع رسانی به موقع از شیوه آن به دیگر نقاط کشور واز جمله مازندران بوده است.

رییس انجمن صنفی کارفرمایی مرغداران گوشتی شهرستان آمل با اشاره به شناسائی بیماری آنفلوانزای مرغی درمرغ بومی ورفتاری دنیا در مواجه با آن بیان داشت : براساس پروتکل بهداشت جهانی “oie”درصورتی مشاهده بیماری ضمن قرنطینه منطقه۸ به شعاع ۵/۱ کیلومتر معدوم سازی کانون آلوده و سپس تخلیه مرغ های صنعتی تا شعاع ۱ تا ۵کیلومتر با پایش منطقه ای می باشد.

داودی اضافه کرد: یکی از وظایف اصلی سازمان دامپزشکی بعنوان متولی اصلی باتوجه به اینکه حلقه واسط و میزبان بیماری مرغ بومی می باشد جلوگیری از فروش وتردد هرگونه مرغ بومی وسایر ماکیان می باشد واین درحالی است که دسته ماکیان به سهولت از استانهای دیگر مانند ورامین، گلپایگان وارد مازندران می شود واسفبار تر اینکه در میادین و بازارها روز ، مرغ زنده بصورت آشکار و مخفی بفروش می رسد.

رییس انجمن صنفی کارفرمایی مرغداران گوشتی شهرستان آمل با تاکید بر اینکه می بایست تکلیف ورود مر غ های بومی تحت عناوین مختلف از استانهای دیگر وورود آن به مازندران روشن شود زیرا مازندران با دارابودن گله ها اجداد ولاین ومادر و کارخانه های جوجه کشی و سالنهای پرورش مرغ گوشتی ، صنعت آن در معرض خطر جدی می باشد.

داودی با ابراز تاسف از تصمیم دامپزشکی کشور نسبت به عدم خروج مرغ زنده از مازندران به استانهای دیگر عنوان داشت: کشتارگاههای فعلی موجود در مازندران ظرفیت کشتار بالا را ندارد و این امر موجب تجمع مرغ زنده درسالنها وافزایش بیش از حد ورن آنها شده که این امر مشکلات وعواقب دیگری داشته است.

وی بیان داشت: درنتیجه تقاضا برای خرید این حجم بالای مرغ بسیار کم واز طرف دیگر قیمت پیشنهادی جهت خرید بسیار پائین آمده است.

داودی با بیان اینکه امروز حفظ صنعت مرغداری برهمگان لازم است گفت: ورشکستگی این صنعت در مازندران به اشتغال پایدار ضربه بزرگی وارد خواهد کرد در حالیکه دولت تدبیر وامید تمام همت خود را برای حمایت از اشتغالزایی معطوف داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد تولید مرغ این استان به بازار تهران روانه می شود گفت: باجلوگیری از خروج مرغ زنده استان توسط سازمان دامپزشکی چالشهای بسیار جدی را بوجود آورده که چه بسا تبعات جبران ناپذیری رادرصنعت طیور درپی خواهد داشت.

رییس انجمن صنفی کارفرمایی مرغداران گوشتی شهرستان آمل تاکید کرد: باتوجه به گرمای غیرعادی هوا درروزهای اخیر ئعدم امکان نگهداری مرغی با وزن بالا تلفات ناشی از گرمازدگی قابل جبران نخواهد بود وجالب توجه اینکه متاسفانه گرما زدگی هم از شمول بیمه خارج بوده و هیچ گونه غرامتی به مرغدار پرداخت نمی شود.

داودی با اعلام اینکه بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکنون درهیچ یک از مرغدارای های صنعتی مازندران مشاهده نشده است بیان داشت: این بیماری فقط محدود به مرغهای بومی می باشد کع قابل مدیریت وکنترل می باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید مدیریت بحران در این رابطه در شهرستان‌ها فعال و تشکیل شود، تصریح کرد: بحران تنها به زمان سیل و زلزله نیست بلکه هرعاملی تهدید کننده ای خود یک بحران است ومرغداران مازندرانی به بحران جدی مواجه شده اند وقدرت تصمیم گیری ازآنان سلب شده است ومسئولان باید تا دیر نشده به داد صنعت مرغدارای استان برسند.

رییس انجمن صنفی کارفرمایی مرغداران گوشتی شهرستان آمل در پایان متذکر شد: مسئولین دامپزشکی به دستور ستاد بیماری فوق حاد تنفسی استان که شرح وظایف متولیان ودوایر ذیربط بطور کامل درآن شرح داده شده به دور از التهاب و شتابزدگی عمل کنند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل