فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۷
شناسه خبر : 133271
چاپ خبر

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

شرق مازندران کانون توسعه / تشکیل کارگروه کارشناسی برای رفع موانع در استان

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه کشاورز در زمینه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل درست و به موقع عمل می کند اما متاسفانه مدیریت اقتصادی کشاورزی ضعیف است

شرق مازندران کانون توسعه / تشکیل کارگروه کارشناسی برای رفع موانع در استان

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از بهشهر، علی محمد شاعری شامگاه چهارشنبه در جلسه هم اندیشی صنعت دام و طیور و صنایع وابسته به امور دام شرق مازندران با بیان اینکه تولید نقش مهم در توسعه اقتصاد کشور دارد که باید با روحیه جهادی گام موثری جهت حل مشکلات کشاورزان ، دامداران و تولیدکنندگان برداشته شود، اظهارداشت: دولت حدود ۹میلیون تن گندم به ارزش ده هزار میلیارد تومان  بدهکار است که از این میزان ۵ هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه صنعت دارای صاحب است اما کشاورزی و محصولات آن همچون برنج، گندم، کشمش، خرما و بسیاری از محصولات دیگر با کیفیت بالا تولید می شود که نیازمند حمایت است، تصریح کرد: سال گذشته به دلیل رشد اقتصادی در بخش کشاورزی موجب مثبت شدن رشد اقتصادی کشور شد که نشان دهنده اهمیت این بخش است.

شاعری اذعان داشت: سال جاری رشد ۲۵درصدی تولید داشتیم  که از دولت انتظار داریم از منافع بخش کشاورزی دفاع و ما نیز با نظارت دقیق بر اجرای قوانین به رفع مشکلات کمک می کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورز در زمینه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل درست و به موقع عمل می کند اما متاسفانه مدیریت اقتصادی کشاورزی ضعیف است، افزود:  اگر تابع ولایت و نظام هستیم باید روحیه و مدیریت جهادی را میان مسئولان تقویت  و مدیرانی که پای کار و عمل نیستند و نمی توانند مشکلات را حل  و نگاه دلسوزانه ندارند باید تغییر کنند.

نماینده مردم شرق مازندران با بیان اینکه شرق مازندران کانون توسعه استان است و تلاش در ایجاد منطقه آزاد شدن بندر امیرآباد داریم،  خاطرنشان کرد: با توجه به  ۱۶استان مرزی در کشور امیدواریم مازندران نیز از این منطقه بهره مند شود.

شاعری از اضافه شدن هزار و ۳۰۰ هکتار به شهرک صنعتی تا پایان سال جاری خبر داد.

 وی با بیان اینکه باید به سمت صادرات ،اشتغال و تولید گام برداشته شود، گفت: برای رسیدن به اهداف مشترک و رفع مشکلات کارگروه کارشناسی تشکیل تا به موقع پیگیری و نتایج حاصل شود.

*واحدهای تولیدی نیازمند تسهیلات برای بهسازی و نوسازی

همچنین معاون بهبود تولیدات دام جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه مازندران در ۱۴محصول همچون شلتوک برنج، مرکبات، کیوی، گل و گیاه، گوشت سفید ،جوجه یک روزه و برخی از محصولات دیگر  رتبه نخست  را در کشور داد، اظهارداشت: شرق مازندران مهد تولید است به گونه ای که ۱۲درصد دام استان،۱۰درصد شیر استان و ۱۴درصد گوشت سفید در این منطقه تولید می شود.

اعطائی نژاد خاطرنشان کرد: در برخی مناطق استان تنها در تولید دام و یا طیور فعالند اما شرق مازندران در تولید هر دو فعال است و توان رقابت با استان های دیگر را در زمینه صادرات دارد.

وی یکی از مشکلات واحدها را طول عمر زیاد عنوان که نیازمند تسهیلات جهت بهسازی و نوسازی هستند.

معاون بهبود تولیدات ئام جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه میزان ظرفیت واحدها از میزان تولید بیشتر است ، افزود: ۱۸کشتارگاه فعال در استان نیاز به تکمیل خط تولید دارند.

اعطائی نژاد با اشاره به کمبود علوفه برای دام  از دیگر مشکلات واحدهای دامی زیرکشت رفتن مناطق جلگه ای است که واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده است.

*سیاست های دولت حمایت از تولید داخلی

همچنین فرماندار شهرستان بهشهر با بیان اینکه امروز صنعت نیازمند توجه همه جانبه است که باید با افزایش کمیت و کیفیت محصولات را صادرات محور نمود، گفت: نیاز صنعت به تسهیلات زیاد است که نداشتن منابع موجب رشد که واحدهای تولیدی از حداقل دریافت تسهیلات محروم باشند.

سید سجاد خالقی سیاست های دولت حمایت از تولید داخل  است که باید در این زمینه بانک ها تعامل خوبی با تولیدکنندگان داشته باشند، افزود: دامداری های سنتی نیازمند توجه است به ویژه نهاده های کشاورزی باید کاهش یابد تا تولیدکنندگان ضرر نکنند.

وی با اشاره به ضعف نظام بیمه ای کشور تصریح کرد: تنها۱۰درصد ضرر و زیان کشاورزان در بهترین شرایط با بیمه دام جبران می شود.

فرماندار بهشهر با بیان اینکه بسیاری از  دامداران هزینه پرداخت واکسن دام را ندارند، مهمترین نیاز شرق مازندران در حوزه کشاورزی و دامداری صنایع تبدیلی و کارخانه واکسن سازی است که امیدواریم با تامین اعتبار و حضور بخش خصوصی مشکلات در این زمینه رفع و شاهد تامین کامل امنیت غذایی و  شکوفایی کشاورزی و دامداری در منطقه و استان باشیم.

در این نشست تسهیلات با بهره زیاد، تمدید صدور پروانه توسط بخش خصوصی، تهیه علوفه دام و بیمه دام  از مشکلات تولیدکنندگان صنعت  دام و طیور بود  که تولیدکنندگان خواستار اعطای تسهیلات با بهره کم و افزایش نهاده های یارانه دار شدند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند