فهرست
leader 1
زمان انتشار : جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۹
شناسه خبر : 133871
چاپ خبر

گزارش تصویری/ بازار هفتگی کلاچای در یک روز بارانی 

کلاچای از شهرهای ساحلی گیلان است ممحصولات اصلی این شهر برنج، چای، مرکبات، کیوی و ماهی‌ است. بیشتر مردم کلاچای به کار کشاورزی و صیادی مشغولند

گزارش تصویری/ بازار هفتگی کلاچای در یک روز بارانی 

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین، کلاچای از دیر باز مرکز داد و ستد محصولات کشاورزی بوده و پنج‌شنبه‌بازار آن مهم‌ترین و معروف‌ترین بازار محلی شرق گیلان است.پنج‌شنبه‌بازار کلاچای، مهم‌ترین بازار شرق گیلان،در گذشته به گونۀ دیگری بوده‌است. دوره‌گرد های کالافروش، بارهاشان را با اسب از راه‌های دور به محل بازار می‌آوردند. بازار، حول مغازه‌های اصلی شهر تشکیل می‌شد.

مسگری، آهنگری، چاقوسازی و کفش‌دوزی از زمرۀ این مغازه‌ها بودند. اکنون کالاهای سنتی آن‌قدر کم شده‌اند که گاه باید برای پیدا کردن‌شان حسابی بازار را زیر پا گذاشت و هر چه بیشتر بگردی، کمتر می‌یابی.

در کفش‌دوزی‌هایی که همین ۵۰ سال پیش کفش‌های سنتی “چموش” دوخته می‌شد، حلا کفش‌های رنگ به رنگ کارخانه‌ها فروخته می‌شود. همین اتفاق برای مسگر و آهنگر و چاقوساز نیز افتاده‌است.

شور و نشاطی که در بازارهای محلی به چشم می خورد خود حدیث زندگی است. بازارهایی که برخی قدمتی هزار ساله دارند.

در اقلیم مختلف، باران و آفتاب، گرما، سرما سایه بان هایشان را برپا می کنند و کاملا با تغییرات شرایط آب و هوایی آماده هستند.
این بازارها شلوغ و پر رفت و آمدی است. به محض ورود، بوی سبزی و میوه تازه، مشام ات را پر می کند و گوش هایت پی آهنگ مرغ و خروس و جوجه و بوقلمون می دود. به جرات می توان گفت از جان مرغ تا شیر آدمیزاد در این بازار یافت می‌شود.

محصولات محلی از قبیل: سبزیجات و میوه های محلی متناسب با فصل، پرتقال، به، ازگیل، خرمالو، گلابی های محلی(خوج)، نارنگی و مواد غذایی مانند ماهی تازه، ماهی شور، پنیر، ماست، دوغ، ترشیجات، انواع سبزیجات نظیر سبزی های دست کاشت تا سبزی های خودرو، مرکبات، زیتون، باقلای محلی، کدو، برنج ، چادرشب، جوراب پشمی، ماست، دوغ محلی، گیاهان دارویی محلی، انواع صنایع آهنگری محلی نظیر داس، داره و بیل و پوشاک به همراه وسایل خانگی و ابزار کشاورزی، وسایل زینتی و هزار و یک محصول دیگر در بازارهای هفتگی یافت می شود، در برخی از بازارها، فروش دام از قبیل گاو، گوسفند و اسب نیز متداول است. به طوری که بازار فروش دام همیشه از بخش های شلوغ و پرطرفدار و پردرآمد بازار بوده است.

تعداد زیادی از جوانان برای گذران زندگی و کسب درآمد در بازارهای هفتگی مشغول به کار هستند. به عبارتی فروشندگی در بازارهای هفتگی شغل دوم بسیاری از فروشندگان در استانهای شمالی است که اکثر خود تولید کننده محصولات عرضه شده هستند.

فروشندگان زن با لباس های محلی برای فروش در بازار حاضر می شوند و این موضوع منظره زیبایی از سنت های این استان ها را ایجاد می کند.

گاهی در بازارهای سنتی طبخ برخی از غذاهای سنتی نیز در برنامه گردانندگان بازار قرار دارد.

گاهی در حاشیه این بازارها حلقه ای از مارگیران، معرکه گیران و تعزیه خوانان نیز دیده می شود که به اجرای نقش می پردازند.

یکی از علل اصلی بوجود آمدن این بازارها، نیاز روستاییان به فروش تولیدات خود و خرید مایحتاج زندگی از شهرها بوده است. به طوری که در دوران گذشته، به علت نبودن راه های ارتباطی و وسایل حمل و نقل امروزی، معمولا روستاییان یک روز قبل از تشکیل بازار، تولیدات کشاورزی، دامی و صنایع دستی خود را به وسیله اسب یا قاطر و گاهی با پای پیاده، حمل می کردند.

بازار هفتگی به صورت محله به محله برگزار می‌شود و گردانندگان این بازار به خاطر نداشتن مکان ثابت فقط در حوزه بازار هفتگی فعالیت می‌کنند.

بسیاری از شهروندان نیز به علل اجتماعی و جذابیت‌های بازارهای هفتگی بدون هدف خرید کالایی خاص به این بازار میآیند و البته چه بسا که دست پر از این بازار خارج شوند.

عکاس: محسن بذرافشان بی بالان


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند