Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – مطبوعات ترکیه: شواهدی درباره دست داشتن آمریکا در کودتای ترکیه وجود دارد
فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳
شناسه خبر : 133930
چاپ خبر

مطبوعات ترکیه: شواهدی درباره دست داشتن آمریکا در کودتای ترکیه وجود دارد

روزنامه های ترکیه با اشاره به اظهارات اخیر «ژوزف ووتل» فرمانده نیروهای آمریکا در خاورمیانه، آن را اعتراف تلویحی به دست داشتن آمریکا در کودتای ترکیه برشمردند

مطبوعات ترکیه: شواهدی درباره دست داشتن آمریکا در کودتای ترکیه وجود دارد

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین، مطبوعات ترکیه به طور گسترده به پوشش خبری اظهارات «ژوزف ووتل» فرمانده نیروهای آمریکا در غرب آسیا درباره اینکه متحدان آمریکا در ارتش ترکیه اکنون در زندان بسر می برند، پرداختند و این اظهارات را اعتراف تلویحی به دست داشتن آمریکا در کودتای نافرجام ترکیه دانستند.

روزنامه «ینی شفق» در شماره امروز جمعه خود به اظهارات ووتل در برنامه ای در ایالت کولورادو پرداخت که طی آن هشدار داده بود «ضعف نگران کننده» در روابط واشنگتن و آنکارا پس از کودتا، به کاهش توان عملیاتی نیروهای آمریکا در منطقه خاورمیانه منجر شود.

این روزنامه نوشت که ووتل علت ضعف روابط ترکیه و آمریکا پس از کودتای نافرجام را بازداشت تعداد زیادی از ژنرال های ارتش ترکیه که متحد و از نزدیکان آمریکا هستند، دانست که از جمله این افسران، اعضای شورای عالی نظامی است و برخی از آنها نیز به دنبال اتهامات وارده علیه آنها مبنی بر دست داشتن در کودتا، عزل شدند.

این روزنامه همچنین به شماره روز سه شنبه خود اشاره کرد که در آن نوشته بود شواهدی درباره دست داشتن «جون بیل» ژنرال آمریکایی و فرمانده نیروهای ایساف در پایگاه اینجرلیک در خصوص نظارت بر کودتا در ترکیه با حمایت مالی آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) وجود دارد.

از سوی دیگر روزنامه «ملی گازت» نیز تصاویر تظاهرات کنندگان ترک در حالیکه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها «مرگ بر آمریکا» نوشته شده بود، منتشر کرد.

این روزنامه در گزارشی نوشت که این تظاهرات کنندگان در شهر اضنه واقع در چند کیلومتری پایگاه هوایی انجرلیک تجمع کرده و خواستار بسته شدن این پایگاه در پاسخ به دست داشتن واشنگتن در کودتای نافرجام ترکیه شدند.

این روزنامه افزود که این تظاهرات کنندگان نماینده قشر عظیمی از ملت ترکیه هستند که معتقدند کودتا در ترکیه کار آمریکا برای حفظ منافع اسرائیل بود که اخیرا اعلام کرده بود ایجاد شراکت استراتژیک با ترکیه دیگر امکانپذیر نیست.

روزنامه های ترکیه همچنین به پوشش خبری نشست شورای عالی نظامی ترکیه و تصمیمات آن درباره ساختار نیروهای مسلح پرداختند و در همین رابطه روزنامه «ینی عقد» در صفحه نخست خود تصویر بن علی یلدرم نخست وزیر ترکیه را که در میان ژنرال های ترکیه در حال حرکت به سمت نشست شورای نظامی بودند، منتشر کرد و نوشت: «نخستین دوره غیر نظامی» که اشاره به سیطره دولت بر نیروهای مسلح به دنبال اعلام وضعیت فوق العاده در ترکیه در پی کودتای اخیر، دارد.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اندر حکایت وضعیت بهداشت و درمان در گیلان
 2. احیای بناهای میراثی، فرصت مغفول مانده گردشگری است
 3. پیشگیری از افسردگی در جامعه
 4. زمینه قانونمند شدن فعالان صنفی و تولیدی در فضای مجازی ضروریست
 5. پیام تسلیت درگذشت ابوی گرامی مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان
 6. بودجه ۹۷ شهرداری رشت قابلیت تحقق داشته باشد
 7. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 8. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 9. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 10. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 11. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 12. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 13. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 14. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 15. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 16. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 17. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 18. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 19. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 20. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است