فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۳
شناسه خبر : 134634
چاپ خبر

سفیر ایران در باکو:

هیچ مانعی برای توسعه روابط همکاری ایران و آذربایجان وجود ندارد/ اتخاذ تصمیمات بزرگ اقتصادی و امنیتی در دیدار روسای جمهوری

سفیر جمهوی اسلامی ایران در آذربایجان با بیان اینکه روابط تهران- باکو راهبردی است، گفت: تصمیم های بزرگ در حوزه های اقتصادی و همچنین همکاری های امنیتی بخصوص مقابله با تروریسم، در سایه دوستی روسای جمهوری دو کشور و دیدارهای مستمر آنان اتخاذ شده است

هیچ مانعی برای توسعه روابط همکاری ایران و آذربایجان وجود ندارد/ اتخاذ تصمیمات بزرگ اقتصادی و امنیتی در دیدار روسای جمهوری

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین، رییس جمهور قرار است به منظور شرکت در نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه به باکو برود. روحانی و الهام علی اف طی سه سال اخیر ۶ بار با هم دیدار کرده اند و این امر حاکی از جایگاه طرفین در توسعه مناسبات دوجانبه و منطقه ای است.

محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو معتقد است در جریان این دیدارها تصمیمات بزرگ اقتصادی و امنیتی اتخاذ شده است.

وی حجم مبادلات نفتی و غیر نفتی ایران و آذربایجان را بیش از یک و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سالانه بیش از یک میلیون نفر از اتباع آذری به ایران سفر می کنند و قرار است طی دو ماه آینده مشکل ویزا برای اتباع ایرانی حل شود.

سفیر ایران در باکو با اشاره به ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل بحران قره باغ، دفاع از کشورهای همسایه و حفظ تمامیت ارضی و همکاری همسایگان سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران می داند.

مشروح این گفت و گو را در زیر بخوانید:

** روسای جمهوری ایران و آذربایجان در یکی دو سال اخیر ۶ بار با یکدیگر دیدار کرده اند، در این خصوص توضیح بفرمایید و اینکه این دیدارها تاکنون چه تاثیری در توسعه مناسبات تهران- باکو داشته است؟

 بله، دو رئیس جمهوری از سال ۱۳۹۲ تاکنون در شهرهای داووس، تهران، باکو، آستراخان، استانبول و تهران با یکدیگر دیدار داشتند. طبعا دیدارهای روسای جمهوری به عنوان عالی ترین مراجع تصمیم گیری می تواند در ایجاد تفاهمات و اجرای موافقت نامه ها بسیار موثر باشد.
به نظر من تصمیم های بزرگی در حوزه اقتصادی همچون مشارکت متقابل در احداث خط آهن رشت – آستارا یا کاهش موانع بازرگانی ، همکاری در حوزه انرژی و همچنین همکاری های امنیتی بخصوص مقابله با تروریسم، در سایه دوستی دو رئیس جمهوری و دیدارهای مستمر آنان اتخاذ شده است.
در دوره پسابرجام، گسترش و تحکیم روابط با همسایگان در اولویت است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عمده مسایل مرتبط با امنیت و ثبات منطقه اشتراک نظر دارند، بر ضرورت توسعه همکاری های سه جانبه و چند جانبه در منطقه تاکید داریم و آن را موجب تقویت صلح، دوستی، امنیت و ثبات می دانیم.
فرهنگ و تمدن ایران و آذربایجان از یک ریشه نشأت می گیرد،جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه همکاری ها و تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات با جمهوری آذربایجان قایل نیست.

** در حال حاضر اولویت روابط تهران- باکو در چه حوزه هایی است. حجم روابط تجاری دو کشور و چشم انداز آن چه میزان است؟
امروز روابط دو کشور بیش از هر زمان دیگر نزدیک و صمیمانه است و هیچ مانعی برای توسعه همکاری ها و روابط وجود ندارد و می توان گفت روابط تهران – باکو،روابطی راهبردی به شمار می رود.
اجرای مفاد اسناد منعقده بین دو کشور و بخصوص در اجلاس های کمیسیون مشترک در اولویت است و با شناسایی ظرفیت ها و پتانسیل ها در همه حوزه ها، می توان آن ها را در مسیر تقویت همکاری دو کشور به کار گرفت.
بهره گیری از فضای پسابرجام برای تقویت بیش از پیش همکاری های مشترک نیز ضرورت دارد و افزایش حجم مبادلات تجاری غیرنفتی،استمرار سواپ گاز آذربایجان،تکمیل خط آهن رشت – آستارا، افزایش سرمایه گذاری مشترک در حوزه های نفت و گاز در دریای خزر و تقویت گردشگری با تاکید بر تسهیلات ویزائی از اولویت های دو کشور است.
در حال حاضر حجم مبادلات نفتی و غیرنفتی دو کشور قریب به یک و نیم میلیارد دلار و با چشم اندازی روشن است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل