فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۲
شناسه خبر : 148404
چاپ خبر

یک کارشناس گردشگری عنوان کرد:

سردرگمی گردشگران در ساری/ حمل و نقل مهمترین عامل توسعه گردشگری مرکز مازندران

کارشناس گردشگری با اشاره به اینکه در اجرای برنامه های دراز مدت نیازمند اقدامات فرهنگی و عمرانی هستیم ،گفت: فرهنگ نحوه برخورد و پذیرایی از گردشگر داخلی و خارجی در بین مردم استان و شهرستان نیز نهادینه شود

سردرگمی گردشگران در ساری/ حمل و نقل مهمترین عامل توسعه گردشگری مرکز مازندران

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از ساری، عبدالله سعیدی کیاسری شامگاه سه شنبه در نخستین میزگرد تخصصی گردشگری توجه به فرصت ها و تهدیدهای بخش توسعه حوزه گردشگری را مهم دانسته و با تقسیم بندی ظرفیت های گردشگری ساری به دو دسته طبیعی وغیر  طبیعی، اظهارداشت: ظرفیت های غیر طبیعی در حوزه گردشگری ساری از گذشته تا حال توسط انسان و برای بهره بردن بیشتر از زیبایی های طبیعی ساخته شده که این ظرفیت ها شامل سد سلیمان تنگه، برج رسکت، پارک ملل  است .

کارشناس ارشد گردشگری با بیان اینکه بخش های مختلف ساری اعم از دو دانگه، چهاردانگه، کلیجانرستاق و رودپی دارای زیبایی طبیعی و غیر طبیعی فراوانی است که کمتر به آنها توجه شده است، تصریح کرد: وجود چشمه سورت در چهاردانگه، دریاچه چورت، آبشار اوجرجری، شیرین رود در دودانگه از ظرفیت های بالقوه و طبیعی برای رونق گردشگری، توسعه صنعت پر سود و درآمد توریسم  بالفعل می باشد.

 سعیدی کیاسری، در ادامه به چشمه ای مشابه چشمه سورت در ترکیه( چشمه های پاموکاله) که به لحاظ راه دسترسی، وجود امکانات اطراف چشمه به تجارت پر سودی در این کشور تبدیل شده است اشاره کرد و افزود: ما هنوز نتوانستیم از چشمه منحصر به فرد سورت در مسیر جذب توریسم و درآمد زایی استفاده کنیم.

 وی درباره برنامه های حوزه گردشگری در ساری ابراز داشت: توسعه گردشگری در قالب  برنامه های کوتاه مدت و  بلند مدت، قابل اجراست.

 کارشناس ارشد برنامه ریزی و گردشگری با بیان اینکه در اجرای برنامه های دراز مدت، نیازمند زیرساخت خوب در حد استاندارد جهانی  هستیم، اذعان داشت: حمل و نقل ریلی، هوایی و زمینی مهمترین مسئله در بحث گردشگری است و باید در حمل و نقل هوایی فرودگاه مدرن مجهز به سیستم پیشرفته باشد.

سعیدی کیاسری با اشاره به اینکه در اجرای برنامه های دراز مدت نیازمند اقدامات فرهنگی و عمرانی هستیم ،خاطر نشان کرد: فرهنگ نحوه برخورد و پذیرایی از گردشگر داخلی و خارجی  در بین مردم استان و شهرستان نیز نهادینه شود.

وی تصریح کرد: با  اجرای برنامه های مختلف ظرفیت گردشگری در ساری به منصه ظهور و بروز رسیده و گردشگری شهرستان ساری در کشور نهادینه شده  و ساری تبدیل به قطب گردشگری کشور خواهد شد.

کارشناس ارشد برنامه ریزی و گردشگری برنامه ریزی ها و زیرساخت های ایجاد شده در ساری را در حد بسیار کم و فعال نسبی در حوزه  گردشگری دانست.

 سعیدی کیاسری احداث  پارک ملل و بوستان ولایت را بسترمناسبی برای توسعه گردشگری  در مرکز استان دانست و افزود: در این زمینه با اقدامات انجام شده جاذبه و ظرفیت بیشماری ایجاد شده است.

 وی با اشاره به اینکه شهرستان ساری می تواند با ایجاد بستر، زیرساخت ، جاده مناسب و فرودگاه مدرن  و مجهز تبدیل به قطب گردشگری در کشور شود، گفت: با وجود آنکه اقداماتی در جهت ارتقاء گردشگری در ساری صورت گرفته ولی در حد مطلوب نبوده است لذا  در این حوزه نیاز به حمایت و کمک دولت داریم  و اعتقاد ما این است که به مدیریت شهری کمک شود.

 کارشناس ارشد گردشگری با بیان اینکه شهر ساری نیاز به زیرساخت های بسیار قوی دارد تا جوابگوی گردشگران خارجی و داخلی باشد، عنوان کرد: امیدواریم برای رسیدن به این اهداف مسئولان گردشگری استان و اساتید دانشگاه ها در بخش معماری و شهر سازی به ما کمک کنند.

سعیدی کیاسری با اشاره به اینکه باید زیرساخت لازم جهت خدمات رسانی به گردشگران خارجی را فراهم کرد چرا که با نبود زیرساخت حمل و نقل مناسب نمی توان در جذب گردشگر موفق بود، افزود: ایجاد فضاهای مناسب جهت اسکان و اقامت گردشگران خارجی باید  منطبق با عرف و قوانین کشور برای گردشگران خارجی فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به موجب فقدان برنامه ریزی در حوزه گردشگری ،عدم وجود زیرساخت ها و عدم همراهی مدیران دستگاه ها، این صنعت دچار سردرگمی شده است که نیاز است در این زمینه مدیریت واحد برای پیشبرد اهداف توسعه ای وجود داشته باشد، معتقد است: اگر گردشگری در ساری نهادینه شود، سه مولفه مهم درآمد، اشتغال و فروش محصولات محلی را به دنبال خواهد داشت.

کارشناس ارشد گردشگری با اشاره به برخی شائبه ها در خصوص جدایی رودپی جنوبی از ساری، مخالفت خود را اعلام کرد و گفت: ساری را کوچک نکنیم چرا که باید منزلت مرکز استان را داشته باشد.

سعیدی کیاسری که از سال ۸۲ تا ۸۶ مدیر مجتمع تفریحی سد سلیمان تنگه بود، گفت: از اقصی نقاط کشور و  کشورهای حوزه های خلیج فارس و دریای خزر مهمان زیادی داشتیم اما حدود ۳ ماه است که تعطیل شده است در حالیکه تابستان پیک کاری گردشگری است چرا گردشگران باید نسبت به این قضیه شکایت داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی، دغدغه مقام معظم رهبری همین است، گفت: با گردشگری می توان اقتصاد مقاومتی را محقق کرد و باید نگاه صنعت به گردشگری بدهیم نه خدمات گردشگری.

*دولت و بخش خصوصی به تنهایی نمی توانند گردشگری را توسعه دهند

همچنین دیگر کارشناس حوزه گردشگری در این میزگرد تخصصی معتقد است: بر اساس نظرات کارشناسان و اقتصاددانان اینکه اقتصاد بر پایه نفت را باید تقلیل داد یک اراده ویژه می‌خواهد که تمامی دستگاه‌ها باید در اداره امور کشور به آن برسند.

حامد بریمانی گفت: بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری کشور ایران در گردشگری باستانی و تاریخی دارای رتبه ی دهم و در حوزه منابع طبیعی رتبه پنجم را داراست، این می تواند شاخص مفیدی برای ایران در دنیا باشد اما به نسبت این رتبه از ظرفیت هایش استفاده نکرده است.

وی اعتقاد دارد: نه دولت و نه بخش خصوصی به تنهایی نمی توانند گردشگری را توسعه دهند.

کارشناس حوزه گردشگری با تاکید بر اینکه بوستان مللی ظرفیت خوبی برای گردشگری شده است ، گفت: اما پل کابلی ۱۰ درصد هم نمی تواند موجب جذب گردشگر شود چرا که در حوزه زیرساخت های مدرن نمی توانیم با کشورهای اروپایی رقابت کنیم در نتیجه باید به صنایع دستی و بخش های که می توان ورود پیدا کنیم.

بریمانی معتقد است: گردشگری در ایران تنها در دو حوزه است: تاریخی و زیارتی، غیر از این دو حوزه بخش های دیگر گردشگری ما راکد است.

وی ادامه داد: ما واقعا نتوانستیم دهکده های سلامت و پزشکی را با این ماموریت و استراتژی بسازیم که گردشگر ورود پیدا کند.

 


انتهای خبر/

اخبار مرتبط

2 دیدگاه

 1. ناشناس شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ در ۸:۳۷ ق.ظ - Reply

  ایشون کارشناس گردشگری هستن یا کاندیدای انتخابات شورا؟

 2. زهرا شهریور ۱۷, ۱۳۹۵ در ۸:۳۸ ق.ظ - Reply

  ایشون کارشناس گردشگری هستن یا کاندیدای انتخابات شورا؟؟؟؟

 1. مسکو: می‌توانیم با اطمینان بالایی بگوییم که بغدادی کشته شده است
 2. آغاز صادرات گاز ایران به عراق با ۷ میلیون متر مکعب در روز
 3. آمریکا: اجازه حضور متحدان ایران در بلندی‌های جولان را نمی‌دهیم
 4. بوگدانوف: روسیه، ترکیه و ایران اختلافی بر سر مناطق کاهش تنش در سوریه ندارند
 5. ترامپ: ما باید به گونه ای باشیم که جهان از ما سوء استفاده نکند
 6. ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می‌کند
 7. در تعطیلات پیش رو ترجیحا به استانهای شمالی سفر نکنید
 8. نیکی کریمی و پدرش در سوییس/ عکس
 9. روسیه: با اطمینان بالا می‌توان گفت «ابوبکر البغدادی» کشته شده است
 10. مجری مشهور با همسر و دخترش در حرم رضوی +عکس
 11. سلولهای بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند
 12. کودک معروف فضای مجازی درگذشت
 13. سلفی دو خواهر معروف سینمای ایران
 14. شلیک سامانه اس-۳۰۰ روسیه در سوریه
 15. بازیگر زن پرطرفدار اینستاگرام سراغ هکرها رفت
 16. کاهش زوال عقل در سالمندان با مصرف این مواد غذایی
 17. کی‌روش: نمی‌خواهم فکر کنم بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ چه اتفاقی برایم می‌افتد
 18. ترامپ: دیوار مکزیک را خورشیدی می کنم
 19. کشته و زخمی شدن ۷۰ تن در عملیات انتحاری هلمند افغانستان
 20. مسکو نشست با دیپلمات ارشد آمریکایی را لغو کرد