فهرست
leader 1
زمان انتشار : پنج شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
شناسه خبر : 203304
چاپ خبر

موسیقی بارش باران های بهاری:

سکوت، آرامترین پیغام طبیعت در نخستین روزهای سال

جهان دوقطبی با همه ی باید ها و نباید های خود رو به سوی مقصدی کاملا معلوم و مشخص در حرکت است و گروه ساکنان اصیل زمین به سختی در کنار جرگه ی افراطی گرایان در حال سپری کردن زندگی غیر مسالمت آمیزند.

سکوت، آرامترین پیغام طبیعت در نخستین روزهای سال

خبرگزاری کاسپین – جهان مملو از فریاد و سکوت است.

فریاد در جاده های تنگ و تاریک و باریک خود خواهی، که رو به سوی جدایی های فرزندان بشر در حال گسترش است. جهانی در حال مچاله شدن در جعبه ی سیاه صفر و یک که هوش و فکر را از کودکان آدمی می ستاند و در انحصاری محدود بلوکه می کند. هوش های مشغول مانده به جنگ برای تصاحب بازار کرختی ملتها و آفرینش دکان های مصرف نوین که زمین نیز در این هیاهوی سرسام آور مبهوت مانده است. جایی که ما نیز باورمان شده برای زنده ماندن، نیازمند همنوا شدن با همان فریادهای برنامه نویسی شده هستیم. برنامه هایی که جز رسوب تنهایی، سوغات دیگری برای اولاد قد و نیم قد آدمی به همراه نداشته است.

سوی دیگر این جهان کوچک، بیشه های بزرگ و زیبایی نیز وجود دارند که هنوز اصالت انسان بودن خود را از یاد نبرده اند. ساکنان مناطق آرام آدمیت که اعتقادشان بر آن است در شناختن نیازمندی های واقعی زندگی، هیچگاه آدمی بالاتر از خداوند و طبیعتش نیست. حکایت خشم ناشی از نادانی آدمی بر اندام زمین پاک، که برای آباد کردن آن هستی اش را به نابودی کشانده است.

جهان دو قطبی، یک سو فریاد و سوی دیگرآرامشی زخم خورده از گروه اول که تیزی خیش ماشین های شهرسازی، پیکر زمین را خونین و مالین کرده است. در همسایگی نه چندان دور، کسانی که به نیکی می دانند طبیعت به واسطه ی قدرت “خود پالایشی اش” برای همه ی ساکنان زمین آذوقه فراهم می کند و رهاورد تکنولوژی، چیزی جز شیوع انواع بیماریها، نابود کردن محیط زیست، نابودی جنگل ها، شیوع سیلاب ها ی خانمان برانداز، پارگی غشای جو، استخراج مایعات فسیلی زمین به بهانه ی تولید آتش جهت ذوب فلزات و ساختن جنگ افزارهای متنوع مانند سرب گلوله، خودرو، مسکن های عمودی و مواردی از این دست نبوده است.

جهان دوقطبی با همه ی باید ها و نباید های خود رو به سوی مقصدی کاملا معلوم و مشخص در حرکت است و گروه ساکنان اصیل زمین به سختی در کنار جرگه ی افراطی گرایان در حال سپری کردن زندگی غیر مسالمت آمیزند. آنها همواره سازهای تشنج خود را کوک می کنند و مدام در پی رسیدن به منابع بی پایانند. منابعی که هیچ آشنایی با هنر لذت بردن از آن برایشان مهیا نیست، تنها از انباشتگی آن به اقناع می رسند و این سو تر، واقع بینان نیز معتقدند عمر کوتاه بشر جایی برای ذخیره آهن و سیمان نیست و در نگاه کلان، لازم است ماموریت اصلی جانشین خداوند در این کره خاکی و با این عمر کوتاه از یاد ها فراموش نشود.

اما اکنون در قسمت های بزرگی از زمین کوچکمان بهاران از راه رسیده و در بسیاری از همین نقاط، موسیقی بارش باران های بهاری در حال نواختن دلنشین ترین سنفونی های تاریخ است. موسیقی سکوت که لازم است فارغ از تمام هیاهوهای زندگی به کناری بنشینیم و با جان و دل به این آواز لبریز از احساس گوش دهیم. کلاس درسی پهناور و بی انتها در دل یک جنگل خنک و آرام که همه ی تابلوی های فرارویمان به رنگ سبز آسایش است. استادی به نام ” زمان ” و چهار پایه ای به رنگ زندگی و به کام عمر که روی آن نشسته است. جنگل عاری از حرکت و حتی دریغ از صدای کلاغی سیاه که این سکوت معنا دار را بدرد. استاد از کوههای بلند سکوت می گوید که نشکستن زبانه های مژگانش به دره های پیرامونمان تضمین هستی می بخشد تا از لابه لای سنگلاخ هایی که گرد خود جمع کرده ایم جوانه ی دلخوشی بروید و پروانه های سحر خیز به پرواز درآیند. پیوند عشق و سرنوشت در کنار جنگ و قدرت همان گروه مجاور که بازی هایی را می سازد تا ما فرزندان گذر عمر از دخترکان تا پسرکان زمینی با آنها بزرگ شویم.

استاد زمان مراقب است تا میان لایه های بی پایان خزه ی سبز رنگ تنیده بر وجودمان چرت نزنیم و با دقت به درسهایش گوش فرا دهیم. کلاسی که هیچ امتحانی در آن اخذ نمی شود و هرکس خود می داند و اعمالش که در روز بزرگ ” یوم الدین ” می بایست پاسخگوی کردارش باشد. جنگل آرام و موسیقی آباد باران که از زبان آزاده ترین عنصر طبیعت، جاری و در وجودمان ساری می شود.

آه که چه خرم واژه هایی از این سکوت شیرین وار ” شمیده ” می شود. نغزهای گهر بار آموزگار حاکی از آن است که آنچه از خوبی ها می بینید فرستاده ی ذات مقدس اله است و آنچه از بدیها گرفتارمان کرده، حاصل عملکرد خودمان است. معلم تلکیف می کند از روی جملاتش به تعداد روزهای زندگیمان رونویسی کنیم و البته می گوید هیچگاه دفتر مشقمان را با قلم سرخرنگ خط نخواهد کشید.

باران می بارد و آرام آرام پوست خشک اما زیبای جنگل در زیر چکمه هایمان به رنگ سبز زندگی چشمک می زند. قطرات سرد و شفاف در سرانگشت شاخه های خشکیده از زمستان غفلت از خواب بیدار می شوند و ماده ابرهای روان در بالای سرمان طبق طبق عشق و هستی را بر وجودمان خالی می کنند.

موسیقی باران همچنان می نوازد و فریاد سکوت، واژه های شفاف درس زندگی را مدام واگویه می کند. استاد می خواهد خوب بشنویم و با امید به قدرت پروردگار و توانایی های طبیعتش، بدانیم که جهان جایی برای خودنمایی های صنعت ناتوان بشر نیست و آنچه اویش ساخته، جز تخریب آرامش فرزندان انسان، چیز دیگری نبوده است.

باران و همه ی لطافتش با سرانگشتان نوازش بر وجودم می بارد که ناگهان سکوت کلاس عاشقی با غرش رعد و چشم نوازی برقی از بازیگوشی ابرهای همیشه آبستن بهار در هم می شکند و به خود می آیم. استاد از به خود آمدنم لبخند می زند و با گذاشتن بالاپوشی از جنس ابریشم بر شانه هایم مراقبم می شود تا سرما نخورم تا باز از آن کلاس بیشتر و بیشتر درس عاشقی بیاموزم.

قاسم خوش سیما


انتهای خبر/

اخبار مرتبط

یک دیدگاه

 1. مژگان ایرانی فروردین ۴, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۶ ب.ظ - Reply

  مقاله فوق العاده زیبا احساسی پرمفهوم وپرمحتوی من که لذت بردم

 1. دوازدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه کارگران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد
 2. سفر استاندارقیزیل آوردا قزاقستان به مازندران
 3. ناپایداری زباله ها در سراوان بحرانی جدی است/احتمال حرکت پوسته زمین در سراوان
 4. مشارکت بیشتر زنان در مسائل اجتماعی ، سیاسی وفرهنگی موجب نشاط و پویایی جامعه خواهد شد/ زنان جامعه باید مطالبگر باشند
 5. آغاز طرح رجیستری تلفن همراه از ۲۸ مهر ماه/ ۹۰ درصد گوشی های تلفن همراه در بازار به صورت قاچاق عرضه می شوند
 6. تمامی کشورها در راستای اهداف منشور ملل متحد برای افزایش ثبات و امنیت در استفاده از فناوری ارتباطی همکاری کنند
 7. بررسی مشکلات آب شرب روستای سراوان و سایر روستاهای دارای مشکل آب شرب
 8. فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری ورزشی،تلاشی برای توسعه همه جانبه گیلان
 9. اعلام جزییات قتل اهورا کودک رشتی
 10. آمریکا کارگزار صهیونیسم بین‌الملل است/تا طرف مقابل برجام را پاره نکنند آن را پاره نمی‌کنیم
 11. سازمان اسناد و کتابخانه ملی وارث بزرگان است
 12. “اهورا” کودک دوساله گیلانی در آرامگاه ابدی خود آرام گرفت
 13. گیلان ،رتبه پنجم ورزش کشور را داراست
 14. تفریغ بودجه شهرداری رشت مورد بررسی قرار گرفت
 15. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 16. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 17. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند
 18. خرید یک دستگاه مکانیکی از کانادا برای پاکسازی تالاب انزلی
 19. تیم ملی کشتی ساحلی جمهوری اسلامی ایران به مقام قهرمانی تیمی جهان دست یافت
 20. عضو کانون گیلان برگزیده مسابقه نقاشی «هیکاری» ژاپن شد