فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰
شناسه خبر : 203756
چاپ خبر

روز طبیعت یا روزی علیه طبیعت؛

لزوم بازنگری در فرایند سورهای ایرانی که به سوگ ها ختم می شوند!

” روز طبیعت ” و هجوم تقریبا تمام هموطنانمان به دامن طبیعتی که حال و روز خوشی ندارد. طبیعتی که با گشت و گذار احتمالی در گستره نجیبش، شاهد آنیم در غالب موارد پوشش بسیار زشتی از یک لایه ظروف یکبار مصرف و انواع زباله های پلیمری روح و جانمان را می آزارد.

لزوم بازنگری در فرایند سورهای ایرانی که به سوگ ها ختم می شوند!

کاسپین: سورهای مرتبط با آغاز سال نو خورشیدی که هنوز چند روزی از آغاز آن نگذشته است را همه به عینه شاهدیم. آغاز تعطیلاتی تقریبا بلند مدت که در چهار روز نخست آن، یکصد و شصت و شش نفر از همنوعانمان به کام مرگ رهنمون شده اند – هر ده ساعت ۷ نفر- و براساس استاندارها چیزی حدود سه برابر این رقم، مجروح و مصدوم برزمین مانده است. یتیمی ها، مرگ همسران، داغ والدین، خسارات بیمه ها، تولید منشاء انواع بزه های اجتماعی، هزینه های کمرشکن درمان و هزار درد بی درمان دیگر که همگی در ادامه ی همین اتفاقات رخ می دهد و البته موضوع بحث ما نیست.

در کنار سور نوروز که همواره و در همه ی سالها برای برخی هایمان به ” سوگ ” می انجامد، از چند کوچه آنطرفتر صدای پای ظاهرا سور وابسته ی دیگری به گوش می رسد که در سیزدهم فروردین ماه هرسال ،اصطلاحا به نام ” روز طبیعت ” معروف شده است. روزی که از جمله ی جشن های بسیار مفرح جا مانده از سری آئین های ایران باستان است و در ادامه به مراتب آن می پردازیم.

” روز طبیعت ” و هجوم تقریبا تمام هموطنانمان به دامن طبیعتی که حال و روز خوشی ندارد. طبیعتی که با گشت و گذار احتمالی در گستره نجیبش، شاهد آنیم در غالب موارد پوشش بسیار زشتی از یک لایه ظروف یکبار مصرف و انواع زباله های پلیمری روح و جانمان را می آزارد. زباله هایی که عملا غیر قابل بازگشت به چرخه طبیعت می باشند و به اشکال ” درهم ” با چشم اندازها و مناظر مشمئز کننده ای فرارویمان قرار می گیرند. مناظری از محل دپوی زباله های خانگی گرفته تا شیرابه های صنعتی که توسط مردم، کارخانجات و حتی شهرداری ها به پهندشت بی پناه طبیعت، بستررودخانه ها، کوهپایه ها و غیره گسیل می شوند. جایی که در این میان هدایت برخی شبکه های فاضلاب شهری به سفره ی آب های زیر زمینی و حتی ” آبی وحشی خزر” نیز نباید از یادمان برود که این قسمت از امانت طبیعت را نیز به مخزن بزرگ فاضلاب تبدیل نموده ایم.

در ادامه و در کنار دیگر تنگناهای اکوسیستم پیرامونمان، جلگه و کوهپایه خزر – مانند دیگر مناطق کشور – خاستگاه گردشگران بیشماری است که جهت انجام تفرج سور سیزده به در، مناطقی از جلگه گیلان خوشایند آنان و خانواده هایشان است. جایی که در همین روزها نیز اگر توجه علمی به مراتب فوق داشته باشیم ملتفت خواهیم شد حال و روز طبیعت این مناطق نسبت به چند دهه گذشته کاملا وخیم و قلب منطقه اصطلاحا به نفس نفس افتاده است. به شکلی که بدبینی نیست اگر عنوان نمائیم در چنین شرایطی شاید ظرفیت پذیرایی جدیدی از این جنس ها فراهم نباشد زیرا:

۴- تالاب ” صومعه سرا – انزلی” به طور نگران کننده ای از حیض انتفاع خارج شده و عن قریب مهر ابطال – به مانند دریاچه ارومیه – بر سجل اکوسیستمی آن کوبیده می شود. از آن‌ جایی که این تالاب اکنون در فهرست ” مونترآل ” قرار گرفته‌ به معنای آن است که در حال خشک‌شدن بوده، به مراقبت های ویژه ای نیازمند است و قطعا جایی برای گردشگران بومی و غیر بومی ندارد که زباله های جدیدشان را در کاسه ی بدبختی های خود ببیند.

۳- تخریب جنگل ها و تغییر کاربری زمین ها، خصوصا در مناطق جلگه ای به مرز بحران رسیده است.

۲- آب دریای کاسپین به دلیل هدایت فاضلاب های شهری و گاها صنعتی دارای شرایط ویژه است. یکی از بوم‌شناختهای آبی جهان و محیطی مناسب برای زندگی و رشد مرغوب‌ترین ماهی‌های خاویاری جهان که نود درصد صید ماهیان خاویاری عالم مختص به این دریا است.

۱- افت سطح سفره های آب زیرزمینی به دلیل برداشت های غیر اصولی و حفر چاههای غیر مجاز سبب شده روند فرسایش پوسته ی سبز در اکثر نقاط بر روند زایشی آن پیشی بگیرد.(که این نقیصه مربوط به سیستم مندرس شبکه آب و فاضلاب کشاورزی می باشد)
و باز هزار درد بی درمان دیگر جملگی حاصل عملکرد من و همه ی کسانی است که بدون توجه به محدودیت های زمین جهت هضم بدافزارهای تل انبار شده، در ضیافت انواع ” سورها ” و با هر بهانه ای، زندگی هایمان را به سوگ رهنمون می کنیم و این تنها، بخش خاموش قسمتی از فرایند شادی هایی است که ما را به مرگ ها و بیماری های کاملا محسوس بشارت می دهد.
در این میان قدر مسلم آن است سایر سورهای معروف ایرانی نیز با اندکی تفاوت نسبت به یکدیگر ما را به سمت سوگ ها هدایت می کنند. جایی که در کنار آئین های از یاد رفته ای مانند جشن آبانگاه، جشن خزان، سیر سور، جشن بتیکان، جشن گاوگیل، جشن بادبره،جشن بمو و مواردی از این دست، چهارشنبه سوری معروفی نیز در برنامه داریم که ماهها قبل و حتی بعد از برپایی آن، با به راه انداختن صدای توپ و تانک در کوی و برزن و در جوار مریض خانه ها و غیره، خود و دیگران را می سوزانیم، به کام مرگ می فرستیم و البته اندر احوالات همین جشن نیز مصیب نامه هایی داریم که شما مخاطبین بزرگوار بیشتر از بنده به مراتب آن واقفید.
در ادامه عنایت شما بزرگمهران بر آن باشد که ،همنوع کشی در مسافرت های نوروزی، زباله فکنی در روز طبیعت، خود سوزی چهارشنبه

آخر سال و در یک کلمه نابودی جامعه و فرهنگی که همواره از آن دم می زنیم تماما در همین سه مورد فوق صدق می کند. نوروز، روز طبیعت و چهارشنبه سوزی که بررسی آمار کشت و کشتارها – حتی آمار ده ساله ی اخیر- نشان می دهد بر اساس روایات، تنها در بخش کشته شدگان، نمودارها برابر با آمار تلف شدگان بعضی از جنگ های بزرگ تاریخ است و البته محاسبه ی خسارات وارده به طبیعت و اصل زندگیمان، تقریبا غیر قابل محاسبه است و فعلا نیز اصطلاحا کسی به کسی نیست و اکنون پرسش های ذیل در ذهنمان متبادر می گردد که آیا:

۵- اصولا برپایی همگانی چنین سورهایی به چه قیمتی جایز است؟

۴- آیا تضمینی وجود دارد که با دست خود خویشتن و طبیعت پیرامونمان را به هلاکت نرسانیم؟

۳- درکجای دنیا به بهانه ی برپایی اعیاد، سورها و شاد مانی ها، نابودی های ارزان قیمت اینچنینی رخ می دهد؟

۲- آیا مرگ تنها برای همسایه است؟

۱- آیا هشدار روند نابودی طبیعت، یک تلنگر فانتزی و تنها گفتمانی از روی شکم سیری است؟

در مجموع جهات حال که با شعارهای معمول برای انجام اصولی این گونه سورها، هیچ برنامه قابل عرضه ای جهت صیانت از جان و مالمان نداریم، عقل سالم حکم می کند در اجرای چنین آئین هایی کمی عاقلانه تر رفتار نمائیم و حال که به جای لذت بردن از این جشن ها از خودمان قاتل جان، منفور طبیعت و آفت اجتماعی تراشیده ایم سوال معنا دار آن است که آیا تا اطلاع ثانوی و رسیدن به نقطه عقلانیت، سورهای منتهی به سوگ مضحک نیست؟

قاسم خوش سیما


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 2. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 3. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند
 4. خرید یک دستگاه مکانیکی از کانادا برای پاکسازی تالاب انزلی
 5. تیم ملی کشتی ساحلی جمهوری اسلامی ایران به مقام قهرمانی تیمی جهان دست یافت
 6. عضو کانون گیلان برگزیده مسابقه نقاشی «هیکاری» ژاپن شد
 7. همایش اربعین اجتماع محبین اهل بیت است/سهمیه ۶ هزار نفری شهرستان رشت برای مراسم اربعین
 8. دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان با رییس شورای شهر رشت
 9. مشوق های بسیار خوب برای کارفرمایان در طرح کارورزی/ کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت سال چاری در مازندران
 10. تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند
 11. راه اندازی امداد هوایی و موتور آمبولانس در رشت/افزایش جرایم قطع اشجار در رشت
 12. مسکن مهر رشت شهر فراموش شده
 13. سخنان ترامپ نشان داد که برجام مستحکم تر از آن چیزی است که او در دوران رقابت انتخاباتی فکر می کرد
 14. معارفه ی نخستین بانوی مدیر کل دولت دوازدهم در گیلان انجام می شود
 15. لزوم شناسایی دقیق مزیت‌های نسبی و ظرفیت‌های برتر سرزمین‌های اسلامی
 16. بررسی علل واقعی نشدن نرخ ارز در کشور/قیمت ارز بیش از ۱۰ درصد نباید افزایش پیدا کند
 17. جمع آوري ۳۰ دام هوايي در لاهيجان
 18. مدیران کمبود دار یا کمبود مدیران
 19. با ۲۵درصد افزایش ساعت کاری و بن کارت برای نیروهای خدماتی موافقت شد
 20. قرار مجرمیت برای کلاهبردار ۱۳۰ میلیارد تومانی در مازندران صادر شد/ چرا استاندار نسبت به پرونده این کلاهبردار پیگیری مناسبی انجام نمی دهد!