فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۲
شناسه خبر : 204117
چاپ خبر

پشت پرده تهدید اردوغان در سوئیس

دادستانی شهر استانبول ترکیه تحقیقات قضایی در خصوص تهدید اردوغان در جریان یک راهپیمایی در شهر برن سوئیس را آغاز کرد

پشت پرده تهدید اردوغان در سوئیس

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛این مرجع قضایی افرادی را که در تاریخ ۲۵ مارس(پنجم فروردین ماه) در شهر برن سوئیس پلاکاردهایی تهدید آمیز علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه حمل کرده بودند، تحت تعقیب قضایی قرار خواهد داد.

دادستانی استانبول همچنین، این افراد را به اتهام ‘عضویت در گروه تروریستی’، ‘توهین به رئیس جمهوری’ و ‘تبلیغ برای گروه های تروریستی’ تحت تعقیب قرار داده و با فرستادن دستوری کتبی، از مدیریت پلیس استانبول خواست هویت و اطلاعات شخصی افراد مظنون را تعیین و به دادستانی ارسال کند.

رسانه های ترکیه دو روز پیش اعلام کردند که گروهی ۳۰۰ نفره با تجمع در مقابل ساختمان پارلمان فدرال سوئیس در شهر برن این کشور، با در دست داشتن تصاویر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را تهدید به مرگ کرده و تجمع ‘نه’ به همه پرسی تغییرات قانون اساسی در ترکیه برپا کردند.

آنها تصویر رئیس جمهوری ترکیه را با پس زمینه مشکی و در حالی که اسلحه ای بر روی سر او گذاشته شده بود، حمل کرده و با سر دادن شعار و سخنرانی، مردم را به دادن رأی ‘نه’ به همه پرسی ۱۶ آوریل(۲۷ فروردین) فراخوندند.

به نوشته رسانه های ترکیه، این تجمع با حمایت حزب سبزهای سوئیس برگزار شد و شرکت کنندگان پلاکاردهایی به چند زبان و با عنوان ‘نه’ به همه پرسی ترکیه حمل کردند.

این افراد با حمل پلاکاردهای گروه پ.ک.ک و پوستر اوجالان سرکرده این گروه، علیه ترکیه و اردوغان شعارهایی مانند ‘اردوغان تروریست’ و ‘اردوغان دیکتاتور’ سر دادند.

در پی این راهپیمایی، طی دو روز گذشته سفیر و معاون سفارت سوئیس در آنکارا به وزارت امور خارجه ترکیه احضار شده و اعتراض دولت ترکیه به وی ابلاغ و خواستار توضیح کتبی سفیر سوئیس در این زمینه شد.

وزارت امور خارجه ترکیه به دنبال برگزاری تظاهرات تعدادی از معترضان در مقابل ساختمان پارلمان فدرال سوئیس در شهر برن که آنکارا آنها را ‘هواداران گروه های تروریستی پ.ک.ک، ی.پ.گ و چند تشکیلات دیگر خواند’، با احضار سفیر سوئیس در آنکارا، شعار علیه ترکیه و تهدید به مرگ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور در این تجمع را غیرقابل پذیرش خواند.

به گزارش رسانه های خبری ترکیه، وزارت امور خارجه این کشور همچنین خواستار شناسایی و مجازات افراد خاطی و اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از وقوع مجدد چنین رویدادهایی شد.

تنش بین ترکیه با کشورهای اروپایی طی سه هفته اخیر به اوج خود رسیده و کشورهای اروپایی سخنرانی انتخاباتی مقامات ترک در شهرهای مختلف اروپا را به علت سیاسی و انتخاباتی بودن آن ممنوع و یا لغو کرده و در مقابل به مخالفان دولت ترکیه و طرفداران رای ‘نه’ به همه پرسی، اجاره تظاهرات و برگزاری تجمع و برنامه سیاسی و تبلیغاتی داده اند.

این تنش ها از زمانی آغاز شد که دولت آنکارا برای حضور در اجتماع ترک تبارهای آلمان و هلند برنامه های سخنرانی انتخاباتی با حضور مقامات رسمی خود در حمایت از رای ‘آری’ به همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه که ۱۶ آوریل(۲۷ فروردین ماه ۹۶) قرار است برگزار شود، تدارک دیده و برنامه ریزی کرد ولی دولت آلمان و هلند از اجرای این برنامه ها جلوگیری کردند.

این امر، تنش سیاسی بین ترکیه و اغلب کشورهای اتحادیه اروپا به خصوص با هلند و آلمان را در پی داشته است.

اردوغان پس از ممنوعیت برگزاری گردهمایی وزیران دولت ترکیه در آلمان و هلند، این اقدامات را فاشیستی و ناشی از اسلام هراسی و بیگانه ستیزی توصیف کرد.

دولت ترکیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این کشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع ترکیه ساکن داخل و خارج از این کشور دارد.

همه پرسی اصلاح ۱۸ ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ ۱۶ آوریل سال جاری میلادی (۲۷ فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر ۵۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

همچنین برای برگزاری این انتخابات، ۱۶۴ هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در ۵۷ کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در ۱۲۰ نمایندگی سیاسی و در ۳۲ واحد گمرکی انجام می شود.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. توسعه گردشگری دریایی در اولویت برنامه های اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان
 2. نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل انجام می شود
 3. توسعه صادرات موجب رونق توليد و اشتغال مي شود / تسهيلات ۱۳۰ ميليارد توماني براي اشتغال در كميته امداد و بهزيستي 
 4. دوازدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه کارگران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد
 5. سفر استاندارقیزیل آوردا قزاقستان به مازندران
 6. ناپایداری زباله ها در سراوان بحرانی جدی است/احتمال حرکت پوسته زمین در سراوان
 7. مشارکت بیشتر زنان در مسائل اجتماعی ، سیاسی وفرهنگی موجب نشاط و پویایی جامعه خواهد شد/ زنان جامعه باید مطالبگر باشند
 8. آغاز طرح رجیستری تلفن همراه از ۲۸ مهر ماه/ ۹۰ درصد گوشی های تلفن همراه در بازار به صورت قاچاق عرضه می شوند
 9. تمامی کشورها در راستای اهداف منشور ملل متحد برای افزایش ثبات و امنیت در استفاده از فناوری ارتباطی همکاری کنند
 10. بررسی مشکلات آب شرب روستای سراوان و سایر روستاهای دارای مشکل آب شرب
 11. فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری ورزشی،تلاشی برای توسعه همه جانبه گیلان
 12. اعلام جزییات قتل اهورا کودک رشتی
 13. آمریکا کارگزار صهیونیسم بین‌الملل است/تا طرف مقابل برجام را پاره نکنند آن را پاره نمی‌کنیم
 14. سازمان اسناد و کتابخانه ملی وارث بزرگان است
 15. “اهورا” کودک دوساله گیلانی در آرامگاه ابدی خود آرام گرفت
 16. گیلان ،رتبه پنجم ورزش کشور را داراست
 17. تفریغ بودجه شهرداری رشت مورد بررسی قرار گرفت
 18. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 19. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 20. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند