فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
شناسه خبر : 204168
چاپ خبر

اصلاحات امنیتی در عراق حربه جدید برای به حاشیه راندن حشدالشعبی

مهم ترین مسئله پیش روی عراق پسا داعش حضور تعداد زیاد گروه های نظامی در این کشور است که احتمالا چالشی جدی برای این کشور خواهد بود. پس از آزادسازی موصل قرار است چه اتفاقی برای نیروهای حشدالشعبی که پس از هجوم داعش در سال ۲۰۱۴ به وجود آمدند حادث شود؟

اصلاحات امنیتی در عراق حربه جدید برای به حاشیه راندن حشدالشعبی

به گزارش کاسپین، هر چقدر به مراحل پایانی بحران در عراق و عملیات آزادسازی موصل می رسیم فضاسازی ها و تبلیغات رسانه ای علیه نیروهای حشدالشعبی شدت بیشتری می یابد.

در همین زمینه، پایگاه خبری «الجزیره» در مطلبی به این موضوع پرداخته است و از لزوم اصلاح بخش امنیتی عراق سخن گفته که خلع سلاح حشدالشعبی نیز جزو این اصلاحات محسوب می شود. در این مطلب آمده است:

مهم ترین مسئله پیش روی عراق پسا داعش حضور تعداد زیاد گروه های نظامی در این کشور است که احتمالا چالشی جدی برای این کشور خواهد بود. پس از آزادسازی موصل قرار است چه اتفاقی برای نیروهای حشدالشعبی که پس از هجوم داعش در سال ۲۰۱۴ به وجود آمدند حادث شود؟

الجزیره مدعی شده که مقتدی صدر تلاش دارد تا گروه های نظامی شیعی که هم اکنون در عراق فعال هستند را برچیند. او بعید است که موفق به دستیابی به چنین هدفی شود اما برای اصلاح نیروهای امنیتی عراقی نیاز به فشار وجود دارد.

الجزیره در این مطلب بر لزوم اصلاح بخش امنیتی عراق که با مسائلی نظیر خود سر بودن، سوء استفاده از مردم در ایست و بازرسی ها، حملات تلافی جویانه، دست گیری های خودسرانه و فساد مبتلا است تاکید دارد.

اما مشکل این است که نیروهای نظامی عراق متنوع هستند و شامل ارتش عراق، پیشمرگه های کرد، نیروهای شیعه و نیروهای سنی می شوند. با این حال بهبود وضعیت موجود و اجرای اصلاحات برای ثبات بخشی به عراق در بلندمدت امری حیاتی است.

در ادامه این مطلب ادعا شده است که بسیاری از سنی ها پس از جنگ و بازگشت به شهرها و خانه هایشان که تحت اختیار و کنترل نیروهای شیعه است واهمه دارند و محتاط هستند.

لذا مباحث زیادی در مورد اینکه در دوران پساداعش نیروهای حشد الشعبی چه جایگاه و موقعیتی باید داشته باشند مطرح شده است. رهبران نیروهای بسیج مردمی اعلام کرده اند تا زمانی که به پایتخت داعش یعنی رقه نرسند و آن را آزاد نکنند به مبارزه خود علیه داعش ادامه خواهند داد.

در ماه نوامبر ۲۰۱۶ نیروهای بسیج مردمی بر اساس قانون به عنوان یک نیروی رسمی امنیتی در عراق توسط دولت این کشور به رسمیت شناخته شدند که این مسئله زمینه های لازم برای حضور آن ها در سیاست را نیز فراهم می کند. بنابراین چندان تعجب آور نیست که سیاستمداران عرب سنی با این قانون مخالف هستند.

مقتدی صدر نیز به همان صورت مخالف مسلح بودن این گروه ها هست و سعی دارد با فشارهای خود خلع سلاح آنان را دنبال کند. او نه تنها خلع سلاح شیعیان بلکه خلع سلاح همه گروه های مسلح را در نظر دارد.

الجزیره در نهایت نوشته است که اصلاح بخش امنیتی عراق نیازمند مساعدت همه بازیگران خارجی از جمله ایالات متحده، ترکیه و ایران است و ادعا می کند که همسایگان عراق یعنی ایران و ترکیه که خود در مشکلات کنونی عراق سهیم هستند نیز اکنون به عنوان بخشی از راه حل این مشکل باید در نظر گرفته شوند.

به طور کلی این مطلب به دنبال الغای این موضوع بوده است که ارتش و ساختارهای امنیتی عراق نیازمند اصلاحات اساسی است که بخش مهمی از این اصلاحات مربوط به خلع سلاح نیروهای شیعه و از جمله حشدالشعبی است.

در واقع از آنجایی که به مراحل پایانی عملیات موصل و آزادسازی این شهر از چنگال داعش نزدیک می شویم در همان راستا نیز فعالیت های تبلیغاتی و سیاسی علیه نیروهای حشد الشعبی شدت می یابد تا فشار را بر دولت عراق برای به حاشیه راندن حشد الشعبی در دوران پسا داعش افزایش دهند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 2. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 3. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند
 4. خرید یک دستگاه مکانیکی از کانادا برای پاکسازی تالاب انزلی
 5. تیم ملی کشتی ساحلی جمهوری اسلامی ایران به مقام قهرمانی تیمی جهان دست یافت
 6. عضو کانون گیلان برگزیده مسابقه نقاشی «هیکاری» ژاپن شد
 7. همایش اربعین اجتماع محبین اهل بیت است/سهمیه ۶ هزار نفری شهرستان رشت برای مراسم اربعین
 8. دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان با رییس شورای شهر رشت
 9. مشوق های بسیار خوب برای کارفرمایان در طرح کارورزی/ کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت سال چاری در مازندران
 10. تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند
 11. راه اندازی امداد هوایی و موتور آمبولانس در رشت/افزایش جرایم قطع اشجار در رشت
 12. مسکن مهر رشت شهر فراموش شده
 13. سخنان ترامپ نشان داد که برجام مستحکم تر از آن چیزی است که او در دوران رقابت انتخاباتی فکر می کرد
 14. معارفه ی نخستین بانوی مدیر کل دولت دوازدهم در گیلان انجام می شود
 15. لزوم شناسایی دقیق مزیت‌های نسبی و ظرفیت‌های برتر سرزمین‌های اسلامی
 16. بررسی علل واقعی نشدن نرخ ارز در کشور/قیمت ارز بیش از ۱۰ درصد نباید افزایش پیدا کند
 17. جمع آوري ۳۰ دام هوايي در لاهيجان
 18. مدیران کمبود دار یا کمبود مدیران
 19. با ۲۵درصد افزایش ساعت کاری و بن کارت برای نیروهای خدماتی موافقت شد
 20. قرار مجرمیت برای کلاهبردار ۱۳۰ میلیارد تومانی در مازندران صادر شد/ چرا استاندار نسبت به پرونده این کلاهبردار پیگیری مناسبی انجام نمی دهد!