فهرست
leader 1
زمان انتشار : جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
شناسه خبر : 204977
چاپ خبر

کدهای سهامداران خارجی از مرز ۸۰۰ عبور کرد

۷ سرمایه‌گذار حقوقی خارجی از لهستان، هلند، کره جنوبی، ارمنستان، مالزی و امارات(۲ شرکت) و ۵ سرمایه‌گذار حقیقی از انگلیس، آلمان و افغانستان (۳ نفر) از بورس، کد سهامداری گرفتند

کدهای سهامداران خارجی از مرز ۸۰۰ عبور کرد

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛ بدون شک دستیابی به رشد بلند مدت و مداوم اقتصادی در هر کشور، با تجهیز و تخصیص بهینه منابع سرمایه گذاری در اقتصاد ملی آن کشور امکان پذیر است و برای رسیدن به این هدف، بازارهای مالی گسترده و عمیق به ویژه بازار سرمایه کارآمد ضروری است.

با توجه به اینکه یکی از راههای توسعه بازار سرمایه، استفاده از توان سرمایه گذاری خارجی در سبد مالی است که در صورت برنامه‌ریزی و عملکرد صحیح، می توان به رشد و توسعه اقتصاد نیز نایل گشت. بر همین اساس از ابتدای سال جاری، ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران از لحاظ آماری، سیر صعودی داشته است.

در همین خصوص مشاهده می شود با حساب ۷ کد سرمایه گذار حقوقی خارجی و ۵ کد سرمایه گذار حقیقی از انگلیس، آلمان و افغانستان (۳ نفر) که در بهمن ماه سال گذشته(۹۵) داده شد، مجموع کدهای سهامداران خارجی اعم از حقیقی و حقوقی از مرز ۸۰۰ مورد عبور کرده و بر این اساس مجموع کدهای حقوقی خارجی در بورس تهران به ۱۶۰ کد رسید.

همچنین آمار نشان میدهد ۷ سرمایه گذار حقوقی خارجی از کشورهای لهستان، هلند، کره جنوبی، ارمنستان، مالزی و امارات (۲ شرکت) بهمن ماه گذشته کد سهامداری خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی اخذ کردند.

**بسترسازی برای ورود خارجی‌ها

بازار کارآمد پول و سرمایه بازاری است که مکانیزم عمل آن به نحو مناسب موجبات استفاده بهینه از منابع کمیاب پولی و مالی را فراهم آورده و حصول به رشد مطلوب اقتصادی را ممکن سازد. بعبارت دیگر، در این بازارها بدلیل امکان دسترسی همگان به منابع کمیاب پولی و مالی تحت شرایط مشابه که از وجود رقابت سالم و اطلاعات فراوان نشات می گیرد، این اجازه به سرمایه گذار داده می شود که منابع پس انداز جامعه را در بهترین یا مطلوب ترین امکانات موجود سرمایه گذاری کند.

در این محیط تعداد و تنوع ابزارهای مالی در حدی است که سرمایه گذار برحسب نوع سرمایه گذاری، مدت و خطر سرمایه گذاری و سلیقه خود می تواند با استفاده از یکی از این ابزارها، تحت شرایط مساوی و رقابتی نیاز مالی خود را با سهولت تامین نماید در این محیط هیچ مصرف کننده ای بر دیگری رجحان ندارد.

با توجه به اهیمت حضور خارجیها در بازار سرمایه هم اکنون مشکلات افتتاح حساب سرمایه گذاران خارجی در ایران تا حد زیادی حل شده است. افتتاح حساب متولی (کاستودین) نیز اکنون در روال است و سرمایه گذاران خارجی می توانند با آرامش خاطر سرمایه خود را وارد بازار سرمایه ایران کنند.

در حال حاضر سرمایه گذارانی از آمریکا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آلمان، سوییس، سوئد، لهستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، چین، هلند، هند، ترکیه، لبنان، آفریقای جنوبی، ژاپن، قبرس، ایتالیا، امارات، نروژ، یونان، اندونزی، مالدیو، لهستان، هنگ کنگ، قطر، عراق، پاکستان، سوریه، لوکزامبورگ، کویت، نیوزیلند، مالزی، کره جنوبی، گرجستان، ارمنستان و افغانستان فعال هستند و در این فهرست نام ۳۴ سرمایه گذار ایرانی مقیم خارج از کشور نیز دیده می شود.

یادآور می شود بر اساس قانون، اتباع خارجی می توانند پس از پشت سرگذاشتن مراحل قانونی و اخذ کد معاملاتی، در داد و ستدهای بازار سرمایه مشارکت داشته باشند و نخستین کد سهامدار خارجی بازار سرمایه ایران را آبان ماه سال ۷۳ یک شرکت آلمانی دریافت کرد و تاکنون بیش از ۸۰۰ کد سهامدار خارجی در این بازار صادر شده است.

لازم به ذکر سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشور در اوایل سال ۱۳۹۲ حدود یک هزار و ۳۹۷ میلیارد ریال بوده که این رقم در آذرماه سال ۹۵ با ۷۸۲ درصد رشد به ۱۲ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال رسیده است. گزارشها همچنین نشان می دهد تحرک سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه، افزایش چشمگیری داشته است و ارزش معاملات آنها نیز نزدیک به پنج برابر افزایش یافته است.

**سرمایه خارجی مکمل پس‌انداز داخلی

امروزه بسیاری از صاحب نظران بر این عقیده اند که سرمایه گذاری خارجی در بورس اوراق بهادار به عنوان مکمل پس اندازهای داخلی بوده و علاوه بر اینکه اثر مثبتی بر اقتصاد کشور میزبان دارد، به اصلاح استاندارد در بازار سهام داخلی نیز کمک می کند. شرایط ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس اوراق بهادار کشور ایران در سال های گذشته با تصویب مقررات مربوطه فراهم آمد، و پس از رفع تحریم ها، تمایل اشخاص و شرکت های خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران باهدف خرید سهام و اوراق بهادار افزایش یافته است.

کدهای حقوقی سرمایه گذاران خارجی از طریق کارگزاری ها و صرافی ها در بازار فعال می شود و در ماه های اخیر فعالیت این دسته از سرمایه گذاران نسبتا خوب بوده و در بورس انرژی نیز کدهای خارجی ها رشد داشته است. البته ناگفته نماند در کنار بورس انرژی در بورس اوراق بهادار نیز رشد حضور سرمایهگذاران خارجی قابل توجه است.

اکنون که در ماههای ابتدایی ورود حقوقی های خارجی به بورس هستیم، حجم فعالیت آن ها هنوز پایین است، اما در ماه های آتی پیش بینی می شود که رشد قابل توجهی داشته باشند. البته رشد این دسته از سرمایه گذاران در بازار سرمایه ایران به تحولات بین المللی نیز بستگی دارد.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. توسعه گردشگری دریایی در اولویت برنامه های اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان
 2. نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل انجام می شود
 3. توسعه صادرات موجب رونق توليد و اشتغال مي شود / تسهيلات ۱۳۰ ميليارد توماني براي اشتغال در كميته امداد و بهزيستي 
 4. دوازدهمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه کارگران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد
 5. سفر استاندارقیزیل آوردا قزاقستان به مازندران
 6. ناپایداری زباله ها در سراوان بحرانی جدی است/احتمال حرکت پوسته زمین در سراوان
 7. مشارکت بیشتر زنان در مسائل اجتماعی ، سیاسی وفرهنگی موجب نشاط و پویایی جامعه خواهد شد/ زنان جامعه باید مطالبگر باشند
 8. آغاز طرح رجیستری تلفن همراه از ۲۸ مهر ماه/ ۹۰ درصد گوشی های تلفن همراه در بازار به صورت قاچاق عرضه می شوند
 9. تمامی کشورها در راستای اهداف منشور ملل متحد برای افزایش ثبات و امنیت در استفاده از فناوری ارتباطی همکاری کنند
 10. بررسی مشکلات آب شرب روستای سراوان و سایر روستاهای دارای مشکل آب شرب
 11. فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری ورزشی،تلاشی برای توسعه همه جانبه گیلان
 12. اعلام جزییات قتل اهورا کودک رشتی
 13. آمریکا کارگزار صهیونیسم بین‌الملل است/تا طرف مقابل برجام را پاره نکنند آن را پاره نمی‌کنیم
 14. سازمان اسناد و کتابخانه ملی وارث بزرگان است
 15. “اهورا” کودک دوساله گیلانی در آرامگاه ابدی خود آرام گرفت
 16. گیلان ،رتبه پنجم ورزش کشور را داراست
 17. تفریغ بودجه شهرداری رشت مورد بررسی قرار گرفت
 18. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 19. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 20. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند