فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
شناسه خبر : 208809
چاپ خبر

ترکمنستان و قزاقستان ۱۰ سند همکاری امضا کردند

در سفر رئیس جمهور ترکمنستان به قزاقستان ۱۰ سند همکاری در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و رسانه‌ای بین ۲ کشور امضا شد

ترکمنستان و قزاقستان ۱۰ سند همکاری امضا کردند

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛ در اولین روز سفر رئیس جمهور ترکمنستان به «آستانه» پایتخت قزاقستان ۱۰ سند همکاری در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی، فرهنگی و رسانه‌ای بین ۲ کشور به امضاء رسید.

بیانیه مشترک سران ۲ کشور، قرارداد همکاری راهبردی بین ترکمنستان و قزاقستان، موافقتنامه تعیین مرزهای مشترک، موافقتنامه کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی، برنامه همکاری دستگاه‌های سیاست خارجی برای سال‌‌های ۲۰۱۷ الی ۲۰۱۸، موافقتنامه مبارزه با پولشوئی و تأمین مالی تروریسم، موافقتنامه حفاظت از اسناد و مدارک محرمانه، موافقتنامه همکاری اتاق صنایع و بازرگانی ۲ کشور، سند برادرخواندگی شهرهای «عشق‌آباد» و آستانه و موافقتنامه همکاری بین خبرگزاری دولتی ترکمنستان و خبرگزاری بین‌المللی «کازینفورم» قزاقستان از جمله اسنادی هستند که به امضاء سران ۲ کشور رسید.

رئیس جمهور ترکمنستان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حضور همتای قزاقی خود نتایج سفر و مذاکرات با نظربایف  را مثبت و سازنده توصیف کرد.

بردی‌محمداف با اشاره به همسایگی ۲ کشور در حاشیه دریای خزر گفت: کار مشترک در زمینه تکمیل و تعیین رژیم حقوقی دریای خزر رو به پایان است و اطمینان دارم که در نشست سران کشورهای خزر در قزاقستان این سند راهبردی امضاء می‌شود.

دریای خزر، دریای مازندران یا دریای کاسپین، پهنه‌ای آبی است که از جنوب به ایران، از شمال به روسیه، از غرب به روسیه و جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

از زمان فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱، دریای خزر به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز اهمیت استراتژیک ویژه‌ای یافته است.

دریای خزر دارای هزار و ۲۰۰ کیلومتر طول و بین ۲۲۰ تا ۵۵۰ کیلومتر پهنا و ۶ هزار و ۵۰۰ کیلومتر محیط است که از این مقدار ۶۵۷ کیلومتر ساحل متعلق به ایران است.

از این وسعت ۱۹۰۰ کیلومتر به قزاقستان، ۸۲۰ کیلومتر به آذربایجان و ۳۲۲۰ کیلومتر باقیمانده به روسیه و ترکمنستان تعلق دارد.

رژیم حقوقی دریای خزر بیش از ۲۴ سال است که میان ۵ کشور ساحلی دریا خزر در حال بررسی است و این پرونده با سابقه ۲۴ سال هنوز هم باز است.

اولین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در سال ۲۰۰۱ میلادی در «عشق‏‌آباد»، دومین اجلاس در اکتبر سال ۲۰۰۷ میلادی در «تهران» و سومین اجلاس نیز در ۲۰۱۰ میلادی در «باکو» پایتخت کشور آذربایجان و اجلاس چهارم سران خزر در سال ۲۰۱۴ میلادی در «آستاراخان» روسیه برگزار شد و قرار است اجلاس آتی در سال جاری در شهر «آستانه» قزاقستان برگزار شود.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. روسیه: هیچ مانعی در فروش سلاح به ترکیه وجود ندارد
 2. جرعه آبی که به قیمت جان مرد جوان تمام شد
 3. مردی که جسد همسرش را بعد از خفه کردن در باغی دفن کرد
 4. انتقاد تند و تیز یک نویسنده از مهران مدیری
 5. پسر عجیبی که دو صورت دارد!
 6. راه‌ساده‌ تشخیص سرطان‌ ریه اعلام‌شد
 7. وضعیت اسف بار بازیگر زن ایرانی در ترکیه
 8. خواننده دهه۶۰ پس از ۲۰ سال در ایران کنسرت برگزار می کند
 9. بشارت فرشته‌ای به روزه‌داران در آخرین روز ماه رمضان/ حدیث امیرالمؤمنین(ع)
 10. کلیسای الساعه در موصل قدیم آزاد شد
 11. بلژیک ۸ شاهزاده اماراتی را به دلیل رفتار برده‌ وارانه با خدمتکاران به حبس محکوم کرد
 12. پیام خنده‌دار ملک سلمان برای عید فطر
 13. رئیس سیا: نفوذ ایران طی۷ سال گذشته افزایش یافته است
 14. اردن خطاب به قطر: جنبش حماس را سازمان تروریستی نمی‌ دانیم
 15. احتمال کنار کشیدن ترامپ از مذاکرات صلح خاورمیانه
 16. اردوغان در نماز عید فطر از حال رفت
 17. دختر ترامپ دادگاهی می‌شود
 18. دیده بان حقوق بشر: ابوبکر البغدادی زنده است
 19. ۴ نوع سبزیجاتی که باید کمتر مصرف کنید
 20. عکس/آقای خواننده در ساحل استرالیا!