فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
شناسه خبر : 209563
چاپ خبر

آیا شایسته است ماهواره سبب قهر برخی ها با تلویزیون وطنی باشد؟

با افتخار تمام عنوان می نمایند سالهاست برنامه های تلویزیون کشورمان را نمی بینند، اصولا آنتن آن را از بیخ و بن قطع کرده اند و تمام برنامه هایی که از گیرنده ی خود دریافت می کنند ماهواره ای است

آیا شایسته است ماهواره سبب قهر برخی ها با تلویزیون وطنی باشد؟

به گزارش خبرگزاری کاسپین، بدون مقدمه عرض نمایم بنده نیز مانند برخی از هموطنان گله هایی از بعضی برنامه های تلویزیون ملی کشورمان دارم که در بخش تامین برنامه، به طور شاید و باید در خدمت همه ی سلایق و علایق جامعه نیست. جایی که سالهاست طراوت و شادابی فیلم ها و سریالهای متنوع که بوی به روز بودن و تازگی بدهند از این صفحه ی جادویی مختص کشورمان رخت بربسته و افراط و تفریط های خسته کننده در آن بیداد می کند. البته چند برنامه نسبتا شاد و پرببینده ی مخصوص شبکه ” نسیم ” نیز در کارنامه سیما وجود دارد که آنها نیز اختصاصا در خدمت تبلیغات افراطی برای همکاران خودشان و بازیگران معروفی درآمده اند که شاید جذابیت این کهنه ستاره ها نیز برای مردم کم معنی شده باشد. به طوریکه به رغم ازدیاد شبکه های تلویزیونی سیما و همه گیر شدن شبکه های استانی، هنوز سریال های مندرس و نم گرفته ی جا مانده از دهه شصت به روی آنتن می روند که حتی برای بازیگران همان فیلم ها هم تازگی ندارد و در مجموع جهات ازدیاد برنامه های سیاسی، اخبار جنگ در گوشه گوشه عالم، آنتن فروشی های بی پایان، و هزار درد بی درمان دیگر سبب شده بزرگترین دانشگاه کشور شیرینی های گذشته ی کلاسهای درس خود را از دست بدهد و بیشتر اوقات به ماتمکده ای تبدیل شود که جوابگوی نیازهای امروز جامعه ی محتاج آموزش نباشد و گویی ساخت آنها بدون در نظر گرفتن علایق و سلایق لایه های فکری و فانتزی های حقوق شهروندی مردم صورت می پذیرد که البته موضوع بحث ما چنین مواردی نیست.

شاید شما بزرگمهران نیز با بنده هم عقیده باشید که جهان امروز صحنه رقابت های بی پایان همه جانبه در دو عرصه ی مهم مبتنی بر ” تولید ارزانتر با کیفیت بالاتر” است. به عبارتی چنانچه هر کمپانی در هر رشته و صنفی بتواند تولیدات خود را با قیمت ارزانتر و کیفیت بالاتر به مشتریانش ارائه دهد، نگرانی در هیچ بازاری از جهان او را تهدید نمی کند و نیازی ندارد از قاچاق کالای مشابه به کشورش بهراسد یا آنکه منتظر دولت متبوعش بماند تا با نظام تعرفه از او حمایت کند، بلکه بازار مصرف تولیداتش به گستردگی همه عالم خواهد بود. بر همین اساس صنایع هنری و تولیدات سمعی و بصری مبتنی بر تکنولوژی امروز که ایدئولوژی را زیر چرخ های شبه مدرنیته خود له کرده نیز از این قائده مستثنی نیست و بنا بر همین اصل در بازار رقابتی، مشتری طرف تولیداتی از محصولات فیلم ها و سریال ها خواهد رفت که اولا ارزانتر به دست او برسد ثانیا از کیفت بالاتری برخوردار باشد و این واقعیت تجارت جهانی است که با هیچ تولید کننده ای شوخی ندارد.
ر

وی دیگر سکه آن است که تعریف کیفیت همواره با مشتری است. مشتری هایی که در این بحث آنها را بیننده بنامیم و ممکن است یکی طالب برنامه های فان باشد، یکی برنامه های آموزشی، یکی ورزشی و دیگری علمی یا سرگرمی که به هر حال براساس تعاریف بین المللی که ما نیز خوشبختانه در این بخش با دنیا توافق داریم آنکه همواره حق با مشتری است و کمپانی موفق عبارت از آن است که با ارائه پکیج مناسبی از همه ی خواسته های مشتریان در رقابت با هم صنفان خود باشد و چنانچه رقابتی براساس نیازهای مشتری نباشد باخت در آن حتمی است. رقابتی مابین صدا و سیمای ملی کشورمان و انواع شبکه های ماهواره ای که در ادامه حتما به مراتب این رقابت معنا دار نیز خواهیم پرداخت.

در قسمت بهای کالاهای ارائه شده که از آیتم های اصلی رقابت محسوب می گردند شاهد آنیم قیمت پرداخت شده به ازای چند ساعت تماشای برنامه های تلویزیون، همان بهای عمر و وقت مفید یک شهروند است. زمانی برای استراحت و مطالعه در منزل یا مابین شیفت های کاری که می بایست در خدمت شخص و خانواده وی باشد. درست همان اوقاتی که تلاش های مختلف می باید آن باشد که برنامه سازان بتوانند این فرصت طلایی را از یکدیگر بربایند تا فکر، جسم، روح ، زمان، عمر و غیره ی افراد را به تسلط خود درآورند تا حرفهایشان را به آنان دیکته کنند و البته برنده ی این رقابت تنها کسی است که از هنر جذب بیشتری برخوردار باشد که آنرا موفقیت در امر برنامه سازی می نامیم. کنترل تلویزیون و افراد خانواده که معلوم نیست بر اساس فانتزی های خود آیا اخبار جنگ خمرهای سرخ درکامبوج برایشان جذابتر است یا آنکه برنامه آن طرف آب از شبکه ماهواره، که در هرصورت مشتری تعیین کننده و مختار است و کسی نمی تواند برای او تعیین تکلیف کند.به شکلی که همه برنامه سازان کشورمان نیز به این نتیجه رسیده اند که جای چماق کشی و تبلیغات، می بایست برنده ی رقابتی باشند که بیننده می پسندد و لاغیر.

اکنون چند کوچه آنطرفتر می رویم و همه موارد فوق را به کناری می گذاریم. به تیتر مقاله باز می گردیم و طرح این پرسش مهم که در هر صورت ما به عنوان یک ایرانی آیا این حق را داریم بنا به هر دلیلی با تلویزیون ملی خودمان به طور کامل قهر باشیم؟

ممکن است شما نیز در مواردی با افراد یا خانواده هایی برخورد نموده باشید که با افتخار تمام عنوان می نمایند سالهاست برنامه های تلویزیون کشورمان را نمی بینند، اصولا آنتن آن را از بیخ و بن قطع کرده اند و تمام برنامه هایی که از گیرنده ی خود دریافت می کنند ماهواره ای است. کسانی که با فخر از چنین موضوعی حرف می زنند و آنرا نوعی منزلت اجتماعی برای خود و خانواده شان می دانند. اتفاق نه چندان خوشایند اجتماعی که شاید در مرحله نخست نتوان خرده ای بر آنان گرفت و باز توجیه آن باشد که حق با مشتری است و اصطلاحا ” دند تلویزیون ما نرم ” کیفیت تولیدات خود را بالاببرد تا مردم از پای ماهواره به نزد آنان کوچ کنند.

اما شاید واقعیت داستان این نباشد و قسمتی که باید عمیقا به آن فکر کنیم آن است کسانی که به واقعیت های دنیای رسانه واقفند و از امپریالیسم خبری مطلعند یا با مهندسی اخبار، نظام سلطه، سواد رسانه و مفاهیم اینچنینی آشنا هستند می دانند که این کارزار با عرصه ی تولیدات نخود و لوبیا، خودرو، جارو برقی، سنگ، آهن، سیمان، کابینت و پوشک نوزاد متفاوت است و جایی نیست که بستر با خورد و خوراک، سرعت، زیبایی، شیشه و پلاستیک سنجیده شود بلکه معرکه رسانه با انبوهی از ابرقدرت های مالتی مدیا، بستری است که مغز، تفکر و اندیشه انسانها و ملت ها روی میز صاحبان این نوع کمپانی هاست و ساده لوحی محض است بپنداریم ” بفرمایید شام ” آنها تنها یک وجه داشته و یا استیج هایشان تنها نمایاندن چند خواننده و آوازه خوان شرقی باشد.

به کف جامعه برمی گردیم.شخص و یا خانواده ای که سالهاست تلویزیون کشورش را ندیده است و نق مشکلاتی را می زند که نمیداند جنسشان چیست و مهمتر آنکه ملتفت نیست هیچ کجای دنیا کشوری وجود ندارد که مشکلاتش بدون آگاهی مردم حل شده باشد. جایی که کناری باشیم و تنها نق بزنیم بدون آنکه با پوست جانمان نگاهی هم به همین تلویزیون کم کیفیت خودمان داشته باشیم و این پرسش را از وجدانمان جویا شویم که چه اتفاقی رخ داده که تلویزیونی اینگونه داریم؟ از خودمان بپرسیم ما در دایره این مشکلات کجای کار قرار داریم و هزار پرسش دیگر که جای فکر کردن به آنها و آغاز اصلاحات از خودمان، دایما روی کاناپه منزل لم داده باشیم و در جستجوی کانال های ماهواره، به دنبال لقمه ای حلال، دایما شبکه های مهندسی شده آنان را بالا و پایین کنیم و آخر هم هیچ.

در ادامه هدف از نوشتن چنین مقاله ای خدای ناکرده هرگز به معنای تعیین تکلیف نمودن برای مردم نیست و به کررات از کهنگی برنامه هایمان نیز گله نمودیم اما با احترام به نظر مخاطبین گرامی، قطعا پژوهش هایی لازم است که نشان دهد خانواده هایی که به طور مفرط بیننده شبکه های ماهواره ای شده اند نبست به گروههای که با این شبکه ها میانه ای ندارند و یا آنکه به شکل توام از هر دو بخش استفاده می کنند به چه میزان از سردی روابط ملی برخورداند و لازم است بدانیم در هیچ کیش و فرهنگی اینگونه نیست که مردم جدا از مشکلات اجتماعی، با زبان جامعه خود یعنی شبکه های تلویزیونی قهر باشند و گوشهایشان را در اختیار صداهای مهندسی شده ی دیگران قرار دهند. در پایان، جمله غیر قابل انکار که لازم است در صحنه انتخابات این روزها مدام تکرار گردد آن است که اگر هزاران دولت و مجلس تغییر یابند، مشکلاتمان حل نخواهد شد مگر آنکه خودمان نیز برای اصلاح سبک زندگیمان همت گماریم. رئیس جمهور نیز به عنوان یک شهروند از جنس همین مردم می باشد و از این قائده مستثنی نیست، از آسمان به زمین نیفتاده است، همه ی این موارد مستلزم آن است گوشهایمان را به روی هیاهوی جامعه خود نبندیم و آنها را مفت در اختیار صداهای ارزان قیمت قرار ندهیم.

قاسم خوش سیما


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. بهره‎برداری ازخط انقال گاز به ۶ روستای منطقه هزارجریب نکا/ پایان ۴ دهه انتظار
 2. مهمترین ابزار برای تثبیت و تداوم قدرت در فضای بین المللی، ابزار اقتصادی است
 3. اصحاب رسانه نقش مهمی در شناسایی بیماران دیابتی دارند
 4. خرید یک دستگاه مکانیکی از کانادا برای پاکسازی تالاب انزلی
 5. تیم ملی کشتی ساحلی جمهوری اسلامی ایران به مقام قهرمانی تیمی جهان دست یافت
 6. عضو کانون گیلان برگزیده مسابقه نقاشی «هیکاری» ژاپن شد
 7. همایش اربعین اجتماع محبین اهل بیت است/سهمیه ۶ هزار نفری شهرستان رشت برای مراسم اربعین
 8. دیدار هیات مدیره خانه مطبوعات گیلان با رییس شورای شهر رشت
 9. مشوق های بسیار خوب برای کارفرمایان در طرح کارورزی/ کاهش نرخ بیکاری و افزایش نرخ مشارکت سال چاری در مازندران
 10. تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند
 11. راه اندازی امداد هوایی و موتور آمبولانس در رشت/افزایش جرایم قطع اشجار در رشت
 12. مسکن مهر رشت شهر فراموش شده
 13. سخنان ترامپ نشان داد که برجام مستحکم تر از آن چیزی است که او در دوران رقابت انتخاباتی فکر می کرد
 14. معارفه ی نخستین بانوی مدیر کل دولت دوازدهم در گیلان انجام می شود
 15. لزوم شناسایی دقیق مزیت‌های نسبی و ظرفیت‌های برتر سرزمین‌های اسلامی
 16. بررسی علل واقعی نشدن نرخ ارز در کشور/قیمت ارز بیش از ۱۰ درصد نباید افزایش پیدا کند
 17. جمع آوري ۳۰ دام هوايي در لاهيجان
 18. مدیران کمبود دار یا کمبود مدیران
 19. با ۲۵درصد افزایش ساعت کاری و بن کارت برای نیروهای خدماتی موافقت شد
 20. قرار مجرمیت برای کلاهبردار ۱۳۰ میلیارد تومانی در مازندران صادر شد/ چرا استاندار نسبت به پرونده این کلاهبردار پیگیری مناسبی انجام نمی دهد!