فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
شناسه خبر : 211988
چاپ خبر

تفاوت آبجو و ماءالشعیر در چیست

مدیر تولید یکی از شرکتهای تولیدی ماء‌الشعیر ایرانی به تشریح تفاوت آبجوی مست‌کننده و ماءالشعیر در فرایند تولید آن پرداخت.

تفاوت آبجو و ماءالشعیر در چیست

به گزارش خبرگزاری کاسپین، وحید مقاری درباره فرآیند ساخت ماء‌الشعیر در شرکتهای ایرانی اظهار کرد: برخی شرکتها دارای واحد مالت‌سازی هستند و ماء‌الشعیری که تولید می‌کنند از «جو» گرفته می‌شود اما برخی شرکتها، ماء‌الشعیر مالتی که تولید می‌کنند از جو گرفته نشده و در آن شرکتها مانند یک نوشابه با طعم‌دهنده، مالت تولید می‌شود.

وی در تشریح فرآیند تولید مالت و ماء‌الشعیر در کشورمان تصریح کرد: در قسمت مالت‌سازی، جو خیس خورده و به قسمت جوانه‌زنی (زمانیکه جوانه‌زنی انجام می‌شود، آنزیمها فعال شده و برای عصاره‌گیری از آن جو فراهم می‌شوند) برده شده تا جوانه بزند و بعد از آن، مرحله خشک کردن (ریشه‌گیری) اتفاق می‌افتد؛ پس از ریشه‌گیری، در تانکهای پخت قرار می‌گیرد تا فرآیند آماده‌سازی مایع در آن انجام گیرد و بعد از آن به قسمت فیلتراسیون می‌رود و در آنجا مایع شفاف می‌شود و بعد از اضافه شدن مواد افزودنی، ماءالشعیر درست می‌شود.

مدیر تولید این شرکت افزود: ماءالشعیر پس از اینکه از لحاظ طعم، مزه و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی تایید کنترل کیفیت را می‌گیرد، پس از تزریق گاز co2 به قسمت پُرکنی فرستاده می‌شود.

مقاری یادآور شد: پس از ارسال مایع به تانکهای فیلر، بطریهای خالی که از شرکتهای مختلف خریداری شده یا در همین جا ساخته شده پس از شستشو وارد این دستگاه می‌شود و عمل پر کردن در دستگاه فیلر انجام می‌شود و پس از در بندی، نوبت به پاستوریزه کردن می‌رسد و بطریها وارد تونل پاستوریزه کردن می‌شوند و در آنجا در دمایی تعیین شده و زمانی خاص، محصول از میکروبهای بیماری‌زا خالی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پس از پاستوریزه کردن، نوبت به اتیکت‌زنی می‌رسد، تصریح کرد: به غیر از قوطی و بطریهایی که در جعبه پُر می‌شوند، بقیه بطریها اتیکت می‌خورند و پس از آن بسته‌بندیهای چندتایی توسط دستگاه شیرینگ انجام می‌شود و بر روی پالتها چیده می‌شوند.

این مدیر تولید درباره تفاوت آبجوی مسکر و ماءالشعیر تولیدی در ایران متذکر شد: تفاوت در فرآیند تولید است یعنی آنجا مخمرها کارها را انجام می‌دهند اما ما در اینجا نمی‌گذاریم که مخمرهایی که بر روی بافت محصول وجود دارند، رشد کنند یعنی مخمرها بر روی محصول قرار دارند؛ در آبجوهای مست‌کننده، مخمرهای مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد که ممکن است هر کدام طمعهای متفاوتی را ایجاد کنند؛ در ساخت ماء‌الشعیر در یک فرآیند حرارتی به‌وسیله آنزیمها شکست بر روی کربوهیدراتها ایجاد می‌شود.
تسنیم


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند