فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
شناسه خبر : 214003
چاپ خبر

تلاش ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

جمهوری ترکیه به منظور کاهش نفوذ ایران در منطقه قفقاز و افزایش توان چانه‌زنی خود در این منطقه تلاش زیادی را برای گسترش استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان آغاز کرده است

تلاش ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری کاسپین، جمهوری آذربایجان بزرگ‌ترین کشور حوزه قفقاز است که در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر قرار دارد.

این سرزمین داخل حکومت قاجاریه قرار داشته و درنهایت در سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۲۰۷ خورشیدی در پی پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه تزاری  از ایران جدا و به روسیه ضمیمه می‌شود.

پس از انعقاد پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه ، تزارها کنترل منطقه قفقاز را در دست می‌گیرند اما همچنان نفوذ معنوی ایران در منطقه بیشتر از روسیه به چشم می‌خورد.

تلاش گسترده ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

لیکن با فروپاشی شوروی ، روشنفکران جمهوری آذربایجان به‌منظور مقابله با بحران هویت به وجود آمده، به فکر ساختن پیشینه تاریخی برای سرزمین خود می افتند و به‌نوعی تاریخ‌نگاری و یا به‌عبارت‌دیگر  تاریخ‌سازی با همکاری ترکیه برای شکل دهی هویتی مستقل روی می‌آورند.

البته متعاقب بحران یکپارچگی و همبستگی ملی در دوره پس از استقلال، جمهوری آذربایجان  با بحران هویت ملی نیز به شکل جدی درگیر می‌شود.

بنابراین در همان اوان استقلال، هویت سیاسی آذربایجان بر مبنای سه اصل اسلامیسم و مدرنیسم تعریف و شالوده‌ریزی می‌شود اما با شیطنت ترکیه و باهدف ممانعت از نفوذ فرهنگی ایران در این کشور تلاش‌های آتی در راستای جایگزینی ترکیسم عثمانی به‌جای فرهنگ اصیل ایرانی در این منطقه شکل می‌گیرد و ترک‌ها امیدوار می‌شوند تا با جایگزینی فرهنگ عثمانی و گفتمان ترکیسم در این منطقه نفوذ خود را بیش‌ازپیش افزایش دهند.

بدین ترتیب ناسیونالیسم و پان‌ترکیسم رواج می‌یابد و ترک‌ها تلاش‌های فراوانی برای قلب فرهنگ بومی و اصیل ایرانی این منطقه از خود به نمایش می‌گذارند ولی باز نمی‌توانند در حجمی گسترده از نفوذ فرهنگی ایران بکاهند.

تلاش گسترده ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

پس بااین‌وجود پس از مطالعات فراوان در اندیشکده های ترک و با همکاری رسانه‌های ترکیه و آذربایجان و در سال‌های اخیر تلاش‌های مستمری را دوباره شروع کرده و تلاش می‌نمایند تا نفوذ فرهنگی خود را در این منطقه جایگزین فرهنگ اصیل ایرانی کنند. این تلاش‌ها به‌قدری گسترده بوده است که حتی در کوی و برزن‌های شهرهای کوچک آذربایجان نیز فعالیت برای انحطاط فرهنگی مردم به چشم می‌خورد.

بنابراین می‌توان گفت اردوغان با حمایت حزب عدالت و توسعه و با کمک‌های مالی عربستان و همیاری سیاستمداران آذربایجانی تلاش جامعی را برای تغییر کامل فرهنگ بومی مردم این منطقه و بسط استعمار فرهنگی خود آغاز کرده است که مبارزه با آن نیازمند بینش و دانش‌افزایی در میان مردم کشور آذربایجان است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. هفته دفاع مقدس گنجینه ای از بزرگترین افتخارات ملت ایران است
 2. پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و آغاز هفته دفاع مقدس
 3. نخبگان امریکا از داشتن چنین رئیس‌جمهوری احساس شرم می‌کنند
 4. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 5. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 6. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 7. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 8. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 9. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 10. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 11. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 12. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 13. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 14. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 15. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 16. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 17. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 18. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 19. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 20. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند