فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
شناسه خبر : 214003
چاپ خبر

تلاش ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

جمهوری ترکیه به منظور کاهش نفوذ ایران در منطقه قفقاز و افزایش توان چانه‌زنی خود در این منطقه تلاش زیادی را برای گسترش استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان آغاز کرده است

تلاش ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری کاسپین، جمهوری آذربایجان بزرگ‌ترین کشور حوزه قفقاز است که در گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و در کنار دریای خزر قرار دارد.

این سرزمین داخل حکومت قاجاریه قرار داشته و درنهایت در سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۲۰۷ خورشیدی در پی پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه تزاری  از ایران جدا و به روسیه ضمیمه می‌شود.

پس از انعقاد پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه ، تزارها کنترل منطقه قفقاز را در دست می‌گیرند اما همچنان نفوذ معنوی ایران در منطقه بیشتر از روسیه به چشم می‌خورد.

تلاش گسترده ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

لیکن با فروپاشی شوروی ، روشنفکران جمهوری آذربایجان به‌منظور مقابله با بحران هویت به وجود آمده، به فکر ساختن پیشینه تاریخی برای سرزمین خود می افتند و به‌نوعی تاریخ‌نگاری و یا به‌عبارت‌دیگر  تاریخ‌سازی با همکاری ترکیه برای شکل دهی هویتی مستقل روی می‌آورند.

البته متعاقب بحران یکپارچگی و همبستگی ملی در دوره پس از استقلال، جمهوری آذربایجان  با بحران هویت ملی نیز به شکل جدی درگیر می‌شود.

بنابراین در همان اوان استقلال، هویت سیاسی آذربایجان بر مبنای سه اصل اسلامیسم و مدرنیسم تعریف و شالوده‌ریزی می‌شود اما با شیطنت ترکیه و باهدف ممانعت از نفوذ فرهنگی ایران در این کشور تلاش‌های آتی در راستای جایگزینی ترکیسم عثمانی به‌جای فرهنگ اصیل ایرانی در این منطقه شکل می‌گیرد و ترک‌ها امیدوار می‌شوند تا با جایگزینی فرهنگ عثمانی و گفتمان ترکیسم در این منطقه نفوذ خود را بیش‌ازپیش افزایش دهند.

بدین ترتیب ناسیونالیسم و پان‌ترکیسم رواج می‌یابد و ترک‌ها تلاش‌های فراوانی برای قلب فرهنگ بومی و اصیل ایرانی این منطقه از خود به نمایش می‌گذارند ولی باز نمی‌توانند در حجمی گسترده از نفوذ فرهنگی ایران بکاهند.

تلاش گسترده ترکیه برای استعمار فرهنگی جمهوری آذربایجان

پس بااین‌وجود پس از مطالعات فراوان در اندیشکده های ترک و با همکاری رسانه‌های ترکیه و آذربایجان و در سال‌های اخیر تلاش‌های مستمری را دوباره شروع کرده و تلاش می‌نمایند تا نفوذ فرهنگی خود را در این منطقه جایگزین فرهنگ اصیل ایرانی کنند. این تلاش‌ها به‌قدری گسترده بوده است که حتی در کوی و برزن‌های شهرهای کوچک آذربایجان نیز فعالیت برای انحطاط فرهنگی مردم به چشم می‌خورد.

بنابراین می‌توان گفت اردوغان با حمایت حزب عدالت و توسعه و با کمک‌های مالی عربستان و همیاری سیاستمداران آذربایجانی تلاش جامعی را برای تغییر کامل فرهنگ بومی مردم این منطقه و بسط استعمار فرهنگی خود آغاز کرده است که مبارزه با آن نیازمند بینش و دانش‌افزایی در میان مردم کشور آذربایجان است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسکو: می‌توانیم با اطمینان بالایی بگوییم که بغدادی کشته شده است
 2. آغاز صادرات گاز ایران به عراق با ۷ میلیون متر مکعب در روز
 3. آمریکا: اجازه حضور متحدان ایران در بلندی‌های جولان را نمی‌دهیم
 4. بوگدانوف: روسیه، ترکیه و ایران اختلافی بر سر مناطق کاهش تنش در سوریه ندارند
 5. ترامپ: ما باید به گونه ای باشیم که جهان از ما سوء استفاده نکند
 6. ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می‌کند
 7. در تعطیلات پیش رو ترجیحا به استانهای شمالی سفر نکنید
 8. نیکی کریمی و پدرش در سوییس/ عکس
 9. روسیه: با اطمینان بالا می‌توان گفت «ابوبکر البغدادی» کشته شده است
 10. مجری مشهور با همسر و دخترش در حرم رضوی +عکس
 11. سلولهای بنیادی به کمک درمان ناباروری می‌آیند
 12. کودک معروف فضای مجازی درگذشت
 13. سلفی دو خواهر معروف سینمای ایران
 14. شلیک سامانه اس-۳۰۰ روسیه در سوریه
 15. بازیگر زن پرطرفدار اینستاگرام سراغ هکرها رفت
 16. کاهش زوال عقل در سالمندان با مصرف این مواد غذایی
 17. کی‌روش: نمی‌خواهم فکر کنم بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ چه اتفاقی برایم می‌افتد
 18. ترامپ: دیوار مکزیک را خورشیدی می کنم
 19. کشته و زخمی شدن ۷۰ تن در عملیات انتحاری هلمند افغانستان
 20. مسکو نشست با دیپلمات ارشد آمریکایی را لغو کرد