فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۸
شناسه خبر : 214051
چاپ خبر

محبوبیت پوتین در بلاروس بیشتر از لوکاشنکو است

در حالیکه ۶۶ درصد مردم بلاروس رئیس جمهوری روسیه را دوست دارند، محبوبیت “ولادیمیر پوتین” دو برابر بیشتر از “الکساندرلوکاشنکو” رئیس جمهوری این کشور است

محبوبیت پوتین در بلاروس بیشتر از لوکاشنکو است

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛ تقریبا ۶۶ درصد مردم کشور بلاروس نظر مثبتی نسبت به “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری دارند و تنها ۱۰ درصد آنها وی را دوست ندارند. این در حالی است که “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهوری بلاروس از لحاظ محبوبیت از همتای روسی عقب افتاده است. البته لوکاشنکو نیز در میان مردم روسیه محبوبیت دارد.

نتیجه نظرسنجی ماه آوریل مرکز تحقیقات بلاروس (بی. ای.ام) نشان داده است که شهروندان بلاروسی دیدگاه بسیار مثبتی نسبت به رئیس جمهوری روسیه دارند، در حالیکه نظر منفی نسبت به رهبران کشورهای غربی و رئیس جمهوری اوکراین دارند.

حدود ۶۶ درصد از سئوال شوندگان در این نظرسنجی  که دیدگاه خود در مورد رهبران خارجی بیان کرده اند، نظر مثبتی در باره ولادیمیر پوتین دارند، ۲۰ درصد نظر خاصی نسبت به وی نداشته و حدود ۱۰ درصد هم دیدگاهشان منفی است.

برای مقایسه باید یادآور شویم که تنها ۱۴ درصد از مردم بلاروس نظر مثبتی نسبت به “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا داشته و حدود ۳۰ درصد آنها دیدگاه منفی نسبت به وی دارند. در رابطه با “آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان، تنها حدود ۱۱ درصد از شهروندان بلاروس دیدگاه مثبتی داشته و ۴۶ درصد آنها نظرشان نسبت به وی منفی است. بدترین جایگاه از آن “پترو پروشنکو” رئیس جمهوری اوکراین است که تنها ۲،۵ درصد از مردم بلاروس دیدگاه مثبتی نسبت به او داشته و حدود ۷۹ درصد نظرشان نسبت به وی کاملا منفی است.

این نظرسنجی از ۲۸ ماه مارس الی ۱۳ آوریل در سراسر مناطق بلاروس انجام شده و در آن ۱۶۸۰ نفر شرکت داشتند.

از طرف دیگر این نظرسنجی نشان داده است که رئیس جمهوری روسیه در بلاروس محبوبتر از رئیس جمهوری خود این کشور است. در اواخر سال ۲۰۱۴  بیش از ۳۸ درصد از شهروندان بلاروسی به اقدامات الکساندر لوکاشنکو اعتماد داشته و ۴۸ درصد نیز از عملکرد وی رضایت نداشتند. ولی در اواخر سال ۲۰۱۶ میزان محبوبیت وی تا ۳۰ درصد کاهش یافت که به عقیده کارشناسان، علت آن بحران اقتصادی و افزایش بیکاری در این کشور است. بدین ترتیب میزان محبوبیت پوتین در بلاروس تقریبا دو برابر لوکاشنکو است.

به نوشته این روزنامه، این در حالی است که این وضعیت در روسیه نیز مشابه است و الکساندر لوکاشنکو در میان شهروندان روس از محبوبیت زیادی برخوردار است.

بر اساس اطلاعات بنیاد سنجش افکارعمومی سراسری روسیه، در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ رئیس جمهوری بلاروس، محبوبترین رهبر خارجی از دید مردم روسیه بود و میزان محبوبیت وی ۶۱ درصد بود که تقریبا معادل محبوبیت پوتین در بلاروس بود. برای مقایسه باید یادآور شد که ۳۸ درصد از شهروندان روس دیدگاه مثبتی نسبت به “نورسلطان نظربایف” رئیس جمهوری قزاقستان داشته و میزان محبوبیت سایر رهبران جمهوریهای شوروی سابق در روسیه کمتر از ۱۰ درصد بود.

البته بر اساس نظرسنجی ماه فوریه در روسیه، نظرات مردم روسیه کمی تغییر کرده است. ۳۵ درصد از شهروندان روس لوکاشنکو را قابل احترام می دانند، ۱۷ درصد به او اعتماد دارند و در مجموع ۶۹ درصد دیدگاه مثبتی نسبت به وی دارند. تنها ۱۲ درصد از مردم روسیه به رئیس جمهوری بلاروس اعتماد ندارند.

به عقیده کارشناسان، الکساندر لوکاشنکو در دید شهروندان روس بعنوان سیاستمداری استوار و کوشا در راه توسعه اقتصادی و مدافع منافع ملی کشورش شناخته شده که در عین حال به اتحاد راهبردی بین دو کشور نیز معقتد و به آن پایبند است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط