فهرست
leader 1
زمان انتشار : جمعه ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
شناسه خبر : 214887
چاپ خبر

سایه ی زباله ها بر حاشیه شهر لنگرود

همواره بحث زباله و پسماند یکی از بزرگترین دغدغه های زیست محیطی می باشد.استان گیلان و شهرهای آن با وجود وسعت زیاد طبیعت و فضاهای رها شده و با حداقل حفاظت و عدم مدیریت صحیح،کماکان در معرض هجوم و مخاطره های زیست محیطی ازانباشت زباله های خانگی و…به ویژه درسالهای اخیر قرار گرفته است.

سایه ی زباله ها بر حاشیه شهر لنگرود

به گزارش خبرگزاری کاسپین، شهر لنگرود یکی از شهرهایی است که از این امر مستثنی نبوده و نمی باشد. لنگرود باوجود اینکه به لحاظ موقعیت فرهنگی و اجتماعی خاص(مهاجرت و زندگی روستاییان به این شهر) و قدمت تاریخی که درگذشته و حال داشته است انتظار می رفت جایگاه کنونی آن به عنوان یک شهر زیبا و توریستی در معنای واقعی خود(جذب توریست های غیربومی حتی بین المللی) و نیز توسعه ی فرهنگی را در خود ببیند تا شاید بستر مناسبی درجهت رونق اقتصادی و فرهنگی شهر در کنار سایر مشاغل از قبیل کشاورزی وصیادی و سایراصناف راسبب گردد.

اما انگاربه نظر می رسد لنگرود نمی تواند جایگاه یک شهرزیبا،توریستی برمبنای توسعه اقتصادی و فرهنگی برای شهروندانش فراهم نماید چرا؟

چون این شهر به لحاظ زیست محیطی اگر نتوانیم اثبات کنیم در جایگاه بحرانی قرار داردولی می توانیم با نگاهی به پیرامون حاشیه شهر ادعا داشته باشیم که باتوجه به انباشت زباله های خانگی و…قطعا درمسیربحران زیست محیطی قرار خواهد گرفت.

حال اگر در این باره تدبیری اندیشیده نشود،نه تنها زباله های حاشیه شهر خطر ساز خواهد بود بلکه انتظار بحران زیستی دردرون شهر نیز خواهد رفت.

به طور نمونه اگر گذری به محدوده شمال غرب شهر لنگرود داشته باشید طی سالهای اخیر متوجه بدمنظری، نازیبایی سیمای بصری حاشیه رودخانه و کنار جاده، در مسیر منتهی به سمت پاسگاه به سه روستای صاحب نام (بارکوسرا، ارباستان و نالکیاشر) تلاقی دارد. یا به عبارت دیگر محدوده آتش نشانی خواهید شد.

محلی که در تصویر نیز مشاهده می کنید انباشته است از زباله های خشک و… که قطعا توسط اهالی محدوده (تصور براین است) دراین مسیر رها شده است. محلی که جزء محدوده حریم شهر لنگرود است.

حال سوال این است: نقش و وظیفه بالاترین مقام و مسئولین مدیریت شهری لنگرود چیست؟ شورای شهر؟! شهردار؟!نماینده مجلس؟! شورای محلی؟!

آیا در لنگرود برای شهروندان آموزش های مدیریت شهری توسط شهرداری و…درنظرگرفته می شود؟ آیا مدیران ارشد مدیریت شهری در این شهر چشم انداز آتی برای کلیت شهر و شهروندان در نظر گرفته اند؟!

شهر درابتدا توسط شهروندان آن و سپس توسط مدیران شهر مدیریت می شود بنابراین باید برای اداره هرچه بهتر آن برنامه داشت… اهداف و چشم انداز شهرچیست؟!

بعضا درفضای اطراف شهر می بینیم زباله ها یکی از بهترین نقش ها را در سیمای شهر هم توسط ساکنین و هم مدیران شهری دارند. زباله هایی که اگر مدیریت شوند سودآوری اقتصادی و ایجاد اشتغال به جنبه هایی مختلف را در پی خواهند داشت.

مهم ترین اثرات منفی پدیده مطرح شده: بحران حاد زیست محیطی، حضور دام های متعدد در محدوده زباله ها و تغذیه ازآن ها،اثرات سوء بصری و…

پیشنهاد چیست؟

برنامه‌ریزی در جهت ایجاد بسترهای فرهنگی و اجتماعی مناسب و مورد نیاز در جامعه شهری از طریق آموزش و اطلاع‌رسانی جهت بالا بردن سطح دانش و آگاهی مردم و دست‌اندرکاران، با استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی، تبلیغات محیطی، مشارکت عمومی شهروندان و نهادهای مدنی تخصصی بویژه شورای محلی.

برنامه‌ریزی جهت نظافت و رفت و روب، شستشوی مبلمان‌ و سایر المان‌های شهری و بطور کل پاکیزه‌سازی معابر و فضاهای عمومی شهر با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی.

برنامه‌ریزی و نظارت بر کاهش تولید پسماند توسط تولیدکنندگان و تهیه‌کنندگان کالاهای مصرفی و مصرف‌کنندگان کالاها (کلیه تولیدکنندگان پسماند) در شهر با استفاده از ظرفیت‌های مشارکت‌های عمومی مردم و همکاری نهادهای مدنی و دولتی ذیربط.

برنامه‌ریزی جهت تفکیک پسماند در مبدا تولید به منظور ایجاد ارزش افزوده برای پسماند، بهبود کیفیت پسماند ورودی به طرح‌های تولیدی کمپوست، و بازگرداندن مواد و انرژی به چرخه تولید و طبیعت با بهره‌گیری از اخرین دستاوردهای علمی.

برنامه‌ریزی در جهت جمع‌آوری مطلوب و بهداشتی پسماند از مبادی تولید، حمل سریع و ایمن آن به مراکز پردازش و دفع با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی.

برنامه‌ریزی جهت توسعه و بهبود فعالیت کارخانه‌های پردازش پسماند و تولید کمپوست با بهره‌گیری از دستاوردهای علمی و صنعتی داخل و خارج از کشور.

بسترسازی، پشتیبانی و برنامه‌ریزی لازم برای جلب سرمایه و مشارکت بخش خصوصی.

سرمایه‌گذاری و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در ارتباط با اهداف و فعالیت‌های زیست محیطی.

زهره حبیبی/ مدیرمطالعات شهرداری منطقه دوتهران، ارشدشهرسازی گرایش برنامه ریزی شهری


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. وزارت جهاد کشاورزی پاسخگوی واردات برنج باشد/ با فشار واردکنندگان، تولیدکنندگان با مشکل مواجه می شوند
 2. دشمن باید بداند هیچ کشوری نمی تواند از اقتدار جمهوری اسلامی بکاهد
 3. مبارزه قاطعانه با فساد از برنامه های مهم دولت دوازدهم/ امروز متوسط نرخ طلاق در مازندران از متوسط کشوری پایین تر است
 4. لزوم ایجاد شبکه های سراسری توزیع مرکبات در شهرها/ مرکبات ایران جایگاه چندانی درسبد صادرات محصولات کشاورزی ندارد
 5. هفته دفاع مقدس گنجینه ای از بزرگترین افتخارات ملت ایران است
 6. پیام مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و آغاز هفته دفاع مقدس
 7. نخبگان امریکا از داشتن چنین رئیس‌جمهوری احساس شرم می‌کنند
 8. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 9. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 10. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 11. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 12. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 13. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 14. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 15. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 16. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 17. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 18. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 19. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 20. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا