فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
شناسه خبر : 215361
چاپ خبر

نخست وزیر اسکاتلند: تا سال ۲۰۲۵ از بریتانیا مستقل خواهیم شد

نخست وزیر اسکاتلند پیش‌بینی کرد که این منطقه تا سال ۲۰۲۵ میلادی از بریتانیا مستقل می شود

نخست وزیر اسکاتلند: تا سال ۲۰۲۵ از بریتانیا مستقل خواهیم شد

به گزارش خبرگزاری کاسپین، خانم “نیکلا استرجن” نخست وزیر (وزیر اول) اسکاتلند در گفتگو با شبکه تلویزیونی “آی تی وی” در پاسخ به اینکه آیا بریتانیا تا سال ۲۰۲۵ تجزیه خواهد شد یا خیر، گفت: فکر می‌کنم که تا آن تاریخ اسکاتلند مستقل خواهد بود، آری، این انتخاب ملت اسکاتلند است.

استرجن عضو و رهبر حزب ملی اسکاتلند است. پیش‌بینی می‌شود که این حزب در انتخابات آینده پارلمان بریتانیا اکثریت کرسی های ویژه اسکاتلند را به دست خواهد آورد. اسکاتلند دارای ۵۹ کرسی در پارلمان بریتانیا است.

پیش از این نخست وزیر اسکاتلند طی نامه‌ای به نخست وزیر بریتانیا خواستار موافقت دولت بریتانیا با اجرای همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از این کشور شده بود.

پارلمان اسکاتلند فروردین‌ماه گذشته موضوع اجرای همه پرسی برای استقلال اسکاتلند از بریتانیا را به رای گذاشت و اکثریت به آن رای مثبت دادند. این همه پرسی بین پاییز ۲۰۱۸ تا بهار ۲۰۱۹ میلادی برگزار خواهد شد.

دولت بریتانیا مخالف اجرای همه پرسی برای استقلال اسکاتلند است.

بریتانیا از ۴ منطقه انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده است. هر کدام از مناطق دارای دولت و کابینه، پارلمان، سیستم قضایی و پلیس جداگانه هستند اما هر کدام بخشی از کشور بریتانیا به شمار می‌آیند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط