فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
شناسه خبر : 216186
چاپ خبر

کاش آن شهروند لرستانی “ناچار” نبود دنبال نماینده اش به تهران بیاید!

بر اساس قانون علت و معلول که همواره در کشورمان مجهول مانده است این پرسش اجتماعی برایمان پیش می آید که علت مراجعه ی آن هموطنمان از لرستان به تهران و ساختمان مجلس شورای اسلامی چه بود

کاش آن شهروند لرستانی “ناچار” نبود دنبال نماینده اش به تهران بیاید!

به گزارش خبرگزاری کاسپین، اکنون همه ی ما ایرانیان تقریبا از کم و کیف حادثه ی ناجوانمردانه ی حمله تروریست های داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی کشورمان و حرم امام خمینی (ره) مطلعیم. اتفاق غیر قابل پیش بینی که در پایان آن ۱۷ تن از بهترین فرزندان این آب و خاک به شهادت رسیدند و ضمن ادای احترام به خانواده های آن عزیزان و مقام شامخشان، جا دارد در کنار تمام اشک ها و عشقی که از وجودشان در قلبمان جاریست بگوئیم ” یاد یاران سفر کرده به خیر”

اما فارغ از مباحث تروریستی که موجب مرگ این گروه از هموطنانمان گردید، بر اساس قانون علت و معلول که همواره در کشورمان مجهول مانده است این پرسش اجتماعی برایمان پیش می آید که علت مراجعه ی آن هموطنمان از لرستان به تهران و ساختمان مجلس شورای اسلامی چه بود و پرسش استراتژیک تر آنکه چنانچه نماینده ی محترم آن شهرستان دارای سازوکار دیدار سهل و آسان با مردم و در همان حوزه ی انتخابیه بود چنین اتفاقی رخ می داد؟ بلافاصله تاکید می نمائیم که مباحث تروریستی موضوع بحث ما نیست و می توانیم چنین تصور نمائیم در این نوع از سفرهای هموطنانمان از یک شهرستان به تهران، آن هم به بهانه ی دیدار با وکیل خود، مرگی با منشاء تصادفات جاده ای، مرگ در اثر حوادث جوی مانند برفگیر شدن، دیگرحوادث ترافیکی مانند سرنگونی هواپیما و یا هر عامل دیگری که می تواند جان یک هموطن را از او بستاند که همگی علت های کوچکی هستند در مقابل معلول بزرگی به نام ” عدم برنامه ریزی و ” سبک انگاشتن حس مسئولیت پذیری اجتماعی ” که نتیجه آن چنین اتفاقات غیر قابل جبرانی است.

بدون تردید هدف از نوشتن این متن نه به چالش کشیدن رفتار دفتر یک نماینده مجلس و نه موضوع مختص فلان استان و فلان شهرستان است بلکه بحث آن است که چنین سبک انگاری ها، در رشد و نمو معلول هایی که منتج به مرگ های آسان هموطنانمان می شوند در اقصی نقاط میهنمان و حتی در قلب پایتخت کم نیستند. به طوریکه اندکی عقب تر برویم قطعا به نقطه ای می رسیم که همین شهروندان براساس مفاهیم و منشور حقوق شهروندی خود محقند پاره ای از مشکلات ریز و درشت زندگی فردی و اجتماعی شان را از طریق نماینده ای پیگیری کنند که بر اساس حقوق مدنی خود، او را به نیابت از شهر و دیارشان روانه ی یکی از مهمترین مراکز تصمیم گیری کشور نموده اند تا جهت استیفای حقوق قانونیشان وکیل آنها باشد. به شکلی که شاید خیلی هایمان نیز چنین تجربه ای را داشته باشیم و زمانی ناچار شویم برای دسترسی به حقمان از شهرستانی دوردست به قصد پایتخت و مجلس شورای اسلامی سفر کنیم. زمانی که کارد به استخوانمان رسیده و امیدمان از دیدار سهل با نماینده، آنهم در حوزه استحفاضیه ناامید شده باشیم که البته موضوع دارای ابعاد پیچیده تری نیز می باشد.

چند کوچه عقب تر و در راستای پیگیری همان قانون علت و معلول، پرسش های دیگری نیز به متن جامعه ما بر می گردد که با توجه به حجم بزرگ گرفتاریهای مردم:

۷٫ چرا برخی نمایندگان که در کشاکش تبلیغات انتخابات، جهت اخذ رای مردم وعده های آنچنانی را در دامن موکلین خود می گذارند، در روزگار پسا انتخاب شدن، ناگهان از رادار خارج می شوند، به طوریکه شهروند ناگزیر است برای دیدار با وی، با تحمل مشقات فراوان به تهران مراجعه کند؟

۶٫ چنانچه زمان سرکشی نمایندگان از حوزه های انتخابیه و دیدارهای مردمی اندک است چرا این زمان به طور قانونی افزایش نمی یابد؟

۵٫ یک نماینده مجلس قبل از آنکه مجلس نشین باشد، محصور آن ساختمان است یا نماینده مردم گرفتار؟

۴٫ با وجود دستگاههای اجرایی متعدد موجود در کشور، اصولا چرا مردم باید جهت رتق و فتق امور خود به نماینده مجلس، آنهم در تهران مراجعه نمایند، کسی که بر اساس قانون نباید در امور اجرایی دخالت کند و وظیفه ی وی تنها قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای آن است.

۳٫ برنامه ریزی های درون شهرستان چرا نباید به گونه ای باشد که همه ی مردم گرفتار بتوانند بنا به هر دلیل درست یا غلطی با وکیل خود دیدار داشته باشند.

۲٫ وقت گذاشتن طولانی مدت در محل مجلس شورای اسلامی و نوشتن پی در پی قوانین متعدد در هر روز و وقت گذرانی در صحن علنی مهم تر است یا نگارش یک قانون مترقی در طول یک سال و پیگیری آن تا حصول نتیجه که کارگشای مشکلات باشد.

۱٫ اگر با وقت گذاشتن فراوان در مجلس و قانون نویسی های مداوم مشکلات کشور مرتفع می گردید پس چرا در برخی امور اوضاعمان ” این ” است؟

و هزار درد بی درمان دیگر که همگی می توانند معلول هایی باشند که علت شال و کلاه کردن یک هموطن به دورهای دور– نسبت به موطن خود – به حساب می آیند و در این سفر غریب هر آفتی می تواند جان خسته از رنجهایش را تهدید و در مواردی مانند حادثه اخیر به مرگ وی بیانجامد. بنابراین آنچه در نظام برنامه ریزی های مدرن امروز دارای اهمیت است ارزش گذاری برای آسایش عمومی افراد جامعه و صرفه جویی در وقت، هزینه های آنان، همچنین اعطای حس لذت بخشی در صیانت از جان و مال شهروندان است که همگی در یک کلام به علم مدیریت های نوین و مترقی فردی و اجتماعی باز می گردد. همان چیزی که رهبر فرزانه نظام از آن به عنوان اصلاح سبک زندگی اجتماعی ما ایرانیان یاد می نمایند و دارای ابعاد بسیار گسترده ای می باشد، به طوریکه در همین ارتباط، امروزه در کمتر کشور مترقی جهان سفرهای دشوار اینچنینی برای دیدار با یک شخص صورت می گیرد و حتی در کشور ما نیز بسیاری از امور به شکل غیر حضوری مرتفع می شود که موجبات رضایتمندی گسترده ای را نیز برای شهروندان فراهم نموده است و البته عده ای نیز وجود دارند که به محض سوار شدن به ” خر مراد ” ناگهان از دسترس خارج می شوند و شاید دیدار با آنان به قیمت جان آدمی تمام شود.

در پایان باز هم عنوان نمائیم که منظور بحث نه موضوع حمله ناجوانمردانه تروریستی اخیر و نه مبحث دیدار یک شهروند لرستانی یا آن شهروند گرگانی – که برای پیگیری امور درمان فرزند خردسالش راهی مجلس شده بود – بلکه این اتفاق، تنها بهانه ای بود که عنوان نمائیم چنانچه با شناساسی معلول های جامعه به رفع آنان همت نمائیم، کمتر دلیل و حادثه ای می تواند بسیاری از مرگهای اینچنینی را رقم بزند.

قاسم خوش سیما


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. گزارش تصویری/ حضور حماسی مردم رشت در راهپیمایی روز قدس
 2. عکس/تولد همسر خانم گوینده شبکه خبر
 3. خانم ها؛ توت فرنگی بخورید!
 4. روسیه: تلگرام را می بندیم
 5. روسیه هم مواضع داعش را موشک‌ باران کرد
 6. صادرات ترکیه به قطر ؛ از سرباز تا مواد غذایی
 7. رژیم اشغالگر قدس بدنبال ایجاد خاورمیانه بزرگ است
 8. بازخوانی دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره نقش آراء مردم در مشروعیت نظام سیاسی اسلام
 9. نظر سردار سلیمانی درباره ولیعهد جدید عربستان و آینده او
 10. راهپیمایی مردم ولایتمدار گیلان در روز جهانی قدس آغاز شد
 11. انهدام یک تیم تروریستی در کردستان
 12. بازگشت عزت اللهی به روستوف
 13. مسکو: می‌توانیم با اطمینان بالایی بگوییم که بغدادی کشته شده است
 14. آغاز صادرات گاز ایران به عراق با ۷ میلیون متر مکعب در روز
 15. آمریکا: اجازه حضور متحدان ایران در بلندی‌های جولان را نمی‌دهیم
 16. بوگدانوف: روسیه، ترکیه و ایران اختلافی بر سر مناطق کاهش تنش در سوریه ندارند
 17. ترامپ: ما باید به گونه ای باشیم که جهان از ما سوء استفاده نکند
 18. ماده غذایی پرطرفدار که «نابارورتان» می‌کند
 19. در تعطیلات پیش رو ترجیحا به استانهای شمالی سفر نکنید
 20. نیکی کریمی و پدرش در سوییس/ عکس