فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
شناسه خبر : 216584
چاپ خبر

برسی یک احتمال دلچسب؛

ایران به سید ۳ جام جهانی می‌رود؟

صعود قابل پیش‌بینی تیم ملی به رده ۲۳ رنکینگ بعدی فیفا این ذهنیت را به وجود آورده که ممکن است تیم ملی ایران این شانس را داشته باشد که با ادامه این روند، در جام جهانی روسیه در سید ۳ قرار بگیرد

ایران به سید ۳ جام جهانی می‌رود؟

به گزارش خبرگزاری کاسپین، اما واقعا چقدر این احتمال وجود دارد؟ بررسی سیدبندی تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۱۴ می‌تواند به ما در رسیدن به پاسخ این سوال کمک کند.

در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل تیم‌های برزيل، اسپانيا، آلمان، آرژانتين، كلمبيا، بلژيك، سوئيس و اروگوئه در سید یک قرار گرفتند تا سرگروه باشند. اما نکته عیجب این جا بود که اروگوئه تا قبل از اعلام سیدبندی حتی صعودش به جام جهانی مسجل نشده بود و باید در بازی مرحله پلی‌آف مقابل اردن به پیروزی می‌رسید و در صورت پیروزی و صعود، سرگروه یکی از گروه‌های هشت‌گانه می‌شد. اگر این اتفاق نمی‌افتاد و اروگوئه به جام جهانی صعود نمی‌کرد، هلند به جای این تیم به سید یک منتقل می شد تا سرگروه شود.

سیدبندی کلی این مسابقات هم به این شکل بود که در سید یک هشت تیم برتر رنکینگ جهانی فیفا (اسپانیا، آلمان، آرژانتین، کلمبیا، بلژیک، سوئیس، برزیل و اروگوئه- در صورت پیروزی برابر اردن در بازی پلی‌آف)، در سید ۲ تیم‌های آفریقایی + تیم‌های آمریکای جنوبی (شیلی، اکوادور)، در سید ۳ تیم‌های اروپایی (غیر از تیم‌های حاضر در سید یک) و در سید ۴ تیم‌های آسیایی (ژاپن، ایران، کره جنوبی، استرالیا) + تیم‌های آمریکای شمالی (آمریکا، کاستاریکا، هندوراس و مکزیک- در صورت پیروزی برابر نیوزیلند در بازی پلی‌آف) قرار گرفتند.

مرور معیارهای فیفا برای سیدبندی تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که رتبه تیم‌ها در آخرین رنکینگ قبل از قرعه‌کشی ملاک اصلی نیست. مثلا در آخرین رنکینگ قبل از قرعه‌کشی جام جهانی ۲۰۱۴، ایتالیا در رده هفتم قرار داشت اما سرگروه نشد و سوئیس رده هشتمی و بلژیک رده یازدهمی در سید یک قرار گرفتند و سرگروه شدند! در واقع آنچه در قرار گرفتن تیم‌ها در سیدهای مختلف موثرتر و مهم‌تر است هم‌قاره‌ای نبودن تیم‌های یک سید است. در واقع فیفا سعی خواهد کرد تا جایی که امکان دارد همه تیم‌های آسیایی را در یک سید قرار دهد تا در یک گروه قرار نگیرند. البته در بیشترین حالت فقط ۵ تیم آسیایی به جام جهانی روسیه راه پیدا می‌کنند و حتی اگر تیم‌های آسیایی در دو سید مختلف هم قرار بگیرند این احتمال وجود دارد که در قرعه‌کشی در یک گروه نیفتند و فیفا راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق را پیش‌بینی خواهد کرد. اما واقعیت این است که برای قرار گرفتن ایران در سید ۳، رتبه تیم ملی باید بهتر از ۲۳ و احتمالا زیر ۲۰ باشد. در این صورت ممکن است فیفا ایران را به سید ۳ انتقال دهد و از سایر تیم‌های آسیایی جدا کند و راهکارهای لازم برای همگروه نشدن با دیگر آسیایی‌ها را هم در پیش بینی کند. در جام جهانی ۲۰۱۴ هم فیفا سیستمی را پیاده کرد که در هیچکدام از گروه‌ها بیش از ۲ تیم اروپایی قرار نگیرند.

در جام جهانی برزیل رنکینگ تیم‌های سید ۳ به این ترتیب بود: شیلی(۱۵)، ساحل عاج(۱۷)، مکزیک(۲۰)، اکوادور(۲۳)، غنا(۲۴)، الجزایر(۲۶) و نیجریه(۳۶). عجیب این که شیلی با رنکینگ ۱۵ در حالی در سید ۳ قرار گرفته بود که تیم‎هایی مثل کرواسی، روسیه، بوسنی و فرانسه با رده‌ای پایین‌تر از این تیم در سیدی بالاتر قرار گرفته بودند. اما فیفا ملاحظاتی مثل برخورد نکردن دو تیم از قاره آمریکای جنوبی را بر رنکینگ ترجیح داد و شیلی را به سیدی پایین‌تر انتقال داد.

این اتفاق برای ایران هم در جام جهانی ۲۰۱۸ خواهد افتاد. مگر اینکه شاگردان کی‎روش در بازی‌های دوستانه آنقدر خوب عمل کنند که در رنکینگ به رتبه تک‌رقمی برسند و جزو یکی از سرگروه‌ها قرار بگیرند. در آن صورت این احتمال وجود دارد که فیفا ایران را از دیگر تیم‌های آسیایی جدا کند و با راهکارهای همیشگی خود از همگروه شدنش با دیگر تیم‌های آسیایی جلوگیری کند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. ساری رتبه سوم سرانه شهری را در کشور به خود اختصاص داده است/تجلیل از خبرنگاران گزینشی نباشد
 2. پاسخ فرمانده لشکر ۸ نجف درباره جزئیات به اسارت درآمدن شهید حججی/ آخرین وضعیت مقری که داعش از آن فیلم ارسال کرد
 3. ناديده گرفتن محدوده‌هاي شنا در دريا، ناديده گرفتن حق زندگي است
 4. وزارت اطلاعات از مسائل سیاسی و جریانی دور بوده است
 5. فحاشی به ظریف در صحن علنی مجلس
 6. شهیدان بلباسی و حججی نمونه بارز فعالان اردوهای جهادی هستند
 7. پیگیری پروتکل مرغ / ولگاگراد گزینه‌ای برای کشت فراسرزمینی ایران است
 8. تلاش بیشتر برای توسعه و افزایش تراز تجاری و صادراتی
 9. استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای کاهش آسیب‌های اجتماعی جوانان
 10. هموطنان نزد موسسه خودخوانده «حافظ» سپرده گذاری نکنند
 11. وجود ۲ هزار کودک مطلقه در کشور
 12. سپیدرود با کمک هواداران به بازی‌ها برمی‌گردد / از هفته ششم به هیچ تیمی باج نمی‌دهیم
 13. نظارت بر عطاری ها در گیلان شدت می یابد
 14. نظارت های بهداشتی درمانی در گیلان افزایش می یابد
 15. فرصت انتخاب رشته کنکور تمدید شد
 16. درگذشت پیشکسوت روزنامه نگاری گیلان
 17. دوست دارم با دکترظریف و سردار سلیمانی گفتگو کنم
 18. آغاز مجدد عملیات اجرایی ساخت سد دیورش پس از حل موانع موجود
 19. جشنواره صلح و دوستی با دریای کاسپین در بندر انزلی
 20. كشف ۱۰ كيلوگرم تریاک در رودبار