فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶
شناسه خبر : 216866
چاپ خبر

عربستان ترکیه را تهدید کرد

“ترکیه از طریق حمایت از دوحه علیه ریاض می‌خواهد بر مقدسات اسلامی در عربستان سیطره یابد و این مسئله خطر بزرگی برای عربستان به شمار می‌رود. این اتهامی بود که پیش از این به ایران می‌زدند.”

عربستان ترکیه را تهدید کرد

به گزارش خبرگزاری کاسپین، پس از نشستهای ریاض با حضور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت گذشته و اعلام ائتلاف آنها، هنوز جوهر بیانیه پایانی و جنجالی این نشست‌ها خشک نشده بود، که لبنان سپس قطر، ساز جدایی از مواضع و سیاست‌های ریاض را نواختند.

رسانه‌های سعودی نیز حملات آتشین خود را آغاز کردند و در این میان، دوحه بیش از بیروت، در معرض این حملات قرار گرفت و بحرانی جدید در روابط دیپلماتیک ریاض و دوحه به وجود آمد و عربستان، به همراه، امارات و مصر و بحرین، قطر را تحریم کردند. دوحه نیز که گویی پیش از این به این مسئله فکر کرده بود، با حمایت ترکیه که از حاضران نشست‌های ریاض بود، مواجه شد و به این ترتیب، آنکارا نیز در معرض حملات ریاض قرار گرفت.

شبکه نبأ با ارائه گزارشی در این‌باره نوشت: ریاض نمی‌تواند به راحتی از موضع حامیانه ترکیه در قبال قطر در سایه تحریم‌های صورت گرفته از سوی برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، عبور کند. از زمانی که ترکیه از دوحه اعلام حمایت کرد، سیلی از پیامهای سیاسی، امنیتی و رسانه‌ای ریاض به سوی آنکارا روانه شد.

در ابتدای امر، عربستان، حضور نظامی ترکیه در خاکش را رد و اعلام کرد که کشورش نیازی به پشتیبانی نظامی آنکارا ندارد. سپس چند باری به ترکیه هشدار داد که اگر بخواهد، ساز مخالف ریاض بزند، با استفاده عربستان از برگه کُردها مواجه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی بیش از چند بار به طور تلویحی اعلام کرد که اگر آنکارا همچنان بخواهد از دوحه حمایت کند، ریاض نیز کردها را علیه ترکیه تحریک خواهد کرد.

گفته می‌شود حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیت ترکیه، کُرد هستند که شمار آنان به بیش از ۲۲ میلیون نفر می‌رسد.

رسانه‌های سعودی نیز حمله به ترکیه را در اولویت خود قرار دادند و آنکارا را متهم کردند که می‌خواهد رؤیای بازگشن امپراطوری عثمانی را عملی کند و برای خود در خلیج فارس، جایگاهی بسازد.

مقامات سعودی می‌گویند که ترکیه از طریق حمایت از دوحه علیه ریاض می‌خواهد بر مقدسات اسلامی در عربستان سیطره یابد و این مسئله خطر بزرگی برای عربستان به شمار می‌رود. این اتهامی بود که پیش از این به ایران می‌زدند.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد از آنجا که دوحه حاضر نیز در سیاست خارجه‌اش از عربستان تبعیت کند، حل بحران ایجاد شده در خلیج فارس، براحتی صورت نخواهد گرفت. بویژه که اختلافات دوحه و ریاض، تاریخی است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند