فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
شناسه خبر : 216912
چاپ خبر

ییلدیریم: ترکیه خواهان شروعی جدید با اتحادیه اروپا است

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد کشورش خواهان شروعی جدید با اتحادیه اروپا تحت یک نسخه جدید است

ییلدیریم: ترکیه خواهان شروعی جدید با اتحادیه اروپا است

به گزارش خبرگزاری کاسپین،  بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با الکسیس سیپراس، همتای یونانی‌اش در آتن اعلام کرد: متاسفانه اتحادیه اروپا بعد از کودتای ۱۵ ژوئیه و روند تغییر قانون اساسی ترکیه رویکرد منفی اتخاذ کرده بود.

وی در ادامه اظهاراتش از نقش سازنده یونان در روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا با اجرای توافق پناهجویان با این اتحادیه قدردانی کرد.

ییلدیریم با اشاره به چالش‌های پیش‌روی توافق پناهجویان اضافه کرد: با وجود تمام مشکلات ما همواره بر اجرای این توافق تاکید کرده‌ایم زیرا می‌دانیم این مساله مشکل بزرگی برای اتحادیه اروپا و یونان است. آرزو و انتظار ما این است که تعهدات توسط اتحادیه اروپا هرچه سریع‌تر اجرا شود.

وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به رد درخواست ترکیه مبنی بر استرداد سربازان این کشور که در شب کودتای ۱۵ ژوئیه به یونان فرار کرده بودند، گفت: ما انتظار داریم که یونان کسانی که آشکارا در کودتا علیه ملت کشورمان نقش داشتند را تحویل دهند.

سیپراس نیز در ادامه افزود: دادگاه در این مورد تصمیم گرفته است که باید مورد احترام قرار گیرد. سیستم قضائی یونان درباره این مساله تصمیم می‌گیرد. این تصمیم باید به طور کامل مورد احترام قرار گیرد.

ییلدیریم نیز افزود: ما به تصمیم قضائی یونان احترام می‌گذاریم اما نمی‌خواهیم این کودتاچیان باعث تخریب روابط دو کشور شوند.

همچنین ییلدیریم در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به مساله قبرس گفت: آتن و آنکارا تصمیم گرفته‌اند که به حل مساله قبرس کمک کنند. هرگونه راه حل درباره قبرس باید تضمین کننده امنیت و آینده مردمان دو منطقه قبرس در این جزیره باشند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط