فهرست
leader 1
زمان انتشار : پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
شناسه خبر : 217724
چاپ خبر

برگزاری نشست تخصصی مسئولین ذخیره گاه های زیست کره حاشیه دریای خزر در بندر انزلی

نشست تخصصی مسئولین ذخیره گاه های زیست کره کشورهای حاشیه دریای خزر در بندر انزلی برگزار شد

برگزاری نشست تخصصی مسئولین ذخیره گاه های زیست کره حاشیه دریای خزر در بندر انزلی

به گزارش خبرگزاری کاسپین ،  در ابتدای جلسه قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت : در ایران ۱۲ذخیره گاه زیست کره  معرفی شده است که در ساحل جنوبی دریای خزر تالاب میانکاله با وسعت  ۶۹ هزار هکتار در کنار دریای خزر قرار دارد و به یونسکو معرفی شده است. وی افزود :  ما سعی داریم  در گیلان سیزدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران را  معرفی کنیم. محمدپور گفت: جمعیت گیلان ۲ میلیون و چهارصد هزار نفر است که این جمعیت در کمتر از یک در صد از مساحت ایران زندگی می کنند به عبارتی گیلان با تراکم ۱۷۵ نفر در کیلومتر مربع یکی از پرتراکم ترین مناطق جمعیتی کشور است وی افزود۶۰۰۰ کیلومتر  ساحل خزری داریم که ۲۷۰ کیلومترش مربوط به استان گیلان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت۱۵ : منطق تحت مدیریت داریم که شامل پارک ملی ،مناطق حفاظت شده ، پناهگاه حیات وحش و… می باشند و به عبارتی ۹ درصد سطح  استان را دربردارند.گونه های قرقاول و فک خزری از گونه های خاص خزری در گیلان است.
پارک ملی خشکی دریایی بوجاق در مصب رودخانه سفیدرود است که بیش از سه هزار و چهارصد هکتار وسعت دارد و در سال ۱۳۸۱ به سطح پارک ملی ارتقا پیدا کرد .

محمدپور افزود: در این نشست پیشنهاد می کنیم تا ساخت کلینک تخصصی فک خزری در این پارک ملی مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد و بدین ترتیب سیزدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور معرفی گردد.
در این نشست کارشناسانی از کشورهای رمانی، قزاقستان، روسیه، اذربایجان و نماینده دفتر مرکزی یونسکو در پاریس و همچنین خانم دکتر فرشچی  معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور حضور دارند.
نشست تخصصی مسوولین ذخیره گاهای زیست کره از ٣مرداد اغاز شده وتا پنچ مرداد ادامه دارد در این جلسه  کشورهای حاشیه دریای خزر گزارش کشور خود را در زمینه فعالیت های انجام شده در خصوص ذخیرگاه زیست کره کشور خود ارائه دادند.  از اهداف مهم این فعالیت می توان به اشتراک گذاری وتبادل اطلاعات علمی وعملی و افزایش کمیت و کیفیت ذخیرگاه ها با هدف حفاظت بهینه تر وحتی معرفی ذخیره گاههای زیست کره فرامرزی برای کشورهای حاشیه دریای خزر بصورت بین المللی اشاره کرد .
همچنین برنامه الگویی ذخیرگاه در کشورها برای کارشناسان، مطرح و ذخیره گاه فرامرزی سه جانبه  کشورهای مولداوی ، اکراین ورومانی معرفی شد.
در ذخیره گاهها فعالیت های علمی وپایش گونه ها با برنامه ریزی خاص توسط یونسکو انجام میگیرد .
ایران بیش از ٩٢٠٠ گونه گیاهی و جانوری دارد و با داشتن ١٢ ذخیرگاه زیست کره در هفت میلیون هکتار شامل این مبحث می گردد .عوامل تهدید کننده ذخیرگاه های ایران شامل چرای بی رویه و تغییر کاربری اراضی وتغییرات اقلیمی وشکار وصید بی رویه و تبدیل مرتع به زمین کشاورزی وفعالیت های معدنی  هستند که میتوانند ذخیرگاه های کشور ما را به خطر بیاندازند.
ذخیره گاه های زیست کره به مناطقی اطلاق می شوند که داری ارزش زیستی بسیار بالایی از نظر تنوع گونه ها و عوارض طبیعی هستند و زیرنظر کمیسیون یونسکو سازمان ملل متحد اداره می شوند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی