فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۸
شناسه خبر : 217812
چاپ خبر

مجوزهای بی‌اعتبار و لغوهای پرهزینه کنسرت‌ها

لغو کنسرت شوالیه آواز ایران که با توجیه “ناامن بودن ساختمان” صورت گرفت، ضمن ایجاد نارضایتی‌ عمومی باعث صرف بی‌دلیل انرژی، هزینه‌ و وقت از کشور و مسئولان و دلسرد شدن هنرمندان شد

مجوزهای بی‌اعتبار و لغوهای پرهزینه کنسرت‌ها

ماجرای لغو کنسرت‌های مجوزدار پاپ و سنتی نمی‌شناسد؛ دامنه آن نیز از کنسرت‌های پاپ امثال سیروان خسروی، محسن یگانه، مرحوم مرتضی پاشایی تا سنتی‌خوان‌هایی نظیر علیرضا قربانی گسترده شده و حتی به کیهان کلهر هم رسید. به تازگی نیز کنسرت “آواز پارسی” شهرام ناظری در قوچان نوک پیکان این ماجرا بود؛ علت لغو آن از سوی دادستان این شهر، ناامن بودن مکان برگزاری آن اعلام شد در حالی این ادعا از سوی نماینده مردم قوچان در مجلس رد شد و او تأکید کرده است که کنسرت‌ها در قوچان معمولا در سالن‌های فرهنگی و ورزشی برگزار می‌شود.

نماینده مردم قوچان عنوان کرده است که گفته شده که کنسرت به دلیل امن نبودن سالن در قوچان لغو شده اما کنسرت در یزد و نیشابور که سالن مناسب داشتند چرا لغو شده است؟

حال این سئوال مطرح است به فرض اینکه محل برگزاری کنسرت «آواز پارسی» در قوچان به لحاظ ایمنی امن نبوده است، آیا در چنین شرایطی دادستانی خراسان رضوی باید وارد عمل شود و کنسرت را لغو کند؟ در پاسخ به این سوال  پروانه سلحشوری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با استناد به قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را متولی صدور و لغو مجوز برای برگزاری کنسرت‌ها  معرفی و اظهار می‌کند: در کنار وزارت فرهنگ، نیروی انتظامی نیز مسئول تأمین و برقراری امنیت کنسرت‌ها در سراسر کشور است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس قانون برای دادستانی‌ها جایگاهی برای ورود به موضوع کنسرت‌ها تعریف نشده است، گفت: لغو مجوز کنسرت شهرام و حافظ ناظری در قوچان مصداق دخالت قوا در حوزه‌های یکدیگر است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس برگزاری کنسرت به شکل غیرمنظم و پراکنده در کشور را بی‌معنا خواند و تصریح کرد: اینکه  کنسرت در برخی از مناطق کشور برگزار می‌شود و در برخی مناطق دیگر با دخالت‌های بی مورد لغو می‌شود قابل درک نیست.

هادی حسینی معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نسبت به این رویکرد و مداخله انتقاد کرد و افزود: در حالیکه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کار قوای دیگر دخالت نمی‌کنند، قوه قضاییه مستقلا در زمینه‌ لغو کنسرت‌ها اقدام می‌کند و قوه قضاییه باید پاسخگو باشد که بر اساس کدام قانون وارد عمل می‌شود و مجوزهای یک نهاد رسمی و قانونی را لغو می‌کند.

این کنسرت قرار بود در دو نوبت برای مردم قوچان برگزار شود اما شهرام ناظری به جای حضور روی صحنه پس از آن‌که ساعت‌ها در کنارِ مردم، پشت درِ بسته سالن کنسرت «آواز پارسی» در قوچان به انتظار نشست، در آخرین ساعت شامگاه جمعه ششم مرداد، به علت فشار و خستگی، به بیمارستان منتقل و بستری شد.

در پی این اقدام شوشتری به عنوان نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس بابت این موضوع از ساحت مردم فرهنگی و هنردوست قوچان و شهرام ناظری که لحن و صدای ایشان همواره با اشعار مثنوی و معنوی شنیده می‌شود، عذرخواهی و تأکید کرد که این عذرخواهی از ساحت فرهنگ و هنر نیز است.

در همین حال احمد مازنی رییس کمیته فرهنگی، هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به وخامت حال شهرام ناظری و انتقال او به بیمارستان پس از لغو کنسرت وی و برخورد ناشایست با او در قوچان، گفت: شهرام ناظری تنها موزیسینی است که مقام معظم رهبری از ایشان نام برده است و چنین رفتارهایی با هنرمندان در شأن فرهنگ این کشور نیست.

وی ورود شورای عالی امنیت ملی به موضوع لغو کنسرت‌ها و لغو مجورهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را خواستار شد و گفت: لازم است مسئولان بالادستی قوه قضاییه به دادستانی خراسان رضوی که رفتاری در شأن فرهنگ ایرانی با مردم و هنرمندان نداشته‌اند، تذکر داده شود.

پس از این واکنش‌ها از سوی نمایندگان مجلس بود که علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی با شهرام ناظری ضمن ابراز تاسف از اتفاق به وجود آمده برای ایشان و گروه اجرایی، از هنرمند با سابقه موسیقی سنتی ایران دلجویی و  اظهار کرد: با توجه به هماهنگی انجام شده با مسئولان شهرستان قوچان، این برنامه در آینده‌ای نزدیک مجدد در قوچان روی صحنه خواهد رفت.

علیرضا قامتی فرماندار شهرستان قوچان هم روز گذشته در نشستی خبری گفته بود که آمادگی برگزاری این کنسرت در قوچان را داریم و حتی از برگزاری این کنسرت در فضای باز صحبت کرده بود.

اما این همه فقط برای کشور هزینه‌‌زا بود؛ از تحریک افکار عمومی تا دلزدگی هنرمندان و اجبار مسئولان اجرایی، هنری . قضایی به ابراز واکنش؛ کمااینکه اقشار مختلف مردم از هنرمندان گرفته تا نایب رییس مجلس نسبت به لغو یک کنسرت واکنش نشان دادند و آن را محکوم کردند. شهرام ناظری به بیمارستان رفت. به مردمی که بلیت تهیه کرده بودند، بی‌حرمتی شد و ساعت‌ها پشت درهای بسته ماندند. همه این‌ها به خاطر دخالت دستگاه‌ها در کار یکدیگر است که طبق گفته نماینده مردم در مجلس این دخالت وجاهت قانونی هم ندارد.

مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در همین رابطه تأکید می‌کند که لازم است مسئولان بالادستی قوه قضاییه به دادستانی خراسان رضوی که رفتاری در شأن فرهنگ ایرانی با مردم و هنرمندان نداشته‌اند، تذکر داده شود چنین اقداماتی باید در چارچوب قانون و با هماهنگی قوه مجریه انجام پذیرد تا اقدام این نهادها موجب بروز خسارت به ویژه به مردمی که برای تماشای برنامه هنری آمده‌اند، نشود و هنرمندان نیز سرخورده نشوند.

به راستی علت این بی‌حرمتی به هنرمندی با این سوابق روشن و از آن مهم‌تر توهین به مردمی که به احترام هنر او بلیت تهیه کرده‌ بودند و ساعات‌ها پشت درهای بسته انتظار کشیدند، چه مسئله مهمی است؟ آیا عرصه فرهنگ مأمنی برای کشاندن دعواهای سیاسی و اعمال قدرت‌های جناحی خاص است؟ آیا این مسائل به هنر، فرهنگ و در انتها به خود مردم صدمه وارد نمی‌کند؟ در چنین شرایطی است که ورود نهادهای بالادستی و تراز اول به مسئله لغو مجوزهای قانونی احساس می‌شود.

باید تا دیر نشده و سایه لغو بر سر برنامه‌های هنری گسترده نشده، در این باره تدبیری شود. شاید نگرانی اصلی باید از زمانی شروع می‌شد که شهرام ناظری نسبت به لغو کنسرت «ناگفته‌ها»یش در نیشابور گفت: “واقعا برایتان متاسفم”./خانه ملت

 


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 2. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 3. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 4. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 5. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 6. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 7. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 8. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 9. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 10. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 11. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 12. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 13. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 14. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 15. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 16. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 17. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 18. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 19. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 20. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور