فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
شناسه خبر : 218177
چاپ خبر

مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت عنوان کرد:

ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها/کمبود کارشناسان تغذیه در کشور

مسئول گروه تغذیه وزارت بهداشت از ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها خبرداد و بیان کرد: هزار نفر کارشناس در سراسر کشور فعالیت می کنند که متاسفانه پراکندگی کارشناس تغذیه بسیار زیاد است به طوری که در برخی بیمارستان ها کارشناس تغذیه وجود ندارد در حالی که در بیمارستان های دیگر دو یا سه نفر کارشناس فعال هستند

ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها/کمبود کارشناسان تغذیه در کشور

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از ساری، پریسا ترابی سه شنبه در دوازدهمین نشست و کارگاه کشوری تغذیه( ارزیابی تغذیه کودکان) که در پلاژ وزارت راه و شهر سازی گفت: فعالیت گروه تغذیه بالینی در سطح وزارت بهداشت از سال ۹۰ به صورت رسمی آغاز به کار کرده است.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشتساماندهی وضعیت معاونت درمان از لحاظ داشتن نیروهای تغذیه ای را از نخستین اقدامات آن عنوان و اظهارداشت: براساس آن ساماندهی وضعیت خدمات غذایی و مشاره ای در سطح دانشگاه های کشور انجام شد که کارشناسان تغذیه معاونت درمان دانشگاه های سراسر کشور متولی پوشش برنامه های تغذیه بالینی در سطح بیمارستان ها هستند.
ترابی در سال های گذشته در حوزه مدیریت خدمات غذایی و مشاوره غذایی و رژیم درمانی اقدامات خوبی صورت گرفته است،  یکی از اولویت اصلی ما در حوزه رژیم درمانی ارتقا مهارت های علمی و عملی کارشناسان تغذیه عنوان که تاکنون کارگاه های متعددی در این حوزه برگزار شده است.
وی برای ساماندهی رژیم غذایی در بیمارستان ها فرم ارزیابی تخصصی در بیمارستان ها برای بیماران تهیه و ابلاغ شده است، افزود: یکی از برنامه ما در سال جاری، اجرایی کردن این فرم برای کودکان بستری در بیمارستان ها است.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت به برگزاری کارگاه های مختلف در حوزه مدیریت خدمات غذایی اشاره و اذعان داشت: برنامه های آموزشی به تفکیک گروه های مختلف فرآیند طبخ و توزیع غذا تهیه و تدوین شده است.
ترابی از ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها خبر و بیان کرد: هزار نفر کارشناس در سراسر کشور فعالیت می کنند که متاسفانه پراکندگی کارشناس تغذیه بسیار زیاد است به طوری که در برخی بیمارستان ها کارشناس تغذیه وجود ندارد در حالی که در بیمارستان های دیگر دو یا سه نفر کارشناس فعال هستند.
وی به کمبود کارشناسان تغذیه اشاره کرد وافزود: نگاه مسئولان به کارشناسان تغذیه در سطح پشتیبانی است این درحالیست که همکاران ما در بیمارستان ها مشاوره تغذیه را انجام و جزو تیم درمان بیمارستان هستند.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با تاکید بر حمایت مدیران بیمارستان از کارشناسان تغذیه، خاطرنشان کرد: در بیمارستان ها باید ارتباط مستمر بین پزشک و کارشناس تغذیه وجود داشته باشد که باید به این مسئله توجه جدی شود.
ترابی با بیان اینکه آموزش مادران از وظایف کارشناسان تغذیه است، اظهارداشت: کارشناس تغذیه باید با بیمار و مادر ارتباط برقرار کنند تا اصول اصلی تغذیه را آموزش دهد.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد سرطان ها با تغذیه مناسب قابل پیشگیری است، ادامه داد: روش تغذیه بیماران سرطانی، در بهبود کیفیت زندگی آن ها و کاهش درد موثر است.
ترابی دیابت و فشارخون را جزء شایع ترین بیماری های کشور دانست و افزود: اگر این بیماری ها کنترل نشوند منجر به بیماری کلیوی می شوند که در نشست های متعدد نیز براین نکته تاکید شده است.
وی با بیان اینکه کارشناسان تغذیه بعنوان یک عضو تیم درمان شناخته شوند، گفت: کارشناسان تغذیه هم باید مهارت های خود را افزایش دهند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 2. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 3. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 4. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 5. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 6. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 7. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 8. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 9. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 10. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 11. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 12. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 13. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 14. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 15. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 16. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 17. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 18. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 19. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 20. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور