فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
شناسه خبر : 218177
چاپ خبر

مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت عنوان کرد:

ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها/کمبود کارشناسان تغذیه در کشور

مسئول گروه تغذیه وزارت بهداشت از ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها خبرداد و بیان کرد: هزار نفر کارشناس در سراسر کشور فعالیت می کنند که متاسفانه پراکندگی کارشناس تغذیه بسیار زیاد است به طوری که در برخی بیمارستان ها کارشناس تغذیه وجود ندارد در حالی که در بیمارستان های دیگر دو یا سه نفر کارشناس فعال هستند

ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها/کمبود کارشناسان تغذیه در کشور

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از ساری، پریسا ترابی سه شنبه در دوازدهمین نشست و کارگاه کشوری تغذیه( ارزیابی تغذیه کودکان) که در پلاژ وزارت راه و شهر سازی گفت: فعالیت گروه تغذیه بالینی در سطح وزارت بهداشت از سال ۹۰ به صورت رسمی آغاز به کار کرده است.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشتساماندهی وضعیت معاونت درمان از لحاظ داشتن نیروهای تغذیه ای را از نخستین اقدامات آن عنوان و اظهارداشت: براساس آن ساماندهی وضعیت خدمات غذایی و مشاره ای در سطح دانشگاه های کشور انجام شد که کارشناسان تغذیه معاونت درمان دانشگاه های سراسر کشور متولی پوشش برنامه های تغذیه بالینی در سطح بیمارستان ها هستند.
ترابی در سال های گذشته در حوزه مدیریت خدمات غذایی و مشاوره غذایی و رژیم درمانی اقدامات خوبی صورت گرفته است،  یکی از اولویت اصلی ما در حوزه رژیم درمانی ارتقا مهارت های علمی و عملی کارشناسان تغذیه عنوان که تاکنون کارگاه های متعددی در این حوزه برگزار شده است.
وی برای ساماندهی رژیم غذایی در بیمارستان ها فرم ارزیابی تخصصی در بیمارستان ها برای بیماران تهیه و ابلاغ شده است، افزود: یکی از برنامه ما در سال جاری، اجرایی کردن این فرم برای کودکان بستری در بیمارستان ها است.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت به برگزاری کارگاه های مختلف در حوزه مدیریت خدمات غذایی اشاره و اذعان داشت: برنامه های آموزشی به تفکیک گروه های مختلف فرآیند طبخ و توزیع غذا تهیه و تدوین شده است.
ترابی از ابلاغ سیاست های اجرایی و ضوابط بخش تغذیه بیمارستان ها خبر و بیان کرد: هزار نفر کارشناس در سراسر کشور فعالیت می کنند که متاسفانه پراکندگی کارشناس تغذیه بسیار زیاد است به طوری که در برخی بیمارستان ها کارشناس تغذیه وجود ندارد در حالی که در بیمارستان های دیگر دو یا سه نفر کارشناس فعال هستند.
وی به کمبود کارشناسان تغذیه اشاره کرد وافزود: نگاه مسئولان به کارشناسان تغذیه در سطح پشتیبانی است این درحالیست که همکاران ما در بیمارستان ها مشاوره تغذیه را انجام و جزو تیم درمان بیمارستان هستند.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با تاکید بر حمایت مدیران بیمارستان از کارشناسان تغذیه، خاطرنشان کرد: در بیمارستان ها باید ارتباط مستمر بین پزشک و کارشناس تغذیه وجود داشته باشد که باید به این مسئله توجه جدی شود.
ترابی با بیان اینکه آموزش مادران از وظایف کارشناسان تغذیه است، اظهارداشت: کارشناس تغذیه باید با بیمار و مادر ارتباط برقرار کنند تا اصول اصلی تغذیه را آموزش دهد.
مسئول گروه تغذیه بالینی دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت با بیان اینکه بیش از ۳۰ درصد سرطان ها با تغذیه مناسب قابل پیشگیری است، ادامه داد: روش تغذیه بیماران سرطانی، در بهبود کیفیت زندگی آن ها و کاهش درد موثر است.
ترابی دیابت و فشارخون را جزء شایع ترین بیماری های کشور دانست و افزود: اگر این بیماری ها کنترل نشوند منجر به بیماری کلیوی می شوند که در نشست های متعدد نیز براین نکته تاکید شده است.
وی با بیان اینکه کارشناسان تغذیه بعنوان یک عضو تیم درمان شناخته شوند، گفت: کارشناسان تغذیه هم باید مهارت های خود را افزایش دهند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 2. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 3. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 4. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 5. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 6. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 7. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 8. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 9. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 10. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 11. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 12. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 13. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 14. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 15. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت
 16. در هر شهری که استعداد فوتبال داشته باشد دفتری ایجاد می کنیم /برنامه های علی کریمی از اروپا هم جلوتر است
 17. ورود کمیسیون آموزش مجلس به موضوع اعتراضات داوطلبان به نتایج کنکور/ سازمان سنجش شفاف‌سازی کند
 18. جناح بندیهای سیاسی در شورا معنا ندارد/با مداخله اعضای شورا در عزل و نصب های شهرداری مخالفم/ رسیدگی به مشکلات بازنشستگان شهرداری رشت
 19. سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بعنوان فصل الخطاب در برنامه ریزی های حوزه سلامت می باشد
 20. سقوط دو کابین در تلکابین رامسر۷ مصدوم بجای گذاشت