Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند
فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
شناسه خبر : 219157
چاپ خبر

مدیر کل موسسه استاندارد گیلان :

تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند

داریوش اشکانی پور مدیر کل استاندارد گیلان در مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد که در سالن بانک صادرات رشت برگزار شد اظهار داشت : تدوین استانداردها از مشخصات توسعه یافتگی در یک کشور هستند

تدوین استاندارد ها در یک کشور از مشخصات توسعه یافتگی آن کشور هستند

به گزارش خبرگزاری کاسپین ، عصر امروز (یکشنبه ۲۳ مهر ماه ) همایش روز جهانی استاندارد در سالن اجتماعات بانک صادرات با حضور برخی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی ، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران و فعالان حوزه استاندارد و صنعت برگزار شد.

داریوش اشکانی‌پور مدیر کل استاندارد استان گیلان ضمن خیرمقدم و تبریک روز جهانی استاندارد درباره شعار این روز اظهار داشت : پوستری که برای روز جهانی استاندارد انتخاب گردید در ۱۶۳ کشور عضو ایزو توزیع شد و حاصل کار و هنر یک گرافیست ایرانی است .
وی با بیان اینکه استانداردها ،شهرها را هوشمند می سازند گفت : شهر هوشمند شهری است که بر پایه ی فناوری ،تجهیزات و ارتباطات بنا نهاده شده و پروتکل و زبان مشترک این سیستم ها ،استانداردها هستند.
اشکانی پور افزود : هوشمندی و استاندارها ،شهر ها را به سمت توسعه پایدار رهنمون می شوند و در حوزه های مختلف ، استاندارد سنگ بنای بهره وری می باشد.

وی با اشاره به شعار استاندارد عنوان کرد : این شعار به معنای رعایت و موازین استانداردها در کلیه تولیدات ، خدمات و در برگیرنده انرژی، حمل و نقل، مدیریت پسماند و…است.
مدیر کل استاندارد استان گیلان درباره چگونگی ایجاد شهری هوشمند بیان داشت:
جهت بهره بری و ارتقای خدمات شهری می بایست مدیریت شهری یک پارچه با تعامل کافی بین کلیه ارگان های ذیربط وجود داشته باشد.
اشکانی‌پور با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم‌ توسعه جهت پوشش استاندارد، دولت اقدامات موثری داشته است افزود:
تدوین یک سوم استانداردهای تدوین شده در ۳سال اخیر، ارتقای ایران به رتبه ۲۳ سازمان بین المللی استاندارد از بین ۱۶۳ کشور،امضای ۱۴تفاهم نامه با سازمان استاندارد کشورها،تایید صلاحیت بیش از ۶۰۰ازمایشگاه و…از جمله فعالیت خانواده استاندارد است.
وی با بیان اینکه سازمان استاندارد گیلان در صدد ایجاد رضایت شهروندان گیلانی است بیان داشت:
سازمان استاندار گیلان با ۲۶۸۸مورد بازرسی صنفی، ۱۵۰۰ بازرسی زمین ها و شهرهای بازی،۱۶۲۲ مورد بازرسی از آسانسور، برخورد قانونی با عرضه کنندگان متخلف و تولیدکنندگان کالا و خدمات از جمله اقدامات سازمان استاندارد گیلان است.
اشکانی‌پور با بیان اینکه مشخصه توسعه یافتگی یک کشور تعداد و میزان تدوین استاندارها است گفت:
طرح پویش استاندارد و آشنایی مردم با حقوق خود در حوزه استاندارد از جمله برنامه های است که با حضور همه اقشار و طبقات اجتماعی در حال اجرا است .
وی اضافه کرد :این موسسه با تاسیس ۱۱ دفتر استاندارد سازی در ۸ دانشگاه در استان ،انجمن دیابت ، اداره کل راه و شهرسازی ،اداره کل آموزش و پرورش و تدوین ۷۴ مورد استاندارد ملی گام های هدفمندی را در راه مشارکت در تدوین استاندارهای ملی که عزمی ملی نیز می طلبد برداشته است چون یکی از مشخصات توسعه یافتگی یک کشور میزان تدوین استاندارهای آن کشور است.

مصطفی رامندی رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این مراسم اظهار داشت : فعالان حوزه استاندارد در خط مقدم در اقتصاد مقاومتی قرار دارند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران در تشریح شهر هوشمند بیان داشت:استاندارد، شهرها را هوشمندتر میسازد و شهر هوشمند شهری است که بر پایه سیستم های اطلاعاتی و تجهیرات هوشمندو… بنا شود.

وی با بیان اینکه تفاوتی بین شهر هوشمند و استاندارد وجود ندارد گفت: شهر هوشمند شهری است که بر پایه معیار استاندارد باشد و در این صورت هرچقدر شهر هوشمندتر باشد امن تر خواهد بود و به توسعه نزدیک است.

 

رامندی با اشاره به معنای استاندارد که از قدیم به معنای جمع شدن عده ای در یک محل بوده است بیان داشت: تبعیت در استاندارد به معنای انجام امور با ماهیت صحیح که روشی استاندارد است می باشد.
رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملی استاندارد ایران درباره تحقق توسعه پایدار بیان داشت: توسعه پایدار در صورتی محقق میشود که شبکه تامین داشته باشد که بر این اساس می بایست یک شبکه مشخصی وجود داشته باشد که تولید کننده و… بر اساس آن کارهای خود را تولید کنند.

وی با بیان اینکه کشوری توسعه یافته است که بر مبنای شاخصه های استاندارد باشد افزود:
در حال حاضر از حدود۱۳۰هزار واحد تولیدی در کشور۲۵هزار واحد تولیدی در قالب ۸۰۰ کالا مشمول استاندارد اجباری است.
رامندی در پایان گفت : باید در خصوص مبحث استاندارد در بین اذهان عمومی و تولید کنندگان و مصرف کنندگان فرهنگ سازی شود.

گفتنی است در پایان این مراسم از واحد های تولیدی برتر استان گیلان در زمینه ی رعایت استاندارها، تقدیر شد .

همچنین خانم “پروانه معصومی ” هنرمند پیشکسوت سینمای کشور مهمان ویژه ی این مراسم بود.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی