Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل انجام می شود
فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
شناسه خبر : 219273
چاپ خبر

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان:

نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل انجام می شود

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با بیان اینکه نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل برای بیمار مبتلا به تالاسمی صورت می‌گیرد، گفت: در مازندران چهار هزار نمونه جمع‌آوری و در بانک تهران ذخیره شده است.

نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل انجام می شود

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از ساری، مرتضی ضرابی عصر شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه‌ با بیان اینکه بحث سلول های بنیادی و ذخیره‌سازی آن چندین سال است که در کشور آغاز شد، گفت: امروز دانش ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی بعنوان انقلابی در عرصه خدمات پزشکی مطرح است و کشورهایی که به این دانش و کاربردهای آن آگاه و مجهز هستند، درواقع به ثروتی نهفته دست یافته‌اند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان مهم‌ترین مأموریت این شرکت را انجام عملیات ذخیره‌سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف مطابق با آخرین استانداردها و تأمین سلول مورد نیاز بیماران عنوان و اظهارداشت: سلول‌های بنیادی دو ویژگی مهم هم‌زمان هم برای مدت طولانی سلول مشابه خود را تولید کنند و اینکه بتوانند به انواع سلول‌ها تبدیل شوند،دارند.

ضرابی سلول‌های بنیادی نوع جنینی که در جنین در حال تکوین ،نوع بالغین به این معنا که در انواع بافت‌ها مانند پوست و غیره و نوع سوم که همان خون بندناف عنوان کرد.

وی مغز استخوان را مهم‌ترین منبع سلول‌های بنیادی خون‌ساز اعلام و اذعان داشت: پزشکان حدود ۴۰ سال سلول‌های مغز استخوان  را با موفقیت پیوند می‌ زنند.

 مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان خون محیطی را دومین منبع سلول‌های بنیادی که با تحریک مغز استخوان و مهاجرت سلول‌های بنیادی و خون بندناف که بلافاصله بعد از تولد جمع‌آوری می‌شود، اعلام کرد.

ضرابی  حجم خون موجود در بند ناف و‌ جفت را بین ۸۰ تا ۲۹۹ سی سی اعلام کرد و افزود: این میزان بسته به نوع زایمان متغیر است و بیشترین حجم خون از زایمان طبیعی به دست می‌آید.

وی زمان خون‌گیری را پنج تا ده دقیقه بعد از زایمان عنوان کرد و تأکید کرد: پس از این زمان خون موجود در بندناف و جفت لخته می‌شود.

 مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به فعالیت هر دو بانک ذخیره‌سازی خصوصی و عمومی در ایران گفت: در بانک عمومی نمونه‌هایی که دیگران به شکل خیرخواهانه برای سایر بیماران یا مصارف تحقیقاتی اهدا کرده‌اند، به صورت رایگان و در بانک خصوصی نیز نمونه برای خود نوزاد یا خانواده‌ او در ازای پرداخت هزینه نگهداری می‌شود.

ضرابی خاطرنشان کرد: در دنیا در بانک‌های عمومی ۷۵۰ هزار نمونه و در بانک‌های خصوصی سه میلیون نمونه نگهداری می‌شود و ۳۵ هزار مورد پیوند خون بندناف صورت گرفته است.

وی مقدار سلول‌های بنیادی خون بندناف در بانک عمومی ایران را ۱۵ هزار نمونه اعلام و اذعان داشت: در بانک خصوصی تاکنون ۸۵ هزار نمونه ذخیره شده است که پیش‌بینی ما این است سال آینده این مقدار به ۱۰۰ هزار نمونه برسد.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان هزینه اولیه نگهداری خون بندناف در بانک خصوصی را دو میلیون و پانصد هزار تومان اعلام کرد و گفت: برای نگهداری آن سالانه مبلغ صد و ۲۰ هزار تومان از متقاضی دریافت می‌شود و این در حالی است که در کشورهای اطراف هزینه ذخیره‌سازی حدود دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ دلار است.

ضرابی با بیان اینکه در کشور سالانه بین ۱۲ تا ۱۵هزار نمونه ذخیره می‌شود، افزود: دولت در مقطعی از این دانش و فناوری حمایت کرد که بعدها به دلیل مشکلات اقتصادی قطع شد اما از آنجا که ایران یکی از کشورهای دارای سالم‌ترین خون است، با حمایت دولت می‌توان بانک عمومی را گسترش و حمایت خیرین در ذخیره‌سازی بانک عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با بیان اینکه نخستین پیوند سلول‌های بنیادی خون بندناف در مازندران تا یکماه آینده در بیمارستان امیرکلای بابل برای بیمار مبتلا به تالاسمی صورت می‌گیرد، گفت: در مازندران چهار هزار نمونه جمع‌آوری و در بانک تهران ذخیره شده است.

عضو هيات علمی پژوهشكده رويان ادامه داد: از ۸۵ هزار نمونه ذخیره‌سازی شده بیشتر از ۵۰ درصد آنان رضایت‌نامه اهدا دارند.

ضرابی پنج تا ده درصد نمونه‌ها را غیرقابل ذخیره اعلام کرد و افزود:  هر نمونه خون بندناف را دارای تا دو میلیارد سلول این سلول‌ها به دلیل اینکه امکان تکثیر ندارند،تنها یک بار قابل پیوند هستند.

وی مدت زمان قابل استفاده بودن سلول‌هعای بنیادی خون بندناف را طبق استاندارد تا ۲۵ سال دانست و گفت: از آنجایی که این سلول‌ها در دمای منفی ۱۹۶ درجه نگهداری می‌شوند، از نظر علمی به مدت نامحدود قابل استفاده‌اند.

مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های رویان با اشاره به اینکه برای افزایش تعداد مراکز ذخیره سلول‌های بنیادی خون بندناف، کشور را به سه منطقه جنوب، شمال غرب و شمال شرق تقسیم کرده‌ایم تا در هر منطقه یک استان معین انتخاب شود، گفت:  مازندران با توجه به ظرفیت و برخورداری از یک‌ مرکز پیوند می‌تواند به عنوان استان معین انتخاب شود.

ضرابی از راه اندازی ۲۳ دفتر در استان های کشور و یک دفتر در اربیل عراق خبر داد.

دفتر بانک خون بندناف واحد مازندران در شهرستان ساری، بلوار امیر مازندرانی، خیابان وصال شیرازی، جهاد دانشگاهی در حال فعالیت و شماره تماس ۳۳۳۳۵۳۳۸۰-۰۱۱ پاسخگوی متقاضیان است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی