Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – کاروانسرای شاه عباسی نیازمند حمایت جدی استاندار است
فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۱
شناسه خبر : 219398
چاپ خبر

مدیر کاروانسرای شاه عباسی :

کاروانسرای شاه عباسی نیازمند حمایت جدی استاندار است

حسینعلی سامانی پارسا مدیر کاروانسرای شاه عباسی در جمع خبرنگاران با اشاره به معضلاتی که در حال حاضر با آنها روبروست ، گفت : کاروانسرای شاه عباسی (لات) که از قدمت زیادی برخوردار است و تاریخ ساخت آن به دوران صفویه بر می گردد یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی بوده که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و بنده در سال ۹۴ پس از طی مراحل قانونی دست به احیای این مکان زدم

کاروانسرای شاه عباسی نیازمند حمایت جدی استاندار است

به گزارش خبرگزاری کاسپین ، سامانی با بیان اینکه برای احیای این بنا ، هزینه های زیادی را متحمل شده است اظهار کرد :طبق مصوبه هیات وزیران و بنا به مقررات صندوق احیای بناها و اماکن تاریخی  زمانی که این کاروانسرا در صدد واگذاری بود ،فرآیند واگذاری از طریق مزایده  را طی کردیم و برنده مزایده شدیم و در جهت احیا و بهره برداری از این مکان تلاش کردیم.

وی ادامه داد : زمین های پیرامون این بنا در سطح بالاتری از کاروانسرا قرار داشت و چون این بنا همیشه در معرض آب گرفتگی بود طبق نظر و دستور کارشناسان میراث فرهنگی  پیش رفتیم و برای حفظ و نجات بخشی کاروانسرا از شرایطی که وجود داشت اراضی پیرامون خاکبرداری شد و این بنا را از دل خاک بیرون کشیدیم.

وی خاطر نشان کرد : این روند یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان  برای اینجانب به عنوان سرمایه گذار هزینه شد که البته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط کارشناسان میراث فرهنگی گیلان تایید شد و مقرر گردید اعتباری در سه مرحله ۵۰۰ میلیون تومانی توسط سازمان برنامه و بودجه گیلان پرداخت شود.

وی تصریح کرد :مرحله ی اول این پول به حساب اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری واریز شد اما این مبلغ هنوز پس از گذشت یک سال و نیم به دست بنده نرسیده است.

وی با بیان اینکه باید از سرمایه گذاران در بخش گردشگری حمایت ویژه صورت گیرد گفت : کاروانسرای شاه عباسی بنای تاریخی ثبت جهانی است و وجود این بنا افتخاری برای گیلانیان است و اینجانب به جهت حفظ و پاسداشت این هویت ملی اقدام به سرمایه گذاری کردم و انگیزه ام صرفا ایجاد یک رستوران نبود بلکه تمام تلاشم در جهت شناسایی و احیای این مکان به مردم کشورمان بوده است.

وی با گله مندی از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان تصریح کرد : همراهی این اداره مهمترین خواسته ی اینجانب است چون بنده ابنیه ی تاریخی این استان را دوباره احیا کرده ام و در جهت احیای آن از ظرفیت مادی خود مایه گذاشته ام.

سامانی با اشاره به نقش کلیدی استاندار گیلان در زمینه ی حمایت از سرمایه گذاران عنوان کرد : از دکتر سالاری استاندار محترم گیلان که آوازه ی عملکرد خوب ایشان به گوش گیلانیان رسیده است ،تقاضا دارم که حمایت ویژه ای از سرمایه گذاران بخش گردشگری داشته باشند .

وی اذعان داشت : وقتی سرمایه گذاری به جهت برند سازی و احیای یک بنای تاریخی و میراثی هم و غم خود را معطوف موضوع می کند و از سرمایه شخصی خود هزینه می کند انتظار دارد که در قبال این امر از سوی مسوولین حمایت هایی را داشته باشد که این حمایت ها لزوما مادی نیست.

سامانی با بیان اینکه موانع سر راه یک سرمایه گذار باید مرتفع و به نیازهای وی پاسخ داده شود گفت : بنده برای نصب تابلوهای راهنمای شناسایی و دسترسی این مکان با راهداری همچنان با مشکل روبرو هستم و جای تاسف است که کاروانسرای شاه عباسی که می تواند محل بسیار خوبی برای جذب گردشگران باشد در طول مسیر جاده هیچگونه تابلوی راهنما ندارد.

سامانی ادامه داد : جا دارد در زمینه ی اقدامات نصب بنر از جناب آقای امیر حسین علوی رییس شورای شهر رشت تشکر و قدردانی کنم که تعامل خوبی با مجموعه کاروانسرای شاه عباسی داشته اند .

وی افزود : استاندار پیشین گیلان جناب دکتر نجفی بازدیدهای متعددی از کاروانسرای شاه عباسی داشتند و وعده های زیادی نیز بیان کردند اما متاسفانه این وعده ها جامعه عمل نپوشید.

وی خاطر نشان کرد : تامین امنیت فعالیت های سرمایه گذاران به عهده ی چه کسی می تواند باشد ؟

سامانی ادامه داد : این انتظار می رود که مدیران محترم استان از سرمایه گذاران بخش ابنیه ی تاریخی حمایت کنند تا سرمایه گذاری که موجب اشتغالزایی شده بتواند بازگشت سرمایه ای داشته باشد.

وی ضمن تشکر از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و آقایان اکبر زاده و فرضی پور عنوان کرد :  در خصوص ترمیم سنگفرش این مجموعه نیز اعتباری به بنیاد مسکن گیلان  تخصیص یافت و این اعتبار با مساعدت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مجموعه کاروانسرا هزینه گردید.

سامانی همچنین از فرماندار شهرستان رشت خواست تا نسبت به وجود چنین ابنیه ی تاریخی در محدوده ی شهرستان رشت عنایت ویژه داشته باشند و گفت : از تمامی مدیرانی که علاقمند به گسترش فضاهای گردشگری استان و حمایت از سرمایه گذاران هستم تقاضا دارم که یاریگر ما در این بخش باشند و با رفع موانع انگیزه ی ما را برای ادامه ی فعالیت دو چندان کنند.

سامانی همچنین از طرح توسعه ی این مکان خبر داد و گفت : ایجاد تله کابین و پیست کارتینگ تا پایان سال در کنار این مجموعه راه اندازی می شود .

وی اضافه کرد : تیم مدیریت کاروانسرای شاه عباسی به انجام فعالیت خود مصر است و روند توسعه را با قدرت و جدیت ادامه می دهد و در خصوص جلب گردشگران درصدد برگزاری برنامه های فرهنگی خوبی برای عموم می باشد .

سامانی تاکید کرد : این برنامه ها شامل بازیهای بومی محلی ، موسیقی سنتی ،دعوت از بزرگان هنر ،شعر و موسیقی گیلان و … خواهد بود .


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی