فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
شناسه خبر : 219444
چاپ خبر

فرهاد دلق پوش، در نشست هم اندیشی هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی:

تشکیل اتاق فکر در گیلان می تواند مبدع راهکار در حوزه تجارت خارجی باشد

دکتر دلق پوش در نشست هم اندیشی با هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معدن و کشاورزی به بیان مشکلات بخش صادرات و تجارت خارجی پرداخت و عنوان داشت: برای رفع موانع پیش روی صادرکنندگان باید با تمام ظرفیت چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی به نقاط مبهم و عواملی که در روند کاهش سطح صادرات وجود دارد، با دقت نظر ، راهکاری اساسی اتخاذ کرد

تشکیل اتاق فکر در گیلان می تواند مبدع راهکار در حوزه تجارت خارجی باشد

به گزارش خبرگزاری کاسپین و به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، وی با بیان اینکه باید درک واحدی از شرایط موجود داشته باشیم، ابراز داشت؛ لازم است با دانش و بینشی عمیق چه در حوزه بین الملل و چه در مسائل قانونی به نحوی مسیر را پیش ببریم تا با ایجاد تعامل موثر بین بخش دولتی و خصوصی بتوانیم بر چالش ها و مشکلات فائق شویم.

دلق پوش؛ هدایت، حمایت و نظارت را سه وظیفه اصلی بخش دولتی بر شمرد و گفت: تسهیل و روان سازی امور در اولویت این سازمان است. با برآورد پتانسیل های این استان پر واضح است که گیلان به اندازه یک کشور کارایی و ظرفیت دارد اما در مقایسه با سایر استان های کشور عقب هستیم و این در حالی است که ما در گیلان دروازه ی ورود به بازارهای اروپا هستیم ولی به نحو مطلوب از این ظرفیت ها استفاده نکرده ایم.

ایشان به نقش بسزای ایران در فعالیت ها و ارتقاء کشور آذربایجان اشاره نمود و عنوان کرد: علیرغم تاثیر بسزای ایران در شکوفایی اقتصادی آذربایجان، حتی نتوانستیم بحث روادید را در روابط دو کشور حذف نماییم. ما در بخش صنعت، معدن و تجارت در همه حوزه ها از تولید و توزیع و مصرف تا نظارت و صادرات نقش داریم و این گستردگی فعالیت ها مستلزم این است که دیدگاه های ما نیز به همین وسعت وگستردگی باشد و این نیازمند یک برنامه و استراتژی ویژه می باشد.

وی بر ضرورت الحاق به تجارت جهانی  ( WTO ) برای تحول اقتصادی کشور تاکید نمود و اذعان کرد: ما در ایران هفت درصد از ذخایر دنیا را در اختیار داریم ولی سهم کشور ما از اقتصاد جهانی فقط ۶دهم درصد می باشد در این شرایط چگونه می توانیم به گردونه رقابت در تجارت جهانی ملحق شویم.

فرهاد دلق پوش بر ضرورت تشکیل اتاق فکر در اتاق بازرگانی تاکید نمود و گفت: باید بپذیریم که بین خودمان در داخل هم رقابت سازنده نیست متاسفانه رقابت مخرب داریم و باید به هدف واحد بیاندیشیم و رقابت را مثبت و ارزشمند نماییم و با هم افزایی می توانیم از قابلیت های موجود به نحو بسیار مطلوب تری استفاده نماییم و در اتاق فکر مشکلات احصاء و راهکار های علمی و عملی متناسب با واقعیت های موجود را استخراج نماییم و به عنوان یک بسته کامل آن را به دولت و همچنین نمایندگان مجلس جهت پیگیری و تصویب ارائه نماییم.

ایشان در ادامه تصریح کرد: به حضور و میدان داری بخش خصوصی در همه صحنه ها و عرصه های اقتصادی و اجتماعی اعتقاد کامل دارم اصل مدیریت استفاده از فرصت هاست و گیلان می تواند مبدع خیلی از امور باشد، اولویت ها را در اتاق فکر مشخص کنید و از بستر های علمی و تجارب عملی به نحو هدفمندی استفاده گردد.

وی به ضرورت ایجاد پایانه های صادراتی اشاره کرد و گفت: لازم است مزیتهای رقابتی را در زمینه صادرات با تشکیل انجمن ها وشرکتهای مدیریت صادرات افزایش دهیم و همچنین برای بازسازی و نوسازی صنایع باید تحرک علمی و عملی داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه به عنوان یک سخت افزار یاد کرد و گفت: راهکارهای صادراتی به صورت کمی و کیفی به عنوان نرم افزار آن نیز باید فراهم شود و برای این مهم از حضور نخبگان بیشتر استفاده خواهیم کرد.

گفتنی است که در این نشست برخی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق در خصوص مسائل مبتلا به فعالیت صنایع استان نکاتی را مطرح کرند و خواستار رفع چالش های سرمایه گذاری در استان شدند.

 


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل