فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر : 219535
چاپ خبر

مسئول دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو مازندران:

بیش از ۷۰‌درصد مسمومیت ها دارویی است

مسئول دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه در سال های گذشته نیز، بیش از ۷۰ درصد مسمومیت ها دارویی بوده است، گفت: الکل ۵٫۴ درصد، متادون ۵ درصد، اپیوم ۵ درصد، قرص برنج ۳٫۶ درصد، غذایی ۳٫۶ درصد، سموم کشاورزی ۳ درصد، مرگ موش ۲ درصد، شوینده ها ۱٫۳۰، حشره کش ها۱٫۳درصد و گیاهان سمی با ۰٫۰۳ درصد به ترتیب بالاترین میزان مسمومیت ها در استان می باشند.

بیش از ۷۰‌درصد مسمومیت ها دارویی است

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از ساری،  مینا امینی یکشنبه در جمع خبرنگاران  شعار امسال هفته پیشگیری از مسمومیت را «با افزایش آگاهی مانع مسمومیت دارویی شویم» دانست و گفت: هرساله از اول تا هفتم آبان ماه به نام هفته پیشگیری از مسمومیت نامگذاری شده است که هدف آن آموزش نحوه پیشگیری، درمان و کاهش مرگ و میر ناشی از مسمومیت است.

مسئول دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مازندران به ۵۷۵۷ مورد مسمویت در سال گذشته اشاره و اظهارداشت: از این تعداد حدود ۶۰ درصد از مسمومیت ها در استان مازندران، مسمومیت دارویی است.

امینی با بیان اینکه در سال های گذشته نیز، بیش از ۷۰ درصد مسمومیت ها دارویی بوده است، افزود: الکل ۵٫۴ درصد، متادون ۵ درصد، اپیوم ۵ درصد، قرص برنج ۳٫۶ درصد، غذایی ۳٫۶ درصد، سموم کشاورزی ۳ درصد، مرگ موش ۲ درصد، شوینده ها ۱٫۳۰، حشره کش ها۱٫۳درصد و گیاهان سمی با ۰٫۰۳ درصد به ترتیب بالاترین میزان مسمومیت ها در استان می باشند.
وی به مسمومیت با قرص برنج نیز اشاره کرد و گفت: قرص برنج جزء کشنده ترین مسمومیت ها محسوب می شود که با اطلاع رسانی و سیاستگذاری های مناسب وزارت بهداشت بازرسی های متعددی از عطاری ها و سایر اماکن به منظور عدم توزیع آن انجام شده است .
امینی نوع دیگری از قرص برنج موجود در کشور که جهت مصارف خانگی دردسترس می باشد، حاوی سیر، کلرور سدیم ، تالک و نشاسته عنوان کرد.
مسئول دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه مازندران با بیان اینکه کودکان و سالمندان بیشتر در معرض عوارض مسمومیت قرار دارند، تاکید کرد: بر اساس آمار در سال گذشته ۳۵ درصد از مردان و ۶۵ درصد از زنان دچار مسمومیت شدند که بیشترین شیوع در سن بالای ۱۲ سال است.
امینی با تاکید بر عدم مصرف دارو بدون نسخه پزشک، بیان کرد: بیماران باید اطلاعات داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهند زیرا مصرف همزمان برخی داروها احتمال مسمومیت را افزایش می دهند.
وی همچنین بر عدم مصرف بیش از حد داروها تاکید کرد و افزود: مصرف بیش از حد برخی از داروها مانند داروهای قلبی (احتمال خونریزی ، آسیب به قلب و عروق و …) عوارض جبران ناپذیری دارند بنابراین بیماران باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند.
مسئول دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه مازندران شهروندان برای دریافت اطلاعات دارویی و سموم با شماره ۱۹۰ و ۱۴۹۰ داخلی ۳ تماس بگیرند، گفت: این مرکز به صورت رایگان از ساعات ۷:۳۰ الی ۱۰ شب آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان می باشد.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل