فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸
شناسه خبر : 219571
چاپ خبر

مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری:

تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است

مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه گستردگی خوبی در توسعه صنایع دستی گیلان به چشم می خورد،اذعان کرد: یکی از سیاست‌هایی که باید بصورت جدی دنبال شود،موضوع تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات است

تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است

به گزارش خبرگزاری کاسپین و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ دومین نشست مشترک فعالان صنایع دستی و فعالان بسته بندی شمال کشور با هدف آشنایی متقابل این عوامل در هتل سفید کنار انزلی برگزار شد.

در این نشست که با حضور مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری،مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان و جمعی از صاحب نظران حوزه بسته بندی کشور برگزار شد،رضا علیزاده گیلان را خاستگاه فرهنگ و هنر خواند و گفت:یافته های حاصل از کاوش های باستان شناسی در مناطق مختلف استان گواهی بر این ادعاست.

وی با اشاره به موقعیت گردشگری گیلان و تعدد بی شمار گردشگران خارجی و داخلی در ایام مختلف سال در استان اذعان داشت:مقوله سفر با عرضه هرچه بیشتر صنایع دستی ارتباطی تنگاتنگ دارد،چنانکه گردشگران از هنرهای سنتی بعنوان سوغات و کالایی با محتوای فرهنگی استقبال می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تشریح وضعیت کنونی استان در بحث صنایع دستی تصریح نمود:این استان با بهره مندی از حضور ارزشمند۲۰هزارهنرمند صنایع دستی طی سالهای اخیر توفیقات بسیاری را در سطح کشور کسب نموده که آمارهای مقایسه ای استان ها در سطح کلان نشان دهنده میزان تلاش فعالان صنایع دستی گیلان است.

این مسئول با بیان اینکه هم اکنون ۱۱۵کارگاه تولید صنایع دستی در گیلان فعال است،به افتتاح خانه های صنایع دستی در نقاط مختلف استان و برپایی بازارچه های فروش صنایع دستی اشاره کرد و افزود:رقبت افزایی در بین هنرمندان صنایع دستی و نیز سهولت بخشی برای عرضه دست ساخته ها از اهداف اصلی اقدامات مذکور می باشد.

علیزاده؛ صادرات کانتینری اقلام صنایع دستی گیلان به کشورهای همسایه و برخی کشورهای اروپایی را مورد بحث قرار داد و گفت:توسعه این فعالیت فرهنگی-اقتصادی می تواند کشور را از وابستگی به درآمدهای نفتی برهاند و خود اتکایی را محقق سازد.

وی با بیان اینکه هم اکنون قریب به ۴۰۰فروشگاه عرضه صنایع دستی در گیلان وجود دارد،اذعان کرد:وجود و ظهور این نوع از فروشگاه ها در استان نشان از تقاضای بالا برای این محصولات است؛لذا باید با خرد جمعی نسبت به ایده سازی برای خروج از پوسته سنتی به مدرن در حوزه بسته بندی صنایع دستی تلاش کنیم.

میرزالو مدیرکل حوزه حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست با ابراز خرسندی از انتخاب گیلان بعنوان میزبان دومین نشست مشترک فعالان صنایع دستی و فعالان بسته بندی شمال کشور اظهار داشت:گیلان در زمینه تولید و عرضه صنایع دستی استانی پیشتاز است.

وی با بیان اینکه گستردگی خوبی در توسعه صنایع دستی گیلان به چشم می خورد،اذعان کرد: یکی از سیاست‌هایی که باید در مسیر بهبود در تولید و فروش بصورت جدی دنبال شود،موضوع تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات است.

این مسئول تصریح کرد: بحث تجاری سازی و برندسازی با ایده های نوین تعامل یافته و درصورت تحقق یک تکامل را به وجود می آورد.

میرزالو بسته بندی را از ارکان تجاری سازی قلمداد نمود که درصورت برخورداری از زیبایی ظاهری و کیفیتی مطلوب بعنوان ارزش افزوده برای کالای صنایع دستی به شمار می آید و توجه بیشتری را از سوی مخاطب به خود جلب می سازد.

وی بر لزوم تطابق بسته بندی با فرهنگ و هنر بومی جامعه مبدا تاکید کرد و گفت: در راستای بهبود ارائه محصولات صنایع دستی و ترویج بسته بندی برای این اقلام بزودی جشنواره بسته بندی در حوزه صنایع دستی برگزار و فعالان این حوزه تشویق می شوند.

یحیی رحمتی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان نیز در ادامه با بیان اینکه بسته بندی مطلوب و متناسب با نیاز جامعه می بایست در الویت کاری تولیدکنندگان صنایع دستی قرار گیرد، گفت: با اجرای این مهم ظرفیت اشتغال در حوزه صنایع دستی افزایش و ارزش افزوده بیشتری نصیب تولیدکنندگان خواهد شد.

وی افزود:توجه به بسته بندی صنایع دستی رونق در فروش این محصولات را به دنبال دارد و در توسعه صادرات آن بسیار موثر خواهد بود.

رحمتی؛توجه به استانداردها در مقوله بسته بندی را یک ضرورت خواند و از هنرمندان خواست تا با فعالان حوزه بسته بندی تبادل نظر نمایند.

نمایش انیمیشنی با موضوع بسته‌بندی صنایع‌دستی از سوی شرکت دیرین‌دیرین و همچنین رونمایی از چند مدل بسته بندی صنایع دستی پایان بخش این نشست تخصصی بود


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل