فهرست
leader 1
زمان انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶
شناسه خبر : 219597
چاپ خبر

نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد

نشست علمی و تخصصی موزه و موزه داری در گیلان با حضور مدیر کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی ،رییس انجمن مجموعه داران کشور ؛ مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ،رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان و جمعی از مجموعه داران استان و اساتید دانشگاه در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد

نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری کاسپین ،رضا علیزاده مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به دستاوردهای پژوهشی در حوزه ی میراث فرهنگی در این جلسه عنوان کرد : بنا داریم از ظرفیت حوزه های علمی و دانشگاهی به نفع حوزه های اجرایی بهره لازم را ببریم و این گونه نشست ها انعکاس دهنده ی نگاه ما به حوزه ی عملکردی هستند .
وی با توجه محوریت جلسه ی مذکور و اهمیت بخش موزه ، موزه داری و مجموعه داران گفت : استان گیلان با توجه به حوزه های اقلیمی ، مردم شناسی و تمدن ،۲۰ موزه در گیلان فعالیت این بخش را عهده دار هستند ،۵ موزه تحت نظارت و مدیریت اداره کل میراث فرهنگی ،۹ موزه مشارکتی با دستگاههای اجرایی و ۶ موزه نیز توسط مجموعه داران بخش خصوصی ایجاد شده است .
علیزاده با تاکید بر مقوله ی اقتصاد مقاومتی و توجه به مشارکت بخش خصوصی در زمینه ی موزه داری اظهار داشت : باید از ظرفیت بخش خصوصی علی الخصوص مجموعه داران در ایجاد موزه های خصوصی بهره گیری شود چون به نظر می رسد گامهای اولیه در بخش اقتصاد مقاومتی اینگونه برداشته می شود .
وی افزود : نشست های این چنینی کمک خواهد کرد که ترغیب ایجاد موزه در مجموعه داران دو چندان شود .
علیزاده به برپایی نمایشگاهها و موزه های مشترک با استفاده از مجموعه داران اشاره کرد و گفت :راه اندازی برخی موزه های خصوصی با حمایت این سازمان بمانند موزه سکه در رودبار توسط آقای مهران اشراقی ، موزه عشایر در سوباتان تالش توسط آقای بهمن جلیلی و موزه تعلیم و تربیت حکیم نظامی در آستارا از نمونه های خوب این فعالیت هاست.

علیزاده علاقمندی مردم به موزه و فرهنگ بومی گیلان یادآور شد و گفت : اهدای سکه های آقای خواجه نوری ،اهدای لوح و کاپ های قهرمانی فردین معصومی به موزه رشت و … نشان از علاقمندی فرهیختگان و ورزشکاران به ثبت میراث و دستاوردهای این سرزمین است و اداره ی ما نیز بر این امر استوار شده که از تمامی ظرفیت های بومی ،مردمی استفاده کنیم.
مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان از ظرفیت بناهای تاریخی گیلان برای ایجاد موزه نام برد و خاطر نشان کرد : ساختمان پست در میدان شهرداری رشت به موزه پست ؛ ساختمان بانک ملی انزلی به موزه سکه و پول و بناهای دیگر درخور ،می تواند باعث ایجاد جاذبه های گردشگری و فرهنگی شود .

ولی جهانی سرپرست معاونت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان نیز در این نشست گفت: گیلان یکی از استان های غنی به لحاظ بناهای تاریخی و آثار باستانی است. ۲۵۰۰ اثر تاریخی در کل استان گیلان شناسایی شده که از این تعداد، ۱۰۶۰ بنای تاریخی در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شده است. در مورد موزه های مشارکتی و خصوصی در حال ساخت گیلان نیز گزارش هایی ارایه داد و گفت: گیلان پنجمین استان دارای غارهای دستکند است و تلاش سازمان میراث این است که غار دستکند میکال را به موزه تبدیل نمایید.
وی همچنین به آغاز مطالعات ایجاد سایت موزه مارلیک اشاره نمود و تصریح کرد: اشیای بدست آمده در تپه باستانی مارلیک در دیگر موزه های کشور نگهداری می شود و تلاش داریم این آثار به موطن خود برگشته و در موزه رشت به نمایش درآید.

جهانی همچنین از تلاش برای ایجاد موزه قران در استان اشرفیه، موزه آبزیان در چمخاله لنگرود و سایت موزه در حریم اسپیه مزگت خبر داد.

وی همچنین گفت: با مساعدت فرماندار شهرستان تالش، موزه بزرگ تالش در دست اقدام است و کلیه اشیا بدست آمده در تالش در کاخ سردار امجد جانمایی می گردد.

جهانی همچنین گفت: سایت موزه سنگ قبور دوره اسلامی در تپه پنج پیران ایجاد شده و قرار است در این سایت موره بصورت پایلوت، طرح کودک باستان شناس راه اندازی گردد.

رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان در این نشست گفت: موزه واژه ای یونانی است و در تعریف، مجلس فرشتگان معنی شده است .حضور در موزه ها باعث آرامش انسان است.
محمدی توجه به فرهنگ را از اولویت اساسی خواند و عنوان کرد :
باید نگاه به مقوله ی فرهنگ و تقدم آن در جامعه از سوی دستگاههای اجرایی و مدیریتی پذیرفته شود.
کیوان محمدی از تخصیص اعتبار برای ایجاد سایت موزه مارلیک خبر داد و افزود: وقتی از دید زیبایی شناسی، به آثار بدست آمده در مارلیک توجه می کنیم، در مقایسه با آثار هنری دیگر نشان می دهد که گیلان دارای تمدن غنی بوده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گیلان، عدم پویایی در موزه ها، عدم تخصص گرایی در علوم انسانی و موزه داری را نیز از دیگر دلایل بی توجهی و بی رونقی به موزه ها نام برد و تاکید کرد: متاسفانه هنوز استان گیلان موزه ای در خور شان تمدن غنی خود ندارد و سه منطقه عمده و مهم استان گیلان یعنی تالش ،املش و رودبار با توجه به پیشینه و تمدن خود نیازمند موزه های شایسته هستند.
وی با بیان اینکه طرح ایجاد موزه “مارلیک ” در رودبار مطرح است عنوان کرد :
رودبار در مسیر گردشگری استان قرار دارد و شاهراه خوبی برای امر موزه است که طیف وسیعی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب نماید .
وی اضافه کرد : در گیلان موزه ای که در خور قدمت این استان باشد نداریم چون گیلان دارای تمدنی در هزاره دوم قبل از میلاد بوده و از موزه هایی که بتوانند این گذشته غنی را بازتاب دهند ،برخوردار نیستیم.

رییس انجمن مجموعه داران ایران ضمن تشریح فعالیت های این انجمن غیر دولتی گفت: تاکنون توانسته ایم سه هزار مجموعه دار را در کشور شناسایی و در حد توان آموزش داده و حمایت کنیم.
منوچهر لطفی افزود : در بین این مجموعه داران افرادی هستند که عاشقانه ،آثار متفاوتی را جمع اوری و سالها با خون دل نگهداری کرده اند.
وی اضافه کرد : در بین ایشان ، ۴۰۰رقم مجموعه جمع اوری شده است. انجمن تلاش دارد اینها را شناسایی و ساماندهی نماید.
وی تصریح کرد:
تخمین می زنیم حدود ۱۰هزار نفر مجموعه دار حرفه ای و غیر حرفه ای داریم و به کمک سازملن میراث فرهنگی انها را تشویق کردیم که موزه های خصوصی راه اندازی نمایند تا تلاش آنها باقی بماند.
لطفی گفت: به مجموعه داران آموزش می دهیم که چگونه بصورت علمی کار مجموعه داری بکنند. امروز سیستمی داریم که بدون کمک دولت، روزانه ۳نفر به انجمن مجموعه داری اضافه می شود.

برپایی نمایشگاهی از آثار مجموعه داران گیلانی در حاشیه نشست علمی و تخصصی

در حاشیه نشست علمی و تخصصی موزه و موزه داری در گیلان ، چند مجموعه دار گیلانی آثار خود را در دید عموم به نمایش گذاشتند .
مجموعه ی” مهران اشراقی” مجموعه دار بزرگ گیلانی در این نمایشگاه چشم هر بیننده علاقمند به فرهنگ و تاریخ را خیره می کرد .
مهران اشراقی که متولد ۱۳۵۲ در رشت می باشد تا کنون بیش از ۱۰۰ فعالیت نمایشگاهی داشته است و بخشی از مجموعه ی غنی خود را شامل اسناد ،دست نوشته ها و پاکات پستی مربوط به تجار استان گیلان مربوط به دوران قاجار و پهلوی ، قباله های ازدواج ،کارت پستال ؛ تمبر و سکه و… را در معرض دید علاقمندان قرار دهد.
لازم بذکر است مجموعه ی متعلق به اشراقی در نوع خود بی نظیر است .

در پایان این مراسم از مجموعه داران بخش خصوصی گیلان قدردانی شد .


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 2. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 3. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 4. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 5. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 6. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 7. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 8. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 9. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 10. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 11. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 12. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 13. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 14. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 15. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 16. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 17. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 18. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 19. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 20. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل