فهرست
leader 1
زمان انتشار : جمعه ۸ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۲
شناسه خبر : 47833
چاپ خبر

پاداش ۹۰ هزار دلاری برای مخالفت با برجام!

پایگاه اینترنتی لوبلاگ اعلام کرد که چارلز شومر برای مخالفت با توافق هسته ای ایران، ۹۰ هزار دلار از ایپک پاداش گرفته است

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین، الی کلیفتون در تحلیلی برای پایگاه اینترنتی لوبلاگ نوشت: سناتور دموکرات، چارلز شومر از نیویورک، اولین سناتور دموکراتی بود که علنا با توافق هسته ای دولت اوباما برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران مخالفت کرد. شومر در ششم اوت، کمتر از یک هفته بعد از آن که کاخ سفید توافق هسته ای را به کنگره ارائه دهد، اعلام کرد با این توافق مخالفت خواهد کرد. در آن زمان روزنامه نیویورک تایمز ادعا کرد که مخالفت شومر، دیوار دفاعی دموکرات ها را به لرزه درآورد. کمیته روابط آمریکا و اسرائیل، موسوم به ایپک، یکی از تاثیرگذارترین مخالفان توافق هسته ای ایران در آن زمان با انتشار بیانیه ای از موضع شومر استقبال کرد، چرا که آنها پیش بینی می کردند با توجه به تاثیرگذاری شومر، دموکرات های بیشتری علیه توافق هسته ای رای خواهند داد. در این بیانیه آمده بود: در حالی که مخالفت های دو حزبی با این توافق رو به افزایش است و حمایت علنی از آن رو به کاهش است، ما معتقدیم که به یک توافق بهتر نیاز داریم.

اما شومر با این کار خود فقط توانست سه سناتور دموکرات یعنی، سناتور بن کاردین، سناتور جو مانچین و روبرت منندز را با خود همراه کند. اما او این تصمیم او برای شکستن سلسله مراتب و قرار گرفتن در مقابل مهمترین باتکار سیاست خارجی دولت اوباما در دور دوم ریاست جمهوری با تزریق سخاورتمندانه مالی گروه نورپیک، یک گروه وابسته به ایپک همزمان شد.
رهبری ایپک به ایتنکه صورت حساب های مالی خود را از طریق نورپیک (NORPAC ) پرداخت می کند، معروف است.براساس افشاگری های گروه اف ای سی، همزمان با اعلام مخالفت شومر با توافق هسته ای ایران و رای گیری ماه سپتامبر سنا، نورپیک، نود هزار دلار به کمیته تبلیغات شومر پرداخت کرد.

شومر همواره به نوعی از یک جایگاه مطمئن در سنا برخوردار بود، اما شاید این وضعیت ادامه نیابد. مخالفت او با توافق هسته ای به سرعت او را به عنوان یک هدف مخالف با فعالیت های مترقیانه تبدیل کرد و مخالفانش یادآور شدند که او زمانی با جنگ عراق موافقت کرده است و این سئوال را مطرح کردند که با این وصف ایا این سناتور دموکرات، واجد صلاحیت های لازم برای قرار گرفتن در جایگاه رهبر حزب دموکرات است یا نه؟ گروه موسوم به اقدام کریدو(CREDO) بیانیه ای در انتقاد از شومر منتشر کرده و در آن اعلام کرد: سناتور شومر، با پیوستن به جمهوری خواهان برای به راه انداختن یک جنگ دیگر در خاورمیانه می خواهد دموکرات ها را به سمت محافل جنگ طلب سوق دهد.

جنبش مووآن(MoveOn)یک گروه ضدجنگ اعلام کرد، ۱۷۶۳۶ عضو متعهد شده اند که هشت میلیون و سیصد هزار اعانه ای را که به تبلیغات شومر اختصاص داده اند، بازگردانند، البته اگر شومر و دیگر دموکراتها موفق شوند که در توافق هسته ای اختلال کنند.

اعانه اخیر نورپیک به شومر، او را به بزرگترین دریافت کننده اعانه از این گروه در تبلیغات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ تبدیل کرد و آن را مدیون حمایت قابل ملاحظه اش از اسرائیل است. در سال ۲۰۱۰ ، شومر از آیپک، بیست و پنج هزار و هفتصد دلار دریافت کرد. قبل از آن هم او در سال ۲۰۰۴، فقط سه هزار دلار از گروه مالی ایپک اعانه دریافت کرد.

گروه نوریپیک، معامله مخالفت با توافق هسته ای در مقابل تامین هزینه های مالی انتخاباتی را تکذیب کرده است. اما با توجه به تمرکز بیش از حد این گروه بر روی مسئله ایران که برخی از اوقات هم حالتی هیستریک و عصبی پیدا می کند، پرداخت پاداش به مخالفان بعید به نظر نمی رسد. بن چائوک(Ben Chouake)، رئیس این گروه سال گذشته در مصاحبه با نشنال جورنال گفت: حمایت نورپیک از تحریم های جدید علیه ایران واکنشی به یک تهدید حیاتی برای جهان محسوب می شود. وی در این مصاحبه گفت: آنچه بر روی میز است، یک نسل کشی هسته ای محسوب می شود. آنها می خواهند در دوازده دقیقه با یهودیان همان کاری را بکنند که هیتلر طی دوازده سال کرد. شما نباید به این افراد دیوانه اجازه دهید که تسلیحات هسته ای در اختیار داشته باشند. هیچ چیزی برای مخفی کردن وجود ندارد.

نورپیک در زمان رای گیری برای توافق هسته ای ایران پای خود را از این هم فراتر گذاشت. در ماه سپتامبر این گروه برای اعضایش ایمیلی مضمونی فرستاد و از آنها خواست که تظاهراتی توسط گروه های تندروی ضد اسلام از جمله مرکز سیاست امنیتی(Center for Security Policy ) برگزار کنند. فرانک گافنی(Frank Gaffney ) رئیس این مرکز یکی از اصلی ترین حامیان نظریه توطئه نفوذ اخوان المسلمین در دولت آمریکا و وضعیت محل تولد اوباما است.

نورپیک با وجود اتحاد با گروه های جمهوری خواه اسلام ستیز نظیر گافنی علیه توافق هسته ای ایران،‌این گروه همواره روابط نزدیک خود با دموکرات های عضو کنگره طرفدار جنگ در خاورمیانه را حفظ کرده است. آنها با به دست آوردن شومر، مردی در حاکمیت حزب دموکرات و کسی که می توانست در آینده نزدیک رهبر اقلیت دموکرات و به عنوان جانشین هری رید انتخاب شود، پیش بینی می کردند که توافق هسته ای را لغو می کنند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 2. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 3. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 4. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 5. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 6. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 7. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 8. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 9. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 10. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 11. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 12. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 13. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 14. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 15. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 16. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 17. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 18. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 19. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 20. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور