فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۹
شناسه خبر : 47981
چاپ خبر

آمریکایی ها چه نظری دارند

مرحله ای جدید از رقابت روسیه و آمریکا بر سر نفوذ در جان

پس از اوکراین و سوریه،‌ این جمهوری‌های استقلال یافته شوروی هستند که احتمالا به جدیدترین عرصه رقابت سیاسی-ژئوپلیتیکی میان روسیه و آمریکا تبدیل می‌شوند و اینها از نگرانی‌های کرملین درباره اسلام‌گرایان افراطی و ظن آمریکا درباره تمایلات روسیه در منطقه نشات می‌گیرد

مرحله ای جدید از رقابت روسیه و آمریکا بر سر نفوذ در جان

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین :جفری مانکوف، معاون مدیر اندیشکده CSIS در واشنگتن گفت: این به نوعی دیدگاه نئوامپریالیستی درباره چگونگی عملکرد جهان است و به جاه‌طلبی‌های گسترده روسیه مربوط می‌شود.

نگرانی اغراق شده

یکی از مقام‌های ارشد آمریکا در گزارشی پیش از آغاز سفر جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای میانه که امروز (شنبه) شروع می‌شود، گفت، این سفر برای مجبور کردن دولتهای منطقه برای انتخاب میان قدرتهای جهان یا تلاش برای از بین بردن نفوذ روسیه نیست. این سفر برای مطمئن کردن مجدد شرکای آمریکا در آسیای مرکزی است که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به معنای بی توجهی آمریکا به نیازهای امنیتی و اقتصادی این کشورها نیست.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود،‌ ادامه داد: روسیه در حس ناامنی در منطقه به خاطر وجود داعش اغراق می‌کند. سطح نگرانی در منطقه به طور حتم بیشتر از حد واقعی است.

از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و در نتیجه آن حمله به افغانستان، مسکو و واشنگتن بر یک آتش بس نامطمئن و متزلزل در آسیای مرکزی نظارت داشته‌اند.

مسکو همچنان در منطقه آسیای مرکزی نفوذ دارد و با سربازانش به گارد مرزی تاجیکستان مدتهاست کمک می‌کند و پایگاه‌های نظامی‌اش در تاجیکستان و قرقیزستان فعال هستند. البته مسکو در قبال ایجاد پایگاه‌های هوایی آمریکا در ازبکستان و قرقیزستان و استفاده از منطقه برای تامین مایحتاج عملیاتش در افغانستان تسلیم شده است.

روابط میان مسکو و واشنگتن درپی از سرگیری مجدد فعالیتهای شبه نظامیان در افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور به حالت تعادل بازگشته است.

تصرف محدود شهر قندوز افغانستان توسط طالبان که با تاجیکستان هم مرز است، برای مقام‌های مسکو یک زنگ خطر محسوب شد. آنها نگران این مساله هستند که داعش از آسیای مرکزی به عنوان مسیری اصلی در ورود به روسیه بهره ببرد.

یکی از مقام‌های روس که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما افغانستان را داریم و اکثر راه‌های مرزی آن به روسیه وصل می‌شود و اگر تاجیکستان نتواند اوضاع را کنترل کند،‌ آنها وارد روسیه می‌شوند.

در چند ماهه گذشته،‌ مسکو یک هواپیما را به پایگاه هوایی خود در تاجیکستان فرستاده و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع تحت تسلط مسکو اعلام کرده‌اند که یک نیروی مرزی مشترک را ایجاد کرده‌اند که هدفش اعزام به مرز تاجیکستان – افغانستان و حفاظت از آن است.

منزوی کردن مسکو

سفر جان کری نخستین سفر از سوی یک وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای مرکزی و تمامی کشورهای استقلال یافته شوروی است.

قزاقستان،‌ قرقیزستان و تاجیکستان همگی در دایره روسیه هستند اما ترکمنستان و ازبکستان هر دو دارای ذهنیتی جدا از تسلط روسیه هستند و احتمال می‌رود آمریکا بتواند آنها را کنترل کند.

یک تحلیل گر در قرقیزستان که وزیر امور خارجه آمریکا سفرش را از آنجا آغاز می‌کند، گفت:‌ کری تلاش می‌کند تا روسیه را منزوی کند. هیچ یک از کشورهای حوزه آسیای مرکزی از مسکو حمایت نمی‌کنند.

جان کری در بازدید خود از عشق آباد،‌ ترکمنستان احتمالا از پروژه مورد حمایت آمریکا با هدف انتقال گاز طبیعی این کشور به پاکستان و هندوستان از طریق افغانستان حمایت می‌کند. این روش اتکای ترکمنستان به روسیه را در تامین گاز طبیعی کم می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در توقف خود در سمرقند، مسیر قدیمی جاده ابریشم در ازبکستان نشستی را با وزرای امور خارجه پنج کشور آسیای مرکزی خواهد داشت.

ازبکستان و ترکمنستان در فهرست نهادهای حقوق بشری سرکوبگرترین و منزوی‌ترین دولتها هستند. جان کری در این نشست نگرانی آمریکا را بابت این سوابق حقوق بشری در این دو کشور ابزار خواهد کرد.

وی همچنین قرار است مساله ضرورت ایجاد روابط قوی تر میان کشورهای منطقه را مطرح کند.

کارشناس مسائل آسیای مرکزی مستقر در قزاقستان گفت: به نظر می‌رسد واشنگتن تلاش می‌کند تا پروژه قدیمی خود را در ایجاد اتحاد منطقه‌ای پنج کشور در داخل “آسیای مرکزی بزرگتر” تجلی کند که فراتر از روابط با چین و روسیه است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. پرفروش‌ترین گوشی‌ها در فصل دوم ۲۰۱۷
 2. امام جمعه جدید شهرستان لاهیجان معرفی شد
 3. ایجاد سایتهای معدنی اثرات تخریبی را به شدت کاهش خواهد داد
 4. ابلاغ زمان شروع به کار شوراهای شهر و روستا به فرمانداری / اعلام زمان برگزاری مراسم تحلیف
 5. رای اعتماد به وزرا یکشنبه صبح انجام می شود / تشریح برنامه ریزی هیات رئیسه مجلس برای سهولت در رای گیری
 6. مرگ کودک ۴ ساله ساروی در اثر سقوط در چاه کشاورزی
 7. ارزیابی عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت از توانایی های اجرایی کابینه پیشنهادی دوازدهم / زنگنه شیخ الوزرا است
 8. سازمان میراث فرهنگی در پی تعریف درآمدهای پایدار باشد/ آیین‌نامه‌های برنامه ششم هرچه سریعتر تدوین شود
 9. نحوه برگزاری جشنواره ملی مطبوعات گیلان در منطقه آزاد انزلی مورد بررسی قرار گرفت
 10. امضای تفاهم نامه ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی در گیلان
 11. تخصیص تسهیلات بانکی یارانه دار برای اجرای طرح های فرآوری و بسته بندی چای
 12. ساری رتبه سوم سرانه شهری را در کشور به خود اختصاص داده است/تجلیل از خبرنگاران گزینشی نباشد
 13. پاسخ فرمانده لشکر ۸ نجف درباره جزئیات به اسارت درآمدن شهید حججی/ آخرین وضعیت مقری که داعش از آن فیلم ارسال کرد
 14. ناديده گرفتن محدوده‌هاي شنا در دريا، ناديده گرفتن حق زندگي است
 15. وزارت اطلاعات از مسائل سیاسی و جریانی دور بوده است
 16. فحاشی به ظریف در صحن علنی مجلس
 17. شهیدان بلباسی و حججی نمونه بارز فعالان اردوهای جهادی هستند
 18. پیگیری پروتکل مرغ / ولگاگراد گزینه‌ای برای کشت فراسرزمینی ایران است
 19. تلاش بیشتر برای توسعه و افزایش تراز تجاری و صادراتی
 20. استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای کاهش آسیب‌های اجتماعی جوانان