فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۶
شناسه خبر : 48175
چاپ خبر

یکشنبه روزی تعیین‌کننده برای اردوغان است

اگر حزب عدالت و توسعه بتواند اکثریت را به دست بیاورد، دولت ترکیه با خطر خودکامه‌تر شدن روبه ‌رو است. اگر آنها شکست بخورند، پس از آن هیچ ائتلافی قادر نخواهد بود کشور را اداره کند

یکشنبه روزی تعیین‌کننده برای اردوغان است

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین :ترک ها پس از آن که از تابستان تکلیف پارلمان روشن نشده است، بار دیگر پای صندوق های رای می روند. این انتخابات اهمیت زیادی برای ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رئیس جمهور اردوغان دارد که سعی می کند بدون مطرح شدن اتهامات فساد در قدرت باقی بماند.

اردوغان با وجود در اختیار داشتن پست تشریفاتی ریاست جمهوری، سیاست ترکیه را در انحصار خودش دارد. نخست وزیر احمد داوود اوغلو در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ که اردوغان نخست وزیر بود، وزیر خارجه وی بود. داوود اوغلو به شدت به اردوغان وفادار است.

چه احزابی در این انتخابات حضور دارند؟

حزب عدالت و توسعه: حزب اسلام گرای حاکم است. آنها متهم به داشتن تمایلات استبدادی، دینی کردن دولت سکولار ترکیه، فساد و آغاز جنگ داخلی با کردها هستند.

حزب جمهوری خواه خلق: بزرگترین حزب مخالف در ترکیه است. متعهد به سنت های سکولار کمال آتاترک، بنیانگذار ترکیه مدرن هستند. آنها متهم به عدم توانایی برقراری ارتباط با رای دهندگان مذهبی نواحی روستایی در آناتولی هستند.

حزب حرکت ملی: حزبی به شدت راست و ناسیونالیست است. آنها متهم به این هستند که بیش از اندازه تمایلات راستگرایانه دارند.

حزب دموکراتیک خلق ها: کارتی مهم در بازی انتخابات هستند. این حزب کردی اقلیت کردی در شرق آناتولی را نمایندگی می کنند. اگر آنها بتوانند ۱۰ درصد آرای انتخابات را به دست بیاورند و وارد پارلمان شوند، حزب عدالت و توسعه نمی تواند اکثریت پارلمان را به دست بیاورد.

جنبش گولن (خدمت): به معنای سنتی یک حزب سیاسی نیستند، اما نیروی سیاسی قدرتمندی در کشور است. فتح الله گولن، واعظ مسلمان که در تبعید خود خوانده در پنسیلوانیا به سر می برد، رهبر این جنبش اجتماعی در ترکیه و آسیای مرکزی است. آنها تا دسامبر ۲۰۱۳ متحد نزدیک اردوغان بودند، اما این اتحاد از بین رفته است.

موضوعات مهم انتخابات چه مسائلی هستند؟

اقتصاد: با سقوط ارزش لیره و به تاخیر افتادن رشد، وضعیت وخیمی پیدا کرده است.

سوریه: جنگ داخلی در سوریه موجب آواره شدن مردم این کشور و سرازیر شدن آنها به ترکیه شده است. ترکیه میزبان حدوداً دو میلیون آواره سوری است. داعش هم از این آشفتگی استفاده کرده و حضورش در این کشور را گسترش داده است. این گروه متهم به بمب گذاری در آنکارا در اوایل ماه جاری است که منجر به کشته شدن حداقل ۱۰۰ نفر شد.

کردها: درگیری طولانی مدت با جدایی طلبان کرد موسوم به گروه پ ک ک اخیراً افزایش یافته و منجر به کشته شدن ۱۵۰ نفر شده است. ترکیه همچنین حملات علیه کردها در سوریه (که متحد ایالات متحده هستند) را برای این که بتواند مانع از اعلام استقلال کشورشان شود، آغاز کرده است.

فساد: تحقیق درباره فساد اردوغان و حلقه داخلی اش (شامل پسرش) در ژانویه ۲۰۱۴ متوقف شد. اردوغان نگران است در صورتی که قدرت را از دست بدهد، با محاکمه روبه رو شود.

قانون اساسی: اردوغان امیدوار است تا بتواند به صورت رسمی قانون اساسی ترکیه را به یک سیستم ریاستی (هم اکنون به صورت پارلمانی است) تغییر دهد. برای این کار وی نیاز به کسب دو سوم اکثریت دارد.

هرگونه که حساب کنید، این مسائل دارای مخاطرات بالایی برای ترکیه هستند. اگر حزب عدالت و توسعه بتواند اکثریت را به دست بیاورد، دولت ترکیه با خطر خودکامه تر شدن روبه رو است. اگر آنها شکست بخورند، پس از آن هیچ ائتلافی قادر نخواهد بود کشور را اداره کند. نتیجه این بحث ها بر ناتو (که ترکیه عضو آن است) اروپا (که بر سر مسئله آوارگان سوری وابسته به ترکیه است) و تمام طرفینی که در جنگ داخلی سوریه نقش دارند، تاثیر می گذارد. نتیجه این امر این هفته مشخص می شود.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. ارزیابی عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت از توانایی های اجرایی کابینه پیشنهادی دوازدهم / زنگنه شیخ الوزرا است
 2. سازمان میراث فرهنگی در پی تعریف درآمدهای پایدار باشد/ آیین‌نامه‌های برنامه ششم هرچه سریعتر تدوین شود
 3. نحوه برگزاری جشنواره ملی مطبوعات گیلان در منطقه آزاد انزلی مورد بررسی قرار گرفت
 4. امضای تفاهم نامه ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی، دامی و شیلاتی در گیلان
 5. تخصیص تسهیلات بانکی یارانه دار برای اجرای طرح های فرآوری و بسته بندی چای
 6. ساری رتبه سوم سرانه شهری را در کشور به خود اختصاص داده است/تجلیل از خبرنگاران گزینشی نباشد
 7. پاسخ فرمانده لشکر ۸ نجف درباره جزئیات به اسارت درآمدن شهید حججی/ آخرین وضعیت مقری که داعش از آن فیلم ارسال کرد
 8. ناديده گرفتن محدوده‌هاي شنا در دريا، ناديده گرفتن حق زندگي است
 9. وزارت اطلاعات از مسائل سیاسی و جریانی دور بوده است
 10. فحاشی به ظریف در صحن علنی مجلس
 11. شهیدان بلباسی و حججی نمونه بارز فعالان اردوهای جهادی هستند
 12. پیگیری پروتکل مرغ / ولگاگراد گزینه‌ای برای کشت فراسرزمینی ایران است
 13. تلاش بیشتر برای توسعه و افزایش تراز تجاری و صادراتی
 14. استفاده از ظرفیت‌های مختلف برای کاهش آسیب‌های اجتماعی جوانان
 15. هموطنان نزد موسسه خودخوانده «حافظ» سپرده گذاری نکنند
 16. وجود ۲ هزار کودک مطلقه در کشور
 17. سپیدرود با کمک هواداران به بازی‌ها برمی‌گردد / از هفته ششم به هیچ تیمی باج نمی‌دهیم
 18. نظارت بر عطاری ها در گیلان شدت می یابد
 19. نظارت های بهداشتی درمانی در گیلان افزایش می یابد
 20. فرصت انتخاب رشته کنکور تمدید شد