Warning: include_once(/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32

Warning: include_once(): Failed opening '/home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/includes/class-cookie-session.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/idarir/domains/caspress.com/public_html/wp-content/plugins/wp-math-captcha/wp-math-captcha.php on line 32
خبرگزاری بین المللی کاسپین – خطر خشکسالی میانکاله را تهدید می کند/ آشوراده واگذار نمی شود
فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۲
شناسه خبر : 8696
چاپ خبر

مدیرکل محیط زیست مازندران:

خطر خشکسالی میانکاله را تهدید می کند/ آشوراده واگذار نمی شود

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به کاهش بارندگی در استان، اظهار داشت: خطر خشکسالی پناهگاه حیات وحش میانکاله را تهدید می‌کند

خطر خشکسالی میانکاله را تهدید می کند/ آشوراده واگذار نمی شود

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از مازندران، ناصر مهردادی امروز در نشست خبری با اشاره به اهمیت مناطق چهارگانه استان که۲۲درصد از اراضی استان را پوشش می‌دهد، گفت:همواره نگرانی‌ها درباره محیط زیست استان وجود داشته، امیدواریم با کمک رسانه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد این مشکلات را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه برخی علت توسعه نیافتگی استان در حوزه های مختلف را محیط زیست می‌دانند این در حالی است که سال گذشته۵هزارو۴۲ جواز تاسیس و یک هزارو۷۷۰مورد نیزجواز  بهره برداری صادر شد، گفت: اگر۲۰درصد از این مجوزها عملیاتی می‌شد برخی از مشکلات بخش های مختلف برطرف می‌شد.

مهردادی با اظهار اینکه۴۳درصد از مشکلات استان مسایل نقدینگی و بانک،۱۲درصد مربوط به تامین اجتماعی،۱۲درصد مالیات،۱۸درصد سایر موارد و کمتر از۵ درصد مربوط به محیط زیست است، ادامه داد: بعضا ما نگرانی هایی را برای صدور مجوزها داریم و در صورت رفع این نگرانی ها مجوز صادر می‌شود.

وی با اشاره به ورود۶۸هزارو۴۳۱ نامه از حوزه های متخلف به این اداره کل، گفت: خروجی ما۴۷هزارو۶۴۸ نامه بود.

این مسئول با اظهار اینکه مازندران از استان های پرچالش در حوزه محیط زیست است، بیان کرد: دریا، مناطق حفاظت شده، پناهگاههای حیات وحش و جنگل هریک چالش های جدی را دارند.

مهردادی با اشاره به آغاز فصل تابستان و استفاده از دریا، اظهار کرد: نزدیک به ۵۰شناگاه در نوار ساحلی ۴۰۰کیلومتری مازندران پایش زیست محیطی شده اند.

فشارها در حوزه میانکاله زیاد است

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به کاهش بارندگی در استان، اظهار کرد: خطر خشکسالی پناهگاه حیات وحش میانکاله را تهدید می‌کند.

وی با اظهار اینکه شاهد پس روی آب در خلیج میانکاله هستیم، افزود: رها سازی آب باید به صورت جدی صورت گیرد و اگر به چاره اندیشی نشود میانکاله نیز به وضعیت دریاچه ارومیه دچار می شود.

مهردادی در بخش دیگری از صحبت هایش  با اشاره به ساخت و سازهایی که در اطراف میانکاله شده است، گفت: در میانکاله۱۲هزارو۴۰۰اراضی را به محیط زیست برگرداندیم همچنین بعضی دیگر از اراضی که تصرف شده بود را نیز پس گرفتیم.

وی با بیان اینکه در حوزه میانکاله فشارهای زیادی  را متحمل می شویم، تصریح کرد: میانکاله نگین تالاب های استان و کشور است  و یکی از زیست کره بین المللی است، عده ای که خود را دوستدار محیط زیست می‌دانند می‌خواهند این منطقه را نابود کنند اما محیط زیست محکم جلوی آن‌ها ایستاده است.‌

مهردادی متذکرشد: اگر فشارها اضافه شود کمربند انسانی را به دور میانکاله تشکیل می‌دهیم، در یک سال گذشته شاهد نفس کشیدن میانکاله بودیم.

این مسئول با بیان اینکه عده ای که قصد تخریب میانکاله را دارند در بخش های مختلف به ویژه خصوصی فعالیت می‌کنند، گفت: بخش خصوصی اسنادی را که بیانگر مالکیت آنها است نشان داده است که این اسناد غیر قانونی است و باید سندهای آن‌ها باطل شود.

پالایش آنلاین رودخانه های مازندران

مهردادی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به وجود ۲۳ رودخانه بزرگ و کوچک که به دریا منتهی می‌شوند، بیان کرد: سه رودخانه هراز، سردآبرود و چالوس از رودخانه های حفاظت شده استان است، رودخانه های تجن، تلار، بابلرود، چشمه کیله، سرد آبرود و چالوس به صورت آنلاین پایش می‌شوند.

وی با بیان اینکه نگرانی هایی را در خصوص آتش سوزی در میانکاله داریم، گفت: با گرم شدن فصل هوا، برداشت علوفه توسط کشاورزان و حضور مسافران، آتش سوزی میانکاله راتهدید می‌کند در همین راستا نیز مانور اطفا حریق۲۱خرداد ماه در پناهگاه حیات وحش سمسکنده برگزار می‌شود.

مهردادی افزود: در چند روز گذشته شاهد آتش سوزی های متعددی در سطح جنگل های هفت خال کیاسر،دودانگه، هولار ساری و شهمیرزاد بودیم، اغلب این جنگل ها نیز در ارتفاع۱۶۰۰متری قرار داشتند که برای خاموش کردن آنها با مشکلاتی روبرو بودیم.

تعداد  گوزن زرد به۳۱ راس رسیده است

وی با بیان اینکه تعداد گوزن های زرد در منطقه حفاظت شده دشت ناز به۳۱ راس رسیده است، ادامه داد: تعداد مارال در منطقه حفاظت شده سمسکنده  به۱۹ راس رسیده است.

مهردادی افزود: تعدادی از گوزن های زرد را برای تکثیر به استان‌های گیلان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، خرم آباد و کرمانشاه منتقل کردیم.

وی با بیان اینکه استان مازندران جز استانهای شاخص در تنوع زیست محیطی است، گفت: از۱۶۴ گونه پستاندار در کشور تعداد۶۱ مورد بالغ بر۳۹ درصد،۵۳درصد  و پرندگان ، ۴۵درصد از دوزیستان و ۱۳درصد  خزندگان کشوردر مازندران وجود دارد.

مهردادی با اظهار اینکه از همان ابتدای ورودم به استان برنامه پنج ساله محیط زیست را طراحی کردیم، گفت: در این برنامه ساماندهی زباله هم دیده شد، مشکل اصلی در بحث ساماندهی زباله نقدینگی است.

مهردادی با اشاره به حرف و حدیث هایی پیرامون واگذاری آشورا ده به استان گلستان، گفت: به لحاظ یکپارچگی جنگلی، آشوراده زیرنظر محیط زیست مازندران قرار دارد و امکانات و محیط بانان خوبی نیز در آنجا مستقر هستند.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی