فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۳
شناسه خبر : 88720
چاپ خبر

آیا بانک کشاورزی از عوامل نابودی کشاورزی گیلان است؟

امیدواریم مدیران این بانک چشم های «سبزشان» به این یادداشت کوتاه بیافتد و بدانند این طرف پیشخوان بانکهایشان چه بر سر کشاورزان می آورند در حالیکه خود آن طرف پیشخوانها به نام «بانک کشاورزی» در خدمت اسم مقدس زراعت نیستند

آیا بانک کشاورزی از عوامل نابودی کشاورزی گیلان است؟

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از رشت، قاسم خوش سیما: با احتمال بسیار زیاد جواب سوال فوق مثبت است و گلایه های کف جامعه کشاورزی مردم گیلان، حکایت از آن دارد این بانک  لااقل دراین استان در خدمت زنده ماندن و توسعه کشاورزی منطقه نیست که هیچ، بلکه برای نابودی تنها منبع درآمدزای حاصل از ” تولــــید” منطقه ای، کمر همت بسته است و مانند دیگر بانکهای ناکارآمد کشورمان، کسی جلو دار آنان نیست.
امیدواریم مدیران این بانک چشم های ” سبزشان ” به این یادداشت کوتاه بیافتد و بدانند این طرف پیشخوان بانکهایشان چه بر سر کشاورزان می آورند در حالیکه خود آن طرف پیشخوانها به نام ” بانک کشاورزی ” در خدمت اسم مقدس زراعت نیستند.
اینکه آیا بانک کشاورزی می بایست به طور انحصاری در خدمت تولید کشاورزی باشد یا خیر مشکل مردم نیست و کسی با اساسنامه این بانک نیز کاری ندارد. وقتی وزارت مسکن خود را متولی تامین مسکن مردم نمی داند و وزارت کار هم هیچ تعهدی در قبال تامین شغل خیل عظیم بیکاران جامعه ندارد باید منتظر آن باشیم که فردا روزی، وزارت بهداشت هم خود را متولی تامین سلامت جامعه ننامد و البته بانک کشاورزی هم احتمالا عنوان خواهد نمود هیچ مسئولیتی جهت تامین منابع مالی برای تولید کشاورزی بر عهده او نیست و دور از انتظار نمی باشد.
قدر مسلم در این خصوص آن است که بانک کشاورزی تنها بانک رسمی کشور است که منابع پولی مالی دولت از طریق آنها به دست کشاورزان می رسد. منابع مالی که جهت انجام پروسه تولید کشاورزی مورد نیاز مردم است و کلیات آن به شرح ذیل می باشد.

۱٫دولتی که منابع قطره چکانی در اختیار تنها تولید کننده واقعی کشور قرار می دهد.
۲٫کشاورز ” واقعی ” که تنها و بی کس است و هیچ حمایتی را از دولت نمی بیند.
۳٫بانکهایی که کشاورز دست و صورت سوخته را با بنگاهی مانند خودرو ساز زورگو اشتباه گرفته و توانایی تمیز دادن ایندو از یکدیگر را ندارد.
۴٫سلف خران و نزول خورانی که بانک کشاورزی فضا را برای عرض اندام آنها ایجاد کرده  تا شیره جان کشاورز بی پول را بمکند.

و هزار درد بی درمان دیگر سیمای عمومی بازار مالی کشاورزی نحیف ما هستند و لازمست برای چندمین بار عنوان نماییم تنها تولید کننده واقعی این روزهای کشورمان نیز همین کشاورزانند. روزهایی که کرکره بازار تولید کشور شدیدا پایین است و این بخش کشاورزی است که تعدادشاغلین آن در یک دهستان به اندازه همه کارکنان فلان خودرو سازی فربه و بی خاصیت است.
اما پروسه تولید اختصاصا در بخش تامین نهاده های تولید و تهیه ماشین آلات کشاورزی، نیاز شدید به نقدینگی دارد و دولت همین منابع قطره چکانی را در اختیار بانک کشاورزی قرار می دهد تا کشاورزان با همین وامها ماشین آلات بنجل چینی، را در این بازار بی صاحب تا چند ده برابر قیمت بخرند بلکه هزینه های تولید شان کمی کاهش یابد.
البته ای کاش بانک کشاورزی به این یادداشت کوتاه نخندد و شاید هم آمار و ارقام مبنی بر اعطای وامهایی جهت تامین ماشین آلات داشته باشند:

۱٫مردم عادی و بی سفارش، از این تسهیلات کمتر بویی می برند.
۲٫برای تامین وثیقه، مردم عادی را آنقدر دور خودشان می پیچانند که کشاورز صورت سوخته، عطایش را به لقایش ببخشد و میدان برای از مابهتران باز شود.
۳٫پروسه اعطای تسهیلات به یک کشاورز بی کس، بیشتر از پرداخت وام سه هزار میلیاردی طول می کشد.
۴٫قوانین تامین وثیقه بانکها از آسمانها نازل نشده اند و چرا باید مقرراتی داشته باشیم که تولید کننده نجیب ایرانی، در این کشور نتواند ” شخصا ” و با کرامت انسانی خود ضامن چند میلیون وام، آنهم با بهره نجومی باشد؟
۵٫در بسیاری از موارد بانک، منابع مالی مردم را ارث ابوی خود و مشتری کشاورز را دشمن شماره یکش می پندارد و از هیچ ترفندی برای ندادن وام به وی فروگذار نمی کند.
۶٫افرادی غیر کشاورز و غیر تولید کننده یک شبه به همین وامها دسترسی آسانی پیدا می نمایند.

و باز هزار درد بی درمان دیگر داد کشاورزی را به آسمان برده است که با توجه به اوضاع موجود، تنها دلیل تولید عقیم مانده اش ” عادت و نداشتن چاره ” شده است.
در گفتگو با کشاورزان مستاصل به گوش می آید که با توجه به اوضاع موجود بیشتر از دو راه پیشرویشان ندارند:

۱٫ پناه بردن به سلف خران و نزول خوران که ماشین آلات بی کیفیت چینی را از بازار سیاه تا دوبرابر قیمت تهیه نمایند.
۲٫ یا آنکه زمینهای خود را به سرمایدارن غیر بومی بفروشند و در ویلاهایشان غلامی کنند و این آینده تولید کشاورزی لااقل در این استان زر خیز خواهد بود. همان بلایی که بانکها بر سر تولید کنندگان کفش و فرش و پوشاک و غیره آوردند.
به نظر می رسد لازمست دولت تدبیر و امید که مانند برخی دیگر از دولتها، زورشان به مافیای بانکی نمیرسد بداند که کشاورزی نجیب و سالمند را با دستان بانک کشاورزی به قتل نرسانند و باز بداند عامل اصلی نابودی تولید و تورم وحشتناک این کشور، همین سود نجومی و قراردادهای یک طرفه بانکی است.
در همین ارتباط باید دانست جوانه های امید در سایه اقتصاد مقاومتی و منویات نوروزی رهبر فرزانه نظام، در دل مردم کشورمان زنده شده است و باید آگاه باشیم اقتصادمان – خصوصا در بخش کشاورزی – به توسعه پایدار نخواهد رسید مگر آنکه با خانه تکانی های بزرگ در سطح مدیران بانکها، اصلاح قوانین تامین وثیقه ها، عاقلانه نمودن سود بانکی، پاک نمودن ساحت بانکها از لوس مافیای موجود، شفافیت قوانین در اعطای تسهیلات، اجرای عدالت و کنترل رانت  و مواردی از این دست در میان مشتریان انجام پذیرد، در غیر این صورت باید منتظر شنیدن آخرین نفس های کشاورزی بود، حتی اگر جنگ روزهای آینده بشر بر سر ” غـــــذا ” باشد.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 2. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 3. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 4. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 5. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 6. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 7. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 8. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 9. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 10. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 11. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 12. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 13. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 14. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 15. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 16. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 17. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 18. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 19. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 20. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت