فهرست
leader 1
زمان انتشار : شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۱
شناسه خبر : 88852
چاپ خبر

ترکیبات مرگ‌آور در لوازم آرایشی را بشناسید

پوست به‌شدت مواد مختلف روي خود را جذب مي‌كند و علاوه بر اين موادشيميايي كه روي لب‌هاي‌تان استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌توانند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شوند

ترکیبات مرگ‌آور در لوازم آرایشی را بشناسید

آيا تا به‌حال به فهرست تركيبات به كار گرفته شده در لوازم بهداشتي و آرايشي خود توجه كرده‌ايد؟ شما بهتر مي‌دانيد كه بايد هميشه به‌دنبال مواد آرايشي غيرسمي باشيد به‌خصوص بعضي از لوازم آرايشي بسيار مهم‌تر هستند مثلا حتما بايد به‌دنبال رژلبي سالم باشيد چون لب‌ها يكي از حساس‌ترين قسمت‌هاي بدن هستند.

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛دكتر استكي مالكان عضو انجمن مواد آرايشي سالم و نويسنده كتاب تنها به‌دنبال صورت زيبا نباشيد در مورد «رويه زشت صنعت زيبايي» مي‌گويد: «پوست به‌شدت مواد مختلف روي خود را جذب مي‌كند و علاوه بر اين موادشيميايي كه روي لب‌هاي‌تان استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌توانند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شوند.»بعضي از مارك‌ها غیر استاندارد یا تقلبی و قاچاق تمام مواد مصرفي‌‌شان را روي برچسب محصول توليدي‌ نمي‌نويسند. انجمن مواد آرايشي سالم و ايمن ضمن آنکه به شما توصیه می‌کند لوازم آرایشی خود را از برندهای معروف و معتبر تهیه کنید، ليستي از مواد شيميايي مضر را منتشر كرده‌است كه در ادامه مطلب هر كدام را براي شما توضيح مي‌‌دهيم.

لوازم آرایشی سمی!

اختلال در فعاليت غدد

ماده خطرناك ۱: پارابن

روي برچسب رژلب را نگاه كنيد و به‌دنبال هر عبارتي باشيد كه در آن واژه paraben وجود دارد، مثلا عبارت propylparaben، ethylparaben و… كه نشان مي‌دهد يكي از مواد هم خانواده اين ماده مضر در رژ لب وجود دارد. اين ماده شيميايي مي‌تواند فعاليت‌هاي غددي را كمي مختل كند يعني به عبارت ساده‌تر مي‌تواند وضعيت هورمون‌ها را در بدن شما به هم زند.اين ماده به‌طور وسيعي در مواد آرايشي استفاده مي‌شود و در واقع يك ماده نگهدارنده است كه از رشد ميكروب‌ها جلوگيري مي‌كند، اين ماده همچنين در ريمل، كرم‌هاي صورت، ضدآفتاب‌ها، دئودورانت‌ها و….وجود دارد.

به‌وجود آورنده اختلالات هورموني

ماده خطرناك ۲:فتالات

واژه فتالات كه به‌صورت Phthalates ممكن است روي برچسب رژ لب ديده شود ماده‌اي است كه در آزمايشگاه مشخص شده، باعث به‌وجود آمدن اختلالات هورموني مي‌شود و با آزمايش روي حيوانات نيز مشاهده شد، در جنين آن‌ها نقص‌هايي را به‌وجود مي‌آورد. معمولا ۲ قسم از اين ماده در مواد آرايشي استفاده مي‌شود يكي بنزيل فتالات(BBP) و ديگري دي‌بوتيل فتالات(DBP).

سرطان زا

ماده خطرناك ۳: بوتيل هيدروكسي

ماده بوتيل هيدروكسي كه روي برچسب ماده آرايشي شما به‌صورت (Butylated Hydroxyanisole) نوشته مي‌شود به‌عنوان يك ماده نگهدارنده شناخته مي‌شود اما چندي پيش موسسه ملي سم شناسي آمريكا اعلام كرد، مي‌تواند در انسان‌ها منجر به سرطان شود اما متاسفانه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي مثل رژ لب و خط چشم اين ماده وجود دارد.

كدام شامپوها سمي‌ هستند

ماده خطرناك ۴: سورفاكتانت

از مواد رايجي كه در بعضي محصول‌ها يافت مي‌شود، مي‌توان به ماده‌اي اشاره كرد كه به‌ويژه در محصولات حاوي سورفاكتانت يافت مي‌شود و از طريق پوست و تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته مي‌شود علاوه بر خشكي و التهاب پوست و مخاط‌ها، درصورت مصرف زياد آثار سرطان زايي نيز دارد. ايزوپروپيل الكل و الكل‌هاي مشابه كه به وفور در اين محصولات يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث خشكي، التهاب و درماتيت آلرژيك و چروك خوردگي سريع‌تر پوست شود.

سديم لوريل سولفات و آمونيوم لوريل سولفات كه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي يافت مي‌شود، در دسته سورفاكتانت‌هاي آنيوني قرار مي‌گيرند و در اكثر مواد شوينده و كف‌كننده استفاده مي‌شوند، سورفاكتانت‌هاي كاتيوني نيز كه بار الكتريكي مثبت دارند، در محصول‌هايي از قبيل نرم كننده‌ها و صاف كننده‌هاي مو و لباس به‌عنوان ضدالكتريسته ساكن وجود دارند. مصرف اين مواد علاوه بر آثار التهابي و آلرژيك بر پوست و چشم، درصورت جذب سيستميك يا خورده شدن به‌طور اشتباهي مي‌تواند آثار داخلي متعددي داشته باشد.

لوازم آرایشی سمی!

ايجاد‌كننده حساسيت‌هاي شديد

ماده خطرناك ۵:اكسي بنزون

اگر خواستيد رژلب يا هر نوع كرم مخصوص لب بخريد كه روي آن ادعا شده بود كه از لب‌هاي شما در مقابل اشعه‌هاي مضر آفتاب محافظت مي‌كند حتما روي برچسب آن را ببينيد تا در آن اكسي بنزون (Oxybenzone) نباشد اين ماده مي‌تواند باعث به‌وجودآمدن حساسيت يا اختلال هورموني شود حتي مي‌تواند به سلول‌ها نيز آسيب برساند.

به‌وجود آورنده عوارض داخلي

ماده خطرناك ۶: فرمالدئيد

فرمالدئيد كه در خيلي از اين محصول‌ها مثل رژ لب، لاك ناخن و… يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث التهاب و تحريك پوستي شده و درصورت تماس مزمن باعث ضعف عمومي شود. رنگ‌هاي شيميايي متعددي كه در محصول‌هاي مختلف، به‌ويژه در محصول‌هاي زيبايي و آرايشي مصرف مي‌شود، مي‌تواند درصورت رعايت نكردن استانداردهاي خاص، مشكل ساز باشد.

هنگام خريد توجه كنيد

مواد آرايشي بهداشتي را از مراكز معتبر خريداري كنيد مواد آرايشي بهداشتي كه در كناره‌هاي خيابان يا مراكز غيرمعتبر با قيمت‌هاي پايين‌تر به فروش مي‌رسند قابل اعتماد نيستند. برخی از توليدكنندگان اين مواد از تركيبات ممنوعه كه ارزان‌تر هم هستند براي ساخت مواد آرايشي كمك مي‌گيرند و براي‌شان سلامت مصرف‌كننده اهميتي ندارد. مواد آرايشي بهداشتي را از مراكز معتبر با مارك شناخته شده تهيه كنيد و قبل از خريد هم برچسب روي آن را بخوانيد تا از نبود هر نوع ماده و تركيب ممنوعه در آن مطلع شويد.

به خوشبوها اعتماد نكنيد

مواد خوشبو كننده

روي برچسب مواد آرايشي خود را نگاه كنيد تا در آن عبارت Fragrance وجود نداشته باشد به‌خصوص اگر پوستي حساس داريد چون اين افزودني‌هاي خوشبو مي‌توانند باعث تحريك پوست شما شوند و مشكلاتي را ايجاد كنند. حتي گاهي در توليد عطر و ادكلن، باز مقدار زيادي ماده معطركننده به محصول‌ اضافه‌ مي‌شود كه مي‌توانند باعث سردرد، سرگيجه، آلرژي پوستي و تغييرات رنگ پوست شوند. هرگاه قصد خريد يك محصول آرايشي و بهداشتي داشتيد دقت كنيد كه روي آن عبارت fragrance free نوشته شده باشد.

لوازم آرایشی سمی!

پوست‌هاي روشن استفاده نكنند

وازلين

وازلين در بسياري از محصولات مربوط به لب وجود دارد و بسيار شنيد‌ه‌ايم كه مي‌تواند لب را از آفتاب سوختگي و ترك خوردن حفاظت كند و آن را تغذيه كند. وازلين يك چربي معدني تهيه شده از نفت است و معمولا چربي‌هاي معدني در افرادي كه پوست روشن دارند باعث به‌وجود آمدن مشكلات فراواني مي‌شود(مثلا موجب تشديد آفتاب سوختگي‌ها مي‌شود) و در مكانيسم طبيعي مرطوب‌سازي‌ خود پوست دخالت مي‌كند و در آن اختلال به‌وجود مي‌آورد و درنتيجه پوست خشك و ترك خورده مي‌شود.

در واقع وقتي شما محصولي با اين قصد مي‌خريد كه پوست‌تان را نرم و لطيف و زيباكند ولي وازلين باعث به‌وجود آمدن حالت‌هايي عكس اين خواسته مي‌شود. شركت‌هاي مختلف توليد‌كننده محصولات زيبايي از اين ماده استفاده مي‌كنند چون به‌شدت ارزان است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 2. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 3. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 4. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 5. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 6. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 7. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 8. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 9. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 10. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 11. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 12. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 13. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 14. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 15. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 16. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 17. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 18. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 19. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 20. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت