فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳
شناسه خبر : 89020
چاپ خبر

سرنوشت افشاگر سیاست های سلطان ترکیه

دادگاه ترکیه محاکمه “جان دوندار” سردبیر روزنامه “جمهوریت” و “اردم گول” خبرنگار روزنامه در “آنکارا” را به اتهام جاسوسی، افشای اسرار نظام، تلاش برای سرنگون ساختن نظام و کمک به یک سازمان تروریستی را آغاز کرد

سرنوشت افشاگر سیاست های سلطان ترکیه

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین، این اتهام ها دو نفر مزبور را در معرض حکم حبس ابد قرار می دهد. این دو به اتهام انتشار مقاله ای درباره کشف کامیون های سازمان جاسوسی ترکیه توسط دیگر نیروهای امنیتی این کشور که حامل سلاح برای تروریست ها در سوریه بود، محاکمه می شوند.

دادگاه قانون اساسی دو روزنامه نگار را تبرئه کرده بود اما حکم مورد پسند “رجب طیب اردوغان” رییس جمهوری ترکیه قرار نگرفت و گفت که به آن پایبند نیست.

“یشارایدن” خبرنگار روزنامه “بیرگن” در آنکارا گفت، سخن درباره آزادی اطلاع رسانی در ترکیه شبه محال است، حتی قوه قضاییه وابسته به کاخ ریاست جمهوری است، هر شخصی از اردوغان انتقاد کند سر و کارش با دادگاه است، شمار شکایت ها موسوم به “تحقیر رییس جمهوری” دو هزار شکایت است.

وی افزود، دو روزنامه نگار به اتهام افشای اسناد سری محاکمه می شوند اما دریافتیم تنها اتهام آنان در واقع تلاش برای افشای حمایت علنی حزب “عدالت و توسعه” از تروریست ها در سوریه برای افکار عمومی جهان و ترکیه است.

ایدن ادامه داد، همه ما می دانیم که اردوغان برای ایجاد نظام دیکتاتوری سرکوبگر در ترکیه تلاش می کند، لذا آمدن اشخاصی از سازمان های جامعه مدنی و حقوقدانان برای پیگیری این محاکمه کار خوبی است تا مردم الگوی ساده ای از یک نظام سرکوبگر که اردوغان ایجاد نموده است را مشاهده نمایند.

قرار بود قضات، حقوق دانان و اصحاب رسانه در جلسه دادگاه حضور داشته باشند اما قاضی دستوراتی درباره لزوم اخراج آنان از سالن و ادامه محاکمه به شکل غیر علنی دریافت کرد.

“عصمت اوزجلیک” مدیر روزنامه “ایدنلیک” در آنکارا نیز گفت، این دو روزنامه نگار فقط وظیفه شغلی خود را انجام دادند اما شاهدیم از هنگام به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه در ترکیه، بسیاری از رسانه های گروهی تحت نفوذ این حزب در آمده اند.

وی خاطر نشان ساخت، سران عدالت و توسعه به طور مستقیم در سیاست های تمام شبکه ها و رسانه های گروهی مداخله کرده و حالتی از وحشت را در میان مردم به ویژه روزنامه نگاران ایجاد کرده اند. عصمت ادامه داد، روزنامه نگاران به خاطر زندانی شدن شمار زیادی از همکارانشان در زندان “سیلوری” که علت آن فقط انتقاد از سیاست های دولت بوده از انتقاد از سیاست های دولت واهمه دارند.

ناظران می گویند، هدف از اجرای چنین محاکمه ای در دادگاه کیفری، دوری از تصمیم های دادگاه قانون اساسی و در نهایت دوری از قانون اساسی است.

تحلیلگران ترک معتقدند، این دو روزنامه نگار سمبل فشارهای فزاینده اردوغان علیه رسانه های گروهی است.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 2. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 3. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 4. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 5. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 6. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 7. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 8. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 9. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 10. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 11. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 12. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 13. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 14. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 15. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت
 16. در هر شهری که استعداد فوتبال داشته باشد دفتری ایجاد می کنیم /برنامه های علی کریمی از اروپا هم جلوتر است
 17. ورود کمیسیون آموزش مجلس به موضوع اعتراضات داوطلبان به نتایج کنکور/ سازمان سنجش شفاف‌سازی کند
 18. جناح بندیهای سیاسی در شورا معنا ندارد/با مداخله اعضای شورا در عزل و نصب های شهرداری مخالفم/ رسیدگی به مشکلات بازنشستگان شهرداری رشت
 19. سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری بعنوان فصل الخطاب در برنامه ریزی های حوزه سلامت می باشد
 20. سقوط دو کابین در تلکابین رامسر۷ مصدوم بجای گذاشت