فهرست
leader 1
زمان انتشار : دوشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۸
شناسه خبر : 89450
چاپ خبر

عجیب و غیر منتظره،

تمام خانوارهای صومعه سرایی ” دو سال مرغ رایگان ” دریافت خواهند نمود

از پانزدهم فروردین لغایت دو سال آینده کارگروهی تشکیل می شود که تمام مراکز تعیین شده صومعه سرا مرغ گرم دریافت نموده و پس از پرکندن، شستشوی دقیق و تقسیم آن به شکل ” شش تکه ” هر روزه مرغ مورد نیاز مردم را درب منزلشان تحویل نماید

تمام خانوارهای صومعه سرایی ” دو سال مرغ رایگان ” دریافت خواهند نمود

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از صومعه سرا، بالاخره پیگیری های همه جانبه نتیجه داد و طی حکمی از سوی سازمان جدید التاسیس ” دفاع از حقوق شهروندی ” تمام خانوارهای صومعه سرایی از پانزدهم فروردین ماه سال جاری لغایت دو سال آینده ” مرغ روز گرم ” را به مقدار نیاز و به طور رایگان، ساعت هشت صبح هر روز، مقابل درب منزلشان دریافت خواهند نمود.

خبر خوش و باور نکردنی که سبب می شود به زندگی در این شهرستان آباد و آرام امیدوارتر شویم و معلوم شد هنوز جایی وجود دارد که بالاخره فریادهای مردم در خصوص قیمت بالای مرغ در صومعه سرا یعنی قطب تولید مرغ ایران – نسبت به دیگر شهرهای کشور – را شنیده باشند و سرانجام سازمانی تاسیس شد که این کهنه درد مردم را بشنود و مراتب آنرا که قطعا تاکنون از هیچ رسانه ای به گوش نرسیده را در ادامه به سمع و نظر عالی مخاطبین گرامی می رسانم.

این خبر ویژه که بنده مفتخرم به عنوان اولین خبرنگار شهرستان آنرا به اطلاع عموم همشهریانم برسانم حکایت از آن دارد که سالیان متمادی است در غالب مقالات و مصاحبه های متعدد این سوال مشخص و واضح را از مسئولین اقتصادی شهرستان جویا شده ام که:

چرا قیمت مرغ در شهرستان صومعه سرا بالاتر از قیمت آن در بسیاری از نقاط کشور است؟

قیمت مرغ در جایی که آنرا قطبی از تولید این محصول می نامند و تولیدات آن برای بسیاری از استانها از جمله تهران نیز ارسال می شود. حال آنکه قیمت این فراورده پروتئینی در آن شهر ها همواره ارزانتر از محل تولید آن است. شهرستان هایی که بر اساس هزینه هایی مانند قیمت حمل و نقل، حق الزحمه کارگری و مواردی از این دست، قائدتا باید محصول با قیمت های بالاتری عرضه شود در حالیکه کاملا برعکس و ارزانتر به دست مشتری می رسد.

برای پیگیری این موضوع غیر قابل هضم به هر سویی رفتیم که سر از بیابانها در آوردیم. پیگیری از متولیان متعدد، اداره صنعت معدن تجارت، اصناف ریز و درشت، اداره آرد و نان، اداره شیشه و سنگ، اداره زندانها، وزارت جنگ، اداره مرغ، روح نادر قلی شاه افشار، رامبد مدیری و خیلی های دیگر که لااقل بدانیم علت چنین اتفاق خارق العاده ای در دنیای عرضه و تقاضا چیست که هیچ گاه جواب قانع کننده ای نشنیدیم. هیچ جوابی جز یک مورد خاص که یکی از بزرگواران مطلع در اداره صنعت معدن و تجارت – که خواستند اسمشان فاش نشود – اظهار داشتند که مرغ های صومعه سرایی به قول خودشان ” دان ” می خورند و قیمت دان هم گران است که بالاخره پرده از این راز مبهم اقتصادی رایج در بازار مرغ شهرستان برداشته شد و فهمیدم مرغ های سایر شهرهای کشور و همین مرغهای صادر شده از صومعه سرایمان، دان نمی خورند بلکه با ” فان ” بزرگ می شوند.

با قانع نشدن از این پرده برداری ملودی درام اقتصادی، تلاش نمودیم تا کسی را پیدا نماییم و بگویم ما نمی توانیم، شما به بازار ظاهرا مافیایی قیمت مرغ شهرمان سرو سامانی بدهید که اینگونه با توهین به حقوق شهروندیمان مورد اجحاف بی پایان قرار نگیریم.شهری که ممکن است مانند دیگر شهرها، خانواده ای پیدا شوند که ماههاست مرغ و گوشتی سر سفره شان ندیده اند و پدر با دیدن سفره خلوت، عرق های درشت خجالت بر پیشانی اش روییده باشد.

همان طور که عنوان گردید طی مراحل پیگیری های فراوان با اداره جدید التاسیی به نام اداره ” دفاع از حقوق شهروندی “برخود نمودیم. با ناامیدی موضوع را با کارشناسان محترم آن اداره مطرح نمودیم که آن عزیزان نیز در ابتدا برایشان غیر قابل باور بود و نهایتا با اعزام گروهی حقیقت یاب به شهرستان صومعه سرا – در خفای کامل – به مدت چند سال در این بلاد به تحقیق و تفحص در خصوص این مهم و بررسی اهمال کاریهای احتمالی متولیان مربوطه پرداختند. نتیجه این تحقیق و تفحص دوساله، گزارش بسیار مفصلی است که برای اطلاع رسانی به مقامات عالی اقتصادی کشور تهیه و ارسال گردیده است که خوانش آن خالی از لطف نیست اما به دلیل ضیق وقت، تنها بریده ای از موارد آن را جهت تنویر افکار عمومی منتشر می نمائیم.در قسمتی از این گزارش مفصل آمده است:
” این شهرستان قسمتی از مهمترین قطب تولید مرغوبترین برنج جهان است که به دلایل نامعلوم، بسیاری از روستاهای آن به دهکده های تولید ” مرغ ” تبدیل شده اند. روستاهای سرسبزی در این منطقه وجود دارند که به دلیل قرار گرفتن در یکی از مستعد ترین جلگه های کره زمین، می بایست مرغوبترین برنج و نیشکر دنیا در آن تولید می شد اما اکنون در بسیاری از مناطق به مکانهای متعفنی تبدیل شده اند که آلودگی های شیمیایی حاصل از انتشار گازهای مربوط به دفع فضولات صنعتی طیور، زندگی را – خصوصا در فصول گرم سال – برای مردم بومی و اندک گردشگران آن سخت نموده است. آلودگی های صنعتی و حشرات ناقل بیماریها یک سوی مشکلات روستاهای مذکور است و سوی دیگر عدم استفاده از سیستم بهداشتی دفع زباله، سوزاندن مرغ های بیمار در هوای آزاد، هدایت آب های آلوده به رودخانه ها و مواردی از این دست به تهدید جدی برای نابودی رودخانه ها و اکولوژی محیط زیست تبدیل شده است. زیر ساخت های اندک روستا ها – مانند مسیر های ارتباط جاده ای عمدتا خاکی – توسط خودروهای سنگین صدمه دیده اند و …”

در قسمتی دیگر از این گزارش بلند بالا نیزآمده است:

” بررسی جمیع جهات نشان می دهد در این شهرستان به دلیل وجود نوعی بیماری اقتصادی به نام ” عدم شفافیت در نظام بازار و کنترل قیمت مرغ ” بهای این فراورده نسبت به نزدیکترین شهرهای اطراف مانند رشت به میزان حداقل” نیم هزارتومان در هرکیلو” گرانتر به خریدارن فروخته می شود. شهرهای اطرافی مانند مرکز استان که قسمت اعظمی از مرغ مورد نیاز مصرفی شان را از همین قطب تولید یعنی صومعه سرا تامین می کنند در حالیکه …”

نهایتا با ارسال این گزارش عریض و طویل به صدر مراکز اقتصادی کشور و تشکیل جلسات ویژه در این خصوص، برابر رای صادره مشخص شده در همه ی سالهای اخیر ظلمی مضاعف بر سفره مردم این شهرستان وارد شده است و به دلیل ناکارآمدی برخی متولیان در کنترل چنین اوضاعی، برابر رای صادر از سوی آن سازمان مقرر گردیده از پانزدهم فروردین ماه سال ۱۳۹۵ لغایت دو سال آینده کارگروهی تشکیل گردد که از تمام مراکز تعیین شده این شهرستان، مرغ گرم دریافت نموده و پس از پرکندن، شستشوی دقیق و تقسیم آن به شکل ” شش تکه ” هر روزه مرغ مورد نیاز مردم را درب منزلشان تحویل نماید. بدیهی است در قسمتی از آیین نامه اجرایی این قانون آمده است، کسانی که مایل باشند مرغشان به هشت تکه یا بیشتر تقسیم شود می بایست مدارک مازادی را تکمیل و در روز ” سیزده به در” به متولیان مربوطه تحویل دهند و در پایان این هم ” دروغ سیزده به در سال ۱۳۹۵ ” بود که خواهشمندیم آنرا جدی ” بگیرید نگیرید “

لازم به ذکر است این مطلب در تاریخ نهم فروردین ماه سال ۱۳۹۵ و با اخذ قیمت به شکل رندم از نوزده شهر ایران نوشته شده است که جز در شهرهای بندرعباس و بوشهر، مابقی شهرها از قیمت های برابر یا پائین تر نسبت به شهر صومعه سرا برخوردار بوده اند در حالیکه این شهرستان به گواه مستندات، مرکز مهم تولید و تامین مرغ کشور است و مشخص نیست سود چنین صنایع آزار دهنده ای برای مردم این بلاد جز ضرر چیست؟

قاسم خوش سیما


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 2. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 3. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 4. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 5. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 6. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 7. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 8. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 9. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 10. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 11. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 12. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 13. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 14. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 15. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 16. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 17. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 18. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 19. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 20. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت