فهرست
leader 1
زمان انتشار : پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰
شناسه خبر : 90134
چاپ خبر

گسترش فعالیت های اقتصادی مشترک در اولویت تعاملات تهران و باکو

سال ۱۳۹۴ سالی بسیار مهم و زمینه ساز برای تقویت بیش از پیش روابط و همکاری های دوجانبه و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در عرصه های مختلف و بخصوص درحوزه های اقتصادی بود

گسترش فعالیت های اقتصادی مشترک در اولویت تعاملات تهران و باکو

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین؛عزم و اراده سیاسی مسوولان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای تقویت روابط فیمابین در همه عرصه ها بیشتر نمایان بود و سال ۱۳۹۴ را در واقع می توان سال تعیین کننده چشم انداز توسعه مناسبات راهبردی باکو و تهران دانست.
تلاش های دو کشور در راستای تقویت روابط و همکاری های فیمابین و اجرای طرح های مشترک دو جانبه و منطقه ای، در طول سال ۱۳۹۴ ادامه داشته و سفر الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ به ایران و امضای دوازده سند همکاری در این سفر را نیز می توان اوج و نتیجه این تلاش های مشترک تلقی کرد.
موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان درمورد همکاری در زمینه پیشگیری، محدود سازی و کاهش پیامدهای شرایط اضطراری، موافقتنامه همکاری در زمینه کمک متقابل اداری در امور گمرکی، موافقتنامه همکاری در زمینه دامپزشکی و بهداشت دام ، چارچوب توافق فروش برق، چارچوب توافق در خصوص اتصال راه آهن های دو کشور، قرارداد احداث پل ریلی، آستارا – آستارا میان راه آهن های دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه بهداشت و علوم پزشکی بین وزارتخانه های بهداشت دو کشور از جمله اسناد دوازده گانه امضا شده در حضور روسای جمهوری دوکشور در این سال بود.
یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار و حمایت های اجتماعی جمهوری آذربایجان در زمینه روابط کار، اشتغال و حمایت های اجتماعی ،یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان در زمینه پروژه های نفت و گاز و یادداشت تفاهم همکاری بین شرکت سرمایه گذاری غدیر و شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان در زمینه نفت، گاز و محصولات پزشکی، توافق دو کشور برای ایجاد نیروگاه تولید برق در سد خداآفرین و سد قیزقلعه سی در رودخانه ارس از دیگر اسناد دوازده گانه ای بود که در حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان برای گسترش و تعمیق روابط تهران و باکو به امضاء رسید.
همان طوری که مشاهده می شود اسناد امضا شده بیشتر بعد اقتصادی داشته و بیانگر عزم دو کشور همسایه برای تقویت همکاری در حوزه های مختلف اقتصادی می باشد .
با مرور سفرهای متقابل مقامات دو کشور در طول سال ۱۳۹۴ و مذاکرات انجام گرفته در این سفرها می توان به این نتیجه رسید که تهران و باکو در شرایط سطح روابط سیاسی بسیار رضایت بخش دو کشور، بیشتر به فکر تعمیق تعاملات اقتصادی چه در چارچوب روابط دوجانبه و چه در قالب همکاری های منطقه ای بودند و طرح های اقتصادی مشترک در دستور کار نیز بیانگر این واقعیت می باشد.
این در حالی است که لغو تحریم های ایران نیز شرایط بسیار مساعدی را برای توسعه روابط اقتصادی دوجانبه و منطقه ای فراهم کرد و هر دوکشور سعی دارند در اسرع وقت از شرایط ایجاد شده بهره مند شوند .
برخی کارشناسان بر این باور هستند که تصمیم راهبردی میان باکو و تهران برای تقویت روابط اقتصادی فیمابین در سفر رسمی قبلی الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۴ میلادی به جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده بود .
یک هفته پس از آن سفر رییس جمهوری آذربایجان ، شاهبن مصطفی اف وزیر اقتصاد این کشور جایگزین المار محمدیاراف وزیر خارجه در پست رییس آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان منصوب شد.
در ماه اوت سال ۲۰۱۴ میلادی ( برابر با مرداد ماه ۱۳۹۳ ) نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور به ریاست شاهین مصطفی اف و محمود واعظی به ترتیب وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در باکو و دهمین اجلاس این کمیسیون در آذر ماه سال ۱۳۹۴ در تهران برگزار شد که از لحاظ ترسیم چشم انداز روابط اقتصادی دوجانبه بسیار مهم به شمار می رود .
در قالب دهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی در تهران کمیته های مختلفی در زمینه های مالی، اقتصادی، تجاری و صنعتی، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات تشکیل جلسه داده و چشم انداز فعالیت اتی را ترسیم کردند.
برگزاری دهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران- ۲۹ آذر لغایت ۲ دی ماه ۱۳۹۴ نقطه عطف مهمی بود و کارشناسان ، برگزاری این اجلاس را برای دو کشور حائز اهمیت عنوان و برگزاری این نشست ها را راهگشا و مبنای مثبت و سازنده ای برای مقام های دوکشور در تمامی زمینه ها به منظور دستیابی به اهداف پیش بینی شده تهران و باکو قلمداد کردند .
در سال ۱۳۹۴، امضای توافقنامه مربوط به احداث خط آهن رشت-آستارا و تکمیل «کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب» توسط جاوید قربان اف رئیس شرکت راه آهن آذربایجان و محسن پورسیدآقائی مدیرعامل شرکت راه آهن ایران –در مورخ ۱۸ مهرماه،آغاز مهمترین پروژه مشترک بین دو کشور را نوید داد.
تکمیل دالان حمل و نقل شمال – جنوب یکی از اولویت های همکاری های اقتصادی دو جانبه و منطقه ای ایران و جمهوری آذربایجان به شمار می رود و در سال ۱۳۹۴ در این ارتباط نشست های مرتب مسوولان اقتصادی برای پیش بردن این پروژه مهم حمل و نقل منطقه ای در دو کشور برگزار شده است .
در این ارتباط در دی ماه سال ۱۳۹۴ همایش بین المللی «چشم انداز توسعه دالان شمال – جنوب» با حضور ایران در باکو برگزار شد .
محسن پورسید آقایی معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در این همایش بین المللی یک روزه با حضور مسئولان راه آهن جمهوری آذربایجان، گرجستان و اوکراین با اشاره به این که بخش خط ریلی قزوین – رشت تا جولای سال ۲۰۱۷ میلادی به بهره برداری خواهد رسید، افزود: همزمان طی این مدت در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی ساخت خط آهن رشت – آستارا را هم فعال خواهیم کرد و امیدواریم تا سال ۲۰۱۹ میلادی این خط ریلی نیز به بهره برداری برسد .
وی راه حل اول کوتاه مدت در راستای تکمیل این دالان حمل و نقل را اتصال خط ریلی بین آستارای جمهوری آذربایجان و آستارای ایران عنوان و اعلام کرد ، دو کشور متعهد شدند تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی این کار را به بهره برداری برسانند .
در سال ۱۳۹۴ تقویت ارتباطات بخش های خصوصی دو کشور بخصوص از طریق حضور در نمایشگاه های اقتصادی چشمگیر بود. در این سال برگزاری همایش مشترک تجاری ایرانی و آذری با شرکت بیش از ۸۰ بازرگان ایرانی از استان گیلان با حضور استاندار گیلان در باکو، برگزاری اولین کنفرانس تجهیزات نفتی- گازی، پتروشیمی،آب و برق در محل نمایشگاه بین المللی در باکو ، شرکت جمهوری آذربایجان در نمایشگاه بین المللی صنایع و تجهیزات کاشی، سرامیک و چینی درتهران ، شرکت جمهوری آذربایجان در بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف تهران ، شرکت جمهوری آذربایجان درپانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان ، شرکت جمهوری آذربایجان در نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه ، سفر هیاتی متشکل از بخش خصوص و دولتی برای شرکت در نمایشگاه گردشگری باکو ،برگزاری اولین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پتروشیمی، آب و برق، صنعت ساختمان و خدمات فنی و مهندسی ایران موسوم به ایران پروژه در باکو ،برپائی اولین نمایشگاه صنعتی و بازرگانی به ابتکار شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اردبیل در شهر گنجه از موارد قابل ذکر می باشد.
در این ارتباط بنا به آمار رسمی نهادهای اقتصادی جمهوری آذربایجان در حال حاضر ۴۵۸ شرکت ایرانی در این کشور فعال بوده و حجم سرمایه گذاری از سوی این شرکتها در اقتصاد جمهوری آذربایجان بالغ بر ۷۶۰ میلیون دلار می باشد.
در بخش انرژی همکاری های تنگاتنگ شرکت دولتی نفت آذربایجان(سوکار) و شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۴ و سفرهای مسوولان این شرکت ها به کشورهای یکدیگر نیز جلب توجه می کند.
در جریان این سفرها چندین سند از جمله تفاهمنامه بکارگیری فنآوری نانو در صنعت نفت امضا شد و آذربایجان و ایران گروه کاری ویژه در سطح معاونان وزرا مربوط به سرمایه گذاری را تشکیل دادند.
در سال ۱۳۹۴ تلاش های دو کشور همسایه ایران و جمهوری آذربایجان در راستای تقویت روابط میان استانهای همجوار ادامه داشته است .
سفر واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به استان آذربایجان شرقی و امضای تفاهمنامه توسعه همکاری فیمابین این جمهوری خودمختار و استان آذربایجان شرقی در جریان این سفر و حضور هیأت ۲۷ نفره مسؤولان منطقه آزاد تجاری ارس به سرپرستی محسن قره باغی رئیس این منطقه در نخجوان از نقاط برجسته تعاملات ایران با نخجوان تلقی می شود.
گفتنی است ، همه این تعاملات اقتصادی فیمابین در نتیجه سطح بالای روابط سیاسی ایران و جمهوری اذربایجان موثر بوده است .
لغو تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۴ و موفقیت برنامه جامع اقدام مشترک مشهور به برجام باعث خوشنودی جمهوری آذربایجان شد و در این ارتباط وزارت امور خارجه این کشور با انتشار بیانیه ای از آغاز اجرای برجام استقبال و از قاطعیت و عزم همه طرفها برای رسیدن به توافق در این زمینه تقدیر کرده است.
الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز در تماس تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود،این دستآورد مهم را به مردم و دولت ایران تبریک گفت و افزود اطمینان داریم که این روند مثبت به همکاری متقابل مفید جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران تحرک بیشتر خواهد بخشید.
چند روز بعد از توافق هسته ای شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان با پیام کتبی الهام علی اف به ایران سفر کرد.
در واقع بعد از هیات بزرگ آلمانی، هیات جمهوری آذربایجان دومین هیات اقتصادی در سطح جهان و اولین هیات اقتصادی در میان کشورهای همسایه بود که به ایران سفر می کرد.
در سال ۱۳۹۴ دوازده سفر در سطح وزیر و بیش از بیست سفر در سطوح دیگر مقامات ارشد ،سفر استانداران آذربایجان شرقی و گیلان به جمهوری آذربایجان وسفر استاندار آذربایجان غربی به نخجوان، برپائی نشست سه جانبه فرماندهان مرزبانی ایران،روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو و امضای بیش از بیست سند همکاری نشانگر حجم قابل توجه سفرهای مقامات عالیرتبه دو کشور می باشد.
محسن پاک آیین سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان روابط فیمابین باکو و تهران در سال ۱۳۹۴ را مطابق منافع دو کشور و آن را نماد دیپلماسی برد – برد عنوان کرد و گفت ، در این نوع تعامل هر دو کشور برنده شده و منافع خود را تامین کردند و اراده لازم برای توسعه روابط و تأمین منافع متقابل ایجاد شد.
با توجه به این که در سال ۱۳۹۴ چشم انداز همکاری های دو کشور در حوزه های اقتصادی مختلف ترسیم شده است ، می توان انتظار داشت سال ۱۳۹۵ سالی عملی شدن بسیاری از پروژ های اقتصادی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان خواهد بود .


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. صدور اولین مجوز اعمال معافیت های مالیات بر عوارض ارزش افزوده برای فعالان اقتصادی در منطقه ویژه بندری آستارا
 2. اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است/ مراسم تکریم بازنشستگان شهرداری مناسب نبود /نامگذاری یکی از میادین رشت بنام شهدای بسیج رسانه
 3. تقارن ماه محرم با هفته دفاع مقدس ظرفیت مناسبی برای ترویج فرهنگ حماسی و عاشورایی است
 4. تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تدوین بسته های جدید سفر در حوزه گردشگری مذهبی
 5. برگزاری همایش بزرگ سوپر مارکت های رشت با عنوان “سوپرمارکتی به وسعت ۶۰۰۰ متر مربع”
 6. تیم داماش گیلان به مصاف شاهین شهرداری بوشهر می رود
 7. آزار زن جوان در جاده‌ خاکی
 8. “حق شناس ” قهرمانی بومی در مدیریت استان
 9. باندهای واسطه ای پشت پرده برنج‌های تقلبی/سالانه ۲میلیون‌و۸۰۰تن برنج در کشور مصرف می‌شود / منشاء برنج‌های تقلبی توسط اتحادیه برنج مشخص شود
 10. معیارهای وزارت کشور در پیشنهاد گزینه های استانداری به دولت کاملاً شفاف است
 11. نمره منفی یکی از ابزارهای پلیس برای جلوگیری از ارتکاب تخلفات است
 12. در روزها و شب های عزاداری سرورشهیدان ، امام حسین (ع) از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم
 13. کشف لاشه یک قلاده خرس قهوه ای در صومعه سرا
 14. از غرفه های برتر نمایشگاه عرصه مستقیم کالای پاییزه تقدیر شد
 15. ابراز خرسندی پدر شهید مدافع حرم سجاد طاهرنیا از افتخار آفرینی قهرمانان کاراته گیلان
 16. رشد چشمگیر ترانزیت کالا از بندر انزلی/ افزایش ۱۴۱ درصدی مواد نفتی در بندرانزلی
 17. واردات برنج های آلوده ادامه دارد/مردم از خرید برنج آلوده هندی و پاکستانی بپرهیزند
 18. آقای ترامپ غیرقابل پیش بینی است؛ ولی ما برای هر وضعیتی پیش بینی وبرنامه داریم/ تنها نتیجه خروج از برجام، بی اعتباری است
 19. هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد
 20. تبریک مدیر” جمعیت فرزندان شاهد و ایثارگر نواندیش خدمتگزار گیلان “به انتصاب شهردار رشت