فهرست
leader 1
زمان انتشار : پنج شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳
شناسه خبر : 90186
چاپ خبر

یادداشت / مذاکره و موشک لازم و ملزوم یکدیگر

انقلاب اسلامی هم نرمش قهرمانانه می خواهد هم غرش پهلوانانه

حامد صمدلویی در یادداشتی با اشاره به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب به تحلیل این سخنان مبنی بر لزوم دارا بودن توامان قدرت دیپلماسی و قدرت نظامی پرداخته است.

انقلاب اسلامی هم نرمش قهرمانانه می خواهد هم غرش پهلوانانه

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از گرگان، حامد صمدلویی فعال سیاسی استان گلستان و با گرایش اصلاح طلب و نزدیک به دولت، پس از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر لزوم دارا بودن کشور به صورت توامان از دو قدرت نظامی و دیپلماسی، طی یادداشتی ضمن تحلیل ابعاد این فرمایشات نرمش قهرمانانه در دیپلماسی را بدون غرش پهلوانانه موشک های نیروهای نظامی و قدرت بازدارندگی آنها بی اثر دانسته است.
متن یادداشت وی به شرح ذیل است:
در فضای آنارشیک بین المللی که نقض نظم ضرورتا منجر به مجازات نمی شود دولتها به عنوان بازیگران اصلی، اصل بقا را ضرورت منافع حیاتی خود تلقی کرده و با تثبیت وضعیت با ثبات در پی ارتقا امنیت ملی و مالا منافع ملی می باشند و در چنین شرایطی است که روابط بین ملل از حالت انتزاعی خارج شده و در ماهیت انضمامی جلوه گری می نماید.
بدیهی است اگر کشوری از قدرت بازدارنده برخوردار نباشد فرصت مساعدی را در اختیار بازیگران قدرتمند بین المللی قرار می دهد تا از منابع آن بهره دلخواه را برده و در بطن خلا این ویژگی است که در تاریخ دیپلماسی شاهد مفاهیمی عینی چون استعمار و مستعمره هستیم.
از ماکیاول تا هابز و از کنت والتز تا هانس مورگنتا و فرید زکریا و همچنین جک اسنایدر که منظومه فلسفی نظریه واقع گرایانه غرب را شکل می دهند، منطق افزایش قدرت به عنوان عامل بازدارنده و در عین حال موثر در نقش آفرینی بین المللی مورد توجه قرار گرفته و قالب های ادراکی آنها را در فضاهای عملیاتی مفصل بندی کرده است و به همین خاطر بود که نظامی گری در اولویت هژمونی بین الملل رِئالیستهایی چون نئوکانسرواتیوهای ایالات متحده آمریکا بیش از دیپلماسی اهمیت داشت.
تنها بازیگرانی در صحنه جهانی می توانند منافع ملی را پی گیری نمایند که علاوه بر دارا بودن دیپلماسی مطلوب، واجد قدرت بازدارنده باشند. داشتن قدرت همانگونه که تجاوز به وسیله دیگران را غیر ممکن می نماید به همان نسبت فضای مناسبی را برای دیپلماسی پدید می آورد.
روشن است تمدن ها بیش از آنکه به گفتگو راغب باشند به رقابت به منظور بقا باور دارند و این رقابت نه صرفا در حیطه های دیپلماسی، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی بلکه در تقویت قوای نظامی نیز ضرورت حیاتی دارد.
سخنان امروز مقام معظم رهبری مصداق عینی واقعیت محتوم در عرصه بین الملل است؛ هم موشک (قدرت نظامی) و هم مذاکره (دیپلماسی) لازم و ملزوم برای کسب، تثبیت و ارتقا امنیت و منافع ملی تلقی می گردد و بی گمان نرمش قهرمانانه (مذاکره) بدون غرش پهلوانانه (موشک) فرصت تحقق نخواهد یافت.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جمله ای جادویی برای خاتمه به مشاجره با همسر
 2. چهره برجسته و محبوب سینمایى درگذشت
 3. دلایل گرگرفتگی در مردان و راه های درمان آن
 4. بعد از غذای چرب، این ۸خوراکی را حتما بخورید!
 5. پاسخ طوفانی امیر قطر به یکی از ۱۳ شرط عربستان و شرکا
 6. آتش به اختیار به معنای بی‌قانونی نیست/ دنیای اسلام به‌طور صریح از مردم یمن حمایت کند
 7. اردوغان خواستار بازبینی در «ناتو» شد
 8. دستگیری ۸ نفر در رابطه با لو رفتن سؤالات امتحان نهایی
 9. استانهای شمالی منتظر افزایش ابر و بارش پراکنده باران باشند
 10. ترامپ نخست وزیر هند را دوست واقعی خواند
 11. نسرین مقانلو ۴۹ ساله شد +عکس
 12. علت اصلی ابتلا به سرطان مغز کشف شد
 13. روسیه: هیچ مانعی در فروش سلاح به ترکیه وجود ندارد
 14. جرعه آبی که به قیمت جان مرد جوان تمام شد
 15. مردی که جسد همسرش را بعد از خفه کردن در باغی دفن کرد
 16. انتقاد تند و تیز یک نویسنده از مهران مدیری
 17. پسر عجیبی که دو صورت دارد!
 18. راه‌ساده‌ تشخیص سرطان‌ ریه اعلام‌شد
 19. وضعیت اسف بار بازیگر زن ایرانی در ترکیه
 20. خواننده دهه۶۰ پس از ۲۰ سال در ایران کنسرت برگزار می کند