فهرست
leader 1
زمان انتشار : سه شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۶
شناسه خبر : 9375
چاپ خبر

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان :

مشکل کتاب نخواندن گرانی کتاب نیست

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به وضعیت نامناسب کتاب و کتاب خوانی در کشور، گفت: مشکل کتاب نخواندن گرانی کتاب نیست بلکه ضرورت کتابخوانی احساس نمی شود.

مشکل کتاب نخواندن گرانی کتاب نیست

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از صومعه سرا، امیر محمدپور در جلسه انجمن کتابخانه شهرستان اظهار کرد: صومعه سرا مهد فرهنگ ودیار آیت الهه احسانبخش، میرزاکوچک خان بسیاری از علمای بزرگ است.
مدیرکل کتابخانه گیلان با بیان اینکه امروز گرایش به کتاب و کتابخوانی یک ضرورت احساس می شود، خاطرنشان کرد: کتاب و کتاب خوانی و میزان گرایش به مطالعه امروزه یکی از شاخص های توسعه است، و ما باید برای کتابخوان کردن مردم فکر کرده و برنامه ارائه دهیم .
محمدپور بااشاره به آمارتصریح کرد: این آمارهانشان دهنده وضعیت نامناسب کتابخوانی در کشور است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در بیاناتی فرمودند که اگر می خواهیم ایرانی آبادتر داشته باشیم باید از مردمی کتابخوان برخوردار باشیم .
مدیرکل کتابخانه گیلان به سه هزار کتابخانه حال حاضر ایران اشاره کردو گفت:  حدود ۴۰ میلیون جلد کتاب در این کتابخانه های موجود است که باید براساس استاندار ۱۴ هزار کتابخانه در سطح کشور داشته باشیم .
وی در ادامه با بیان اینکه امروز در سبد خانوار هر ایرانی کمتر از نیم درصد کتاب وجود دارد، خاطرنشان کرد: ۴۸ هزار نفر در گیلان عضو کتابخانه ها هستند .
محمدپور شهرستان صومعه سرا را دارای شش کتابخانه دانست که پنج کتابخانه آن نهادی و یک کتابخانه مشارکتی است و  این کتابخانه ها دارای ۴۹ هزار نسخه کتاب هستند.
وی دلایل عدم توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی را عدم آگاهی از اهمیت مطالعه در پیشرفت علمی و اجتماعی ، کم انگیزه بودن جوانان نسبت به خواندن و ناشناخته بودن عادت های مطالعه، اطلاع رسانی درست و بی توجه ای به کتابخانه ها و منابع آن دانست.
به گفته وی مشکل کتاب نخواندن از گرانی کتاب نیست بلکه مشکل اساسی ما این بوده است ضرورتی برای خواندن کتاب نمی بینیم .
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تصریح کرد: در شهرستان صومعه سرا فقط در فروردین ما براساس آمار هزار و ۷۴۵ نفر به کتابخانه ها مراجعه کرده و دو و ۹۰۰ جلد کتاب به امانت گرفته شده است و در مجموع دو هزار و ۱۴۰ صومعه سرایی عضو کتابخانه های این شهرستان هستند .

وی جایگاه و رتبه استان گیلان براساس شاخص کتاب را ۲۸ ، شاخص عضو ۳۰ و شاخص زیربنا  ۲۷ اعلام کردو افزود:  این برای استانی که مهد تمدن بوده و ما از آن به عنوان استان شاخص نام می بریم بسیار نامناسب می باشد .
محمدپور صومعه سرا را فاقد یک کتابخانه استاندار دانست و گفت: امیدواریم با حمایت و همت فرماندار و مسئولان شهرداری زمینی به این نهاد واگذارشود تا بتوانند با استفاده از ظرفیت های دولت و خیرین یک کتابخانه در خور شأن مردم فرهنگی شهرستان ساخته شود.
مدیرکل کتابخانه گیلان به برنامه های در حال اجرای این نهاد برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اشاره کردو گفت: در حال حاضر طرح صبحانه با طعم کتاب از طریق پیامک درحال اجرا است و قرار است که طرح صبح جمعه با کتاب نیز اجرای شود تا بتوانیم از ظرفیت ورزش همگانی نیز در ترویج این فرهنگ استفاده کنیم .
وی با بیان اینکه به دنبال کتابخوان کردن مردم و فرهنگ سازی در این زمینه هستیم ، تصریح کرد: با همکاری اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی مدارس تصمیم گرفته شده دو طرح” فانوس” و “طرح فصل کتاب دانش آموز” در مدارس اجرای شود.
محمدپور در ادامه یادآورشد: امروز نهاد کتابخانه ها به تنهایی جور بسیاری از مسائل را می کشد و در برنامه توسعه که نوبرای کشور نوشته شده حتی یک خط در مورد کتاب و کتابخوانی نوشته نشده است .

انتهای پیام/ م ا


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند