فهرست
leader 1
زمان انتشار : پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۵
شناسه خبر : 9574
چاپ خبر

بسته های خبری یا سونامی تهمت و افترا!

ادبیات «بگم؛ بگم» برخی رسانه ها موجبات تنش و تشویش را در جامعه فراهم می کند

بسته های خبری یا سونامی تهمت و افترا!

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از رشت، امروز در عصر ارتباطات رسانه نقش تأثیرگذاری دارد. گاهی اوقات با یک تیتر می توان دنیایی را گلستان کرد و گاهی هم دنیایی را آتش زد. استان گیلان اگر از هر نظر پیشرفتی نداشته باشد ولی در تعداد پایگاه های خبری و سایت های شخصی یکی از پیشروها در کشور است.

سایت های و پایگاه های خبری که هر روز بیشتر از دیروز در امر پوشش خبری و تحلیل وقایع استان پا به عرصه حیات می گذارند و علم اطلاع رسانی دقیق و درست را به یدک می کشند.

این پایگاه های خبری با هزینه های بالای  نگهداری و بروز رسانی  در امر اطلاع رسانی شهر و استان  توانسته اند وزنه ای در مدیریت استان و شهرستان باشند.

در این بین نمی توان به راحتی از نقش مدیران این پایگاه های  خبری به عنوان یک فعال اجتماعی و سیاسی  گذشت. به نظر برخی از کارشناسان  رسانه، برخی از رسانه ها علی رغم اینکه شعار استقلال و عدم وابستگی را می دهند گویی برای مقاصدی سیاسی پای به عرصه حیات می گذارند و این همانی است که باید از آن به عنوان سونامی رسانه ای  یاد کرد.

یعنی رسانه ای که منطقه امن شهروندان و نقطه قوت مدیران بود به ناچار  با دلایل مختلف  رو در روی مدیران قرار می گیرد وآرامش جامعه را برهم می زند.

پایگاه خبری که بدون نگاه به عواقب خبر و از روی غرض  حتی به چالش های  خانوادگی یک مسئول و مدیر هم رحم نمی کند تا مقاصد شخص، گروه و جریانی را فراهم کنند  و سوء ظن و تنش را در جامعه تحویل مخاطب خود می دهند.

اینجاست که باعث بسی تاسف است وقتی قلمی که باید در جهت آرامش باشد  به تدریج موجب تشویش اذهان می شود.

قلم را باید یکی از با ارزش ترین و پاک ترین ابزار خدمت رسانی به مردم دانست. خداوند بزرگ و منان در قرآن به ان قسم یاد کرده است و باید تعجب کرد که قلمی که اینقدر با ارزش است در خدمت جیفه دنیا در بیاید و بذر سوء ظن، افترا و تهمت را  در جامعه بپاشاند.

بذری  که گاهی به بهای بی ابرو کردن آدم محترمی که سال ها  در مناصب مختلف به عنوان مجری  از پست های مختلف دیکته نوشته است و  نباید انتظار داشت که در پس این همه سال چند غلطی نداشته باشد. و آن  اشتباهاتی که بعضا عمدی نبوده و حتی از اذهان عمومی مردم نیز پنهان است. آن وقت رسانه ها  با این همه هزینه با ذربین و دوربین دنبال نبش قبر کردن باشند. این همان جایی است که چراغ بدستان  و ذربین گرفتگان که دنبال بی آبرو کردن دیگران هستند باید به یاد داشته باشند که هیچ کس امکان ندارد در زندگی خود کار اشتباهی نکرده باشد و اگر قرار است هر کسی عیب آن دیگری را بیان کند که جامعه نه تنها اسلامی نمی شود بلکه امکان زندگی درآن وجود نخواهد داشت.

اما رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «این رسانه‌هاى الکترونیکى و اینترنتى متأسفانه موجب شده است که افراد بى‌محابا علیه یکدیگر حرف بزنند، بد بگویند. باید از طرف مسئولین کشور براى این هم یک جورى تدبیر بشود. ولى عمده این است که خود ما مردم، خودمان را مقید کنیم به اخلاق اسلامى؛ خودمان را مقید کنیم به قانون. حالا این حرف من بهانه‌اى نشود براى اینکه یک عده‌اى بروند جوان هاى انقلابى را به عنوان جوان هاى تند، مورد ملامت و شماتت قرار بدهند؛ نه، من همه‌ى جوان هاى غیور کشور را، جوان هاى مؤمنِ انقلابى کشور را فرزندان خودم می دانم و پشت سر آنها قرار می گیرم؛ من از جوانان انقلابى و مؤمن و غیور حمایت می کنم؛ منتها همه را توصیه می کنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامى رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند. همه باید قانون را مراعات کنند. تجسم انقلاب در قانون جمهورى اسلامى است. ۱۳۹۱/۰۱/۰۱

اما در این مبحث باید عرض کنم جدیدا برخی از سایت های خبری با تبلیغات زیاد اخباری را در سایت های خود قرار داده و با عنوان هایی مانند: بسته های خبری،صبحانه و… به مخاطب خود هدیه می دهند. این کار  از آن جهت که کاری نو و خلاقانه در ادبیات رسانه ای می باشد باعث خوشحالی است. اما انگار بحران مد شدن این قضیه برخی ها را بر آن داشته تا قلم بر دست بگیرند و دوباره ادبیات «بگم؛ بگم» را در جامعه ترویج دهند  و در این راه هیچ ابایی هم ندارند از مناصب همسر افراد هم نام برده و آن را عیب قلمداد کنند.

این سایت ها با انتشار یافتن اینگونه اخبار که  اکثرا بدون مدرک و گمانه زنی ذهن نویسنده می باشد، باعث تشویش اذهان مردم خسته از تمام مشکلات سیاسی،اقتصادی و… می شوند.

رهبر معظم  انقلاب می فرمایند: «قرآن کریم می فرماید: «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم خیراً»؛ یعنی وقتى افک را شنیدید چرا به همدیگر حسن‌ظن نداشتید؟ یعنى از اول رد کنید افک را. [اگر] آمدند به یک نفرى تهمت زدند، یک چیزى را گفتند – حالا یا با عنوان تهمت یا به عنوان غیبت – چرا قبول می کنید؟ ببینید این کلمه‌ى لولاى تحذیریه در قرآن و در کلام عرب خیلى معناى وسیعى دارد، فقط معنایش «چرا» نیست، که ما بگوئیم چرا این کار را نکردى. چراى با تأکید است. یعنى آه، واى، چرا؛ معناى «لولا» این است؛ تحذیریه است{چرا} «لولا اذ سمعتموه ظن المؤمنون و المؤمنات بأنفسهم [خیراً]»؛ یعنی چرا به هم ظن نیک ندارید، چرا به هم حسن‌ظن ندارید. تا فوراً کسى آمد، شما بگوئید بله، احتمال درستى‌اش هم اگر بود، آدم به صورت یقین آن را بداند و نقل بکند. این درست نیست، این ممنوع است. این چیزى که امروز مورد ابتلاست در جامعه‌ى ما، از همان چیزهائى است که بایست از همین ادله‌ى غیبت بفهمیم که درست نیست؛ این وضعى که وجود دارد درست نیست.» ۰۷/۱۰/۱۳۸۹

شاید برخی  از این دست رسانه ها  فکر می کنند بر اوضاع بیشتر از نهاد و سازمان های تابع مسلط تر هستند که اینگونه سخن می رانند اما حال سوال اینجاست چرا برخی سایت ها اقدام به انتشار اینگونه خبر ها با ادبیات نا مانوس خبری می نمایند؟!

شاید بهترین جواب برای این سوال همانی است که باید گفت: این قبیل افراد با چراغ دستی به زندگی دیگران دنبال عیب و ایراد می گردند تا عیب های خودشان را بپوشانند.

در پایان این گزارش همه رسانه ها را دعوت می  کنم به مرور بیانات رهبری معظم انقلاب که فرمودند:  «اینکه ما این همه عرض می کنیم، توصیه می کنیم، تأکید می کنیم، هم به مسئولین، هم به مردم، که خودتان را به مسائل فرعى سرگرم نکنید، براى خاطر این است. اینکه به مطبوعات، به رسانه‌ها، به روزنامه‌ها، به پایگاه‌هاى اینترنتى که امروز رواج پیدا کرده است، هى سفارش می کنیم که از وارد کردن حرف ها و مطالب نادرست ـ که ذهن مردم را مشغول میکند ـ به فضاى ذهنى مردم پرهیز کنید، به خاطر این است.» ۱۹/۱۰/۱۳۹۱

انتهای پیام/


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. مسئولان تلاش‌های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم
 2. اولین محموله جامعه دریایی و بندری استان گیلان به مناطق زلزله زده غرب کشور رسید
 3. فيلمبرداری فیلم سينمايى درخونگاه درقزوین
 4. وقف های قرآنی در مازندران بسیار اندک است
 5. آموزش سوادرسانه ای باید جدی گرفته شود/موزه مذهبی گیلان با مشارکت میراث فرهنگی و گردشگری و کمک اوقاف وامور خیریه استان در آستان مقدس تأسیس خواهد شد
 6. ارسال و جمع آوری کمک های مردمی در شرکت سوله سازی ویسرود برای زلزله زدگان کرمانشاه
 7. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 8. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 9. عیادت نماینده رهبر انقلاب اسلامی از مجروحان زلزله کرمانشاه
 10. محموله کمک رسانی جامعه دریایی گیلان به زلزله زدگان ارسال شد
 11. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 12. ۸ وقف جدید طی هشت ماهه سال جاری در شهرستان رشت
 13. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 14. بسیج مظهر مردم سالاری دینی است
 15. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 16. بررسي گسل هاي شهر رشت توسط کمیسیون عمران شورا/ افزایش تسهیلات تشویقی در بافت فرسوده رشت
 17. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 18. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 19. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 20. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی