فهرست
leader 1
زمان انتشار : یکشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر : 97074
چاپ خبر

یادداشت:

سرماخوردگی بهاری و درمان آن

فصل بهار به علت ایجاد آلرژی های تنفسی موجب تشدید علائم سرما خوردگی و حتی بروز سرما خوردگی های طولانی تر از نوع زمستانی و پاییزی می شود

سرماخوردگی بهاری و درمان آن

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین از گرگان،فصل بهار به علت ایجاد آلرژی های تنفسی موجب تشدید علائم سرماخوردگی و حتی بروز سرما خوردگی های طولانی تر از نوع زمستانی و پاییزی می شود.سرما خوردگی های بهاری گاه تا سه هفته نیز ادامه می یابد و اغلب درمان های دارویی در درمان آن اثر گذار نیست. دو گانگی هوای بهاری بروز چنین سرما خوردگی هایی را تشدید می کند و اغلب افرادی که در معرض حساسیت های بهاری هستند بیش از دیگران در فصل بهار به سرما خوردگی مبتلا می شوند.

سوزش گلو، سردرد، گلودرد، سرفه، آبريزش بيني شایع ترین علائم این فصل است که میتواند علل مختلفي داشته باشد؛ از جمله سرماخوردگي ويروسي، سينوزيت، گلودرد چرکي (فارنژيت) و… . جالب اينجاست که بدانيد در بعضي موارد اين بيماري‌ها قابل تبديل به يکديگر است،مثلا مشکل بيمار با يک حساسيت (آلرژي) ساده شروع شده و به علت پايين آمدن سطح ايمني بدن به سرماخوردگي يا گلودرد چرکي منجر مي شود.در بسياري موارد مي توان روش هاي سنتی را جايگزين داروهاي شيميايي کرد. بهترين درمان سرماخوردگي هاي ساده استراحت کافي و مصرف مايعات فراوان است.
بر اين اساس، مصرف چاي، شير گرم، آب پرتقال و آب ليمو شيرين طبيعي توصيه مي شود البته مصرف چاي سبز در دوران سرماخوردگي توصيه نمي شود و علت آن خاصيت سرد اين چاي است.بهتر است از چاي سياه (چاي معمولي) استفاده کرد و توصيه مي شود از چاي هاي طعم دار شده با مواد شيميايي نيز استفاده نشود.
يکي از بهترين نوشيدني ها در دوران سرماخوردگي دمکرده زنجبيل تازه است . به اين منظور چند برش از زنجبيل تازه را داخل يک ليوان آب جوش قرار دهيد و پس از حدود چند دقيقه ميل کنيد. در طول روز چند بار اين کار را تکرار کنيد.زنجبيل در کاهش سرفه، از بين بردن خلط، کاهش التهاب گلو و دفع سرما از بدن بسيار مفيد است.دارچين نيز از ديگر گياهان دارويي مفيد در سرماخوردگي است.

دانه «به» نيز در درمان التهاب و گلودرد مفيد است. اگر دانه به حدود يک روز در آب گرم خيسانده سپس لعاب آن ميل شود، به طور قابل ملاحظه اي در درمان گلودرد و گرفتگي صدا مفيد است. اسفرزه و پنيرک نيز مي تواند به همين صورت مصرف شود.
دمکرده آويشن نيز در کاهش علائم سرماخوردگي بويژه سرفه مفيد است. البته مصرف آن در دوران بارداري ممنوع است.

بخور آويشن و بابونه نيز در باز کردن مجاري تنفسي، بويژه در سينوزيت بسيار مفيد است. دمکرده گل ختمي نيز به دليل خاصيت خلط آور آن مي تواند نوشيدني مفيدي براي درمان سرفه هاي خلط دار باشد.
گل بنفشه خاصيت التهابي دارد و غرغره و دمکرده آن باعث کاهش التهاب گلو و کاهش سوزش و درد گلو مي شود.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جمله ای جادویی برای خاتمه به مشاجره با همسر
 2. چهره برجسته و محبوب سینمایى درگذشت
 3. دلایل گرگرفتگی در مردان و راه های درمان آن
 4. بعد از غذای چرب، این ۸خوراکی را حتما بخورید!
 5. پاسخ طوفانی امیر قطر به یکی از ۱۳ شرط عربستان و شرکا
 6. آتش به اختیار به معنای بی‌قانونی نیست/ دنیای اسلام به‌طور صریح از مردم یمن حمایت کند
 7. اردوغان خواستار بازبینی در «ناتو» شد
 8. دستگیری ۸ نفر در رابطه با لو رفتن سؤالات امتحان نهایی
 9. استانهای شمالی منتظر افزایش ابر و بارش پراکنده باران باشند
 10. ترامپ نخست وزیر هند را دوست واقعی خواند
 11. نسرین مقانلو ۴۹ ساله شد +عکس
 12. علت اصلی ابتلا به سرطان مغز کشف شد
 13. روسیه: هیچ مانعی در فروش سلاح به ترکیه وجود ندارد
 14. جرعه آبی که به قیمت جان مرد جوان تمام شد
 15. مردی که جسد همسرش را بعد از خفه کردن در باغی دفن کرد
 16. انتقاد تند و تیز یک نویسنده از مهران مدیری
 17. پسر عجیبی که دو صورت دارد!
 18. راه‌ساده‌ تشخیص سرطان‌ ریه اعلام‌شد
 19. وضعیت اسف بار بازیگر زن ایرانی در ترکیه
 20. خواننده دهه۶۰ پس از ۲۰ سال در ایران کنسرت برگزار می کند