فهرست
leader 1
زمان انتشار : جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۹
شناسه خبر : 9828
چاپ خبر

کاسپین گزارش می دهد:

بازخوانی پرونده های مهدی هاشمی توسط رسانه های ترکیه

رسانه های ترکیه در اقدامی به بازخوانی پروند مهدی هاشمی فرزند آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی کرده اند

بازخوانی پرونده های مهدی هاشمی توسط رسانه های ترکیه

به گزارش خبرگزاری بین المللی کاسپین،رسانه های ترکیه  در تحلیل ها ی مختلفی از پرونده مهدی هاشمی نوشتند : مهدی هاشمی، فرزند چهارم (آیت الله ) اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام این کشور است.
مهدی هاشمی عضو هیأت امنا و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد است و در گذشته مسئولیت‌هایی را در وزارت نفت از جمله ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت بر عهده داشت.
این رسانه نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران نقطه عطف مهمی در فعالیت‌های سیاسی مهدی هاشمی دانسته اند: زمانی که رسماً مسئول کمپین تبلیغاتی پدرش در این رقابت‌ها اوج فرصت برای نام برده بود
به گفته رسانه اهای ترک ؛ وی نقش ویژه‌ای در اتحاد گروه‌های تحول طلب ایران( اصلاح طلب ) حول هاشمی رفسنجانی در دور دوم انتخابات داشت به گونه‌ای که اگر چه در نتیجه انتخابات محمود احمدی نژاد برنده و رئیس جمهور شد، اما (آیت الله) اکبر هاشمی رفسنجانی جایگاهی مستحکم‌تر از پیش در میان گروه‌هایی از جوانان، دانشجویان و طبقه متوسط ایرانی یافت،
چیزی که مخالفان سیاستمدار کهنه‌کار را به شدت گله‌مند کرد به گونه‌ای که برای کمپین انتخاباتی او پرونده‌ای گشودند و ۵ سال بعد در جریان بازداشت فعالان سیاسی و مدنی ایران پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری، برخی از آنان وادار به اعترافاتی علیه فعالیت‌های آن زمان مهدی هاشمی شدند.
(مهدی ) هاشمی در مصاحبه با «یو اس ای تو دی» پیش بینی کرده بود در صورت پیروزی احمدی نژاد توازن سیاسی ایران به هم خواهد خورد و کشور به سرعت به سمت یکدست شدن سیاسی و حذف گروه‌های منتقد پیش خواهد رفت.
گفتنی ست، در سال ۲۰۰۷ مدیرعامل و چند کارمند شرکت نفتی توتال توسط مقامات قضایی فرانسوی به اتهام پرداخت حدود ۶۰ میلیون یورو رشوه به مقامات ایرانی برای مشارکت در احداث میدان گازی پارس جنوبی بازداشت شدند و نام مهدی هاشمی به عنوان فردی که بخشی از این مبلغ را دریافت کرده مطرح شد.

توتال در سال ۱۹۹۷ به همراه شرکت گازپروم روسیه و پتروناس مالزی در مناقصه احداث این میدان گازی پیروز شده‌ بود و در سال ۲۰۰۴ پلیس سوئیس متوجه شده بود که حدود ۷٫۸ میلیون یورو از اموال شرکت توتال به حساب یک ایرانی مقیم سوئیس واریز شده که به گفته رسانه‌های فرانسوی از کارمندان مهدی هاشمی رفسنجانی است.
مهدی هاشمی ۲ مهرماه ۱۳۹۱ به ایران بازگشت. وی پس از بازگشت به تهران در فرودگاه توسط نماینده دادستانی بازداشت شد اما تعهد داد تا ۲۴ ساعت بعد خود را به دادستانی معرفی کند.
وی یک روز بعد یعنی سوم مهر ماه به دادسرای امنیت رفت اما در ساعات پایانی همان روز با صدور قرار بازداشت موقت، روانه زندان اوین شد که این بازداشت ۲ ماه و ۲۳ روز طول کشید. وی سرانجام در تاریخ ۲۶ آذر سال ۹۱ با قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شد.
سرانجام پرونده مهدی هاشمی با کیفرخواستی ۱۲۵ صفحه‌ای، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ از سوی دادگاه به دادسرای تهران بازگردانده شد تا ایرادات آن برطرف شود و در نهایت ۱۱ مردادماه ۱۳۹۳ و پس از گذشت ۶۷۹ روز رسیدگی مجدد آغاز شد.
سرانجام دادگاه ایران مهدی هاشمی رفسنجانی را در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ به جرم های اختلاس، ارتشاء و مباحث امنیتی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.


انتهای خبر/

اخبار مرتبط
 1. جلسات “مهمانی معرفت و اندیشه دینی”
 2. دومین کنگره بزرگ حزب کارگزاران سازندگی گیلان برگزار شد
 3. فعالیت ۷ انجمن مردم نهاد در حوزه سرطان در مازندران
 4. بهره برداری از ۲۰۰ واحد مسکونی ویژه محرومین هفته بسیج در مازندران
 5. پرداخت بیش از ۱۲۰ میلیون تومان برای تجهیزات بیمارستان امام ساری از محل موقوفات
 6. بازدید جمعی از بانوان فعال اجتماعی از مراکز نگهداری ایتام و سالمندان
 7. افزایش پوشش درمان بیماران HIV مثبت در مازندران
 8. ارسال نخستین محموله کمک اوقاف مازندران به غرب کشور
 9. آغاز به کار نخستین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، یراق آلات، مواد اولیه صنایع چوب در منطقه آزاد انزلی
 10. ایجاد کتابخانه سیار در شهر، از برنامه های شهرداری لاهیجان است
 11. لزوم همکاری دستگاه ها و مردم برای کاهش آمار بازماندگان از تحصیل
 12. بازار و صنوف، ویترین شهر برای جذب گردشگری محسوب می شود
 13. ممنوعیت عرضه قلیان در رستوران ها
 14. نشست علمی – تخصصی موزه و موزه داری در گیلان برگزار شد
 15. آمادگی بیمارستان های مازندران برای پذیرش مصدومین زلزله غرب کشور
 16. آمادگی اوقاف برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور
 17. دختران فضایی برای خالی کردن هیجانات خود ندارند
 18. استفاده درست از وقف موجب حل بسياري از مشكلات در جامعه مي شود
 19. تجاری‌سازی صنایع دستی و بسته بندی این محصولات یک الزام است
 20. بیمارستان های صحرایی در مناطق زلزله زده دایر می شود/ نیروهای امدادی و خدماتی با آمادگی کامل در منطقه حضور دارند/مردم به اخبار و ‌گزارشات غیر رسمی توجه نکنند